Age of Empires 2

Age of Empires 2

LisansÜcretsiz
Dilİngilizce
Dosya Boyutu46.7 MB
İşletim SistemiWindows 95/98/NT4
Eklenme TarihiKasım 25th, 2015
Hemen indir (46.7 MB)
8583 kez indirildi

Puanlama

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(17 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...Loading...

Age of Empires II- The Age Of Kings

Geçmiş tarihi günümüze getiren ve bir çok ırk ve savaşçılarla dolu olan, Age Of Empires serisi 1997 yılında girdi aslında hayatımıza. Serinin 2. Oyunu diyebileceğimiz, The Age Of Kings, bize sunduğu müthiş strateji ve beraberinde getirdiği tarihin tüm çarpıcı yüzlerini, PC başında, bizlere eşsiz deneyimlerle sağladı. O zaman, bu oyun hakkında biraz bilgi edinelim.

Age of Empires, Ensemble Stüdyoları tarafından, 1999 yılında geliştirmiş ve Microsoft tarafından satışa çıkarılmıştır. 2006 yılında ise, Backbone Entertainment tarafından geliştirilmiş ve raflardaki yerini almıştır. Başarısı ise kıskanılacak seviyede olsa gerek. 2000 yılında GameSpot Awards: Yılın Strateji oyunu seçilmesi ve Academy of Interactive Arts and Scienses platformunda yılın strateji oyunu, yılın bilgisayar oyunu ve öykü karakter geliştirmede üstün başarı ödülü alması bizi giderek heyecanladırmaya başladı bile.

Oyun, ilk olarak bir önceki seriye göre yapılan değişiklerle gözümüze çarpıyor. Kara Ticareti, Teknoloji Ağacı, Harita düzenleyicisi ve daha büyük haritalar mevcut. Söylemeden geçemeyeceğimiz bir diğer yenilik ise, oyunun intro videolarının mükemmel bir kaliteye ve gerçekçiliğe sahip olduğu. Oyun, Orta Çağ’ı konu almakta ve oyunda seçeceğiniz yaklaşık 13 uygarlık bulunmaktadır. Şüphesiz Orta Çağ, gerçek dünya tarihinde en çok savaşın ve müdahalenin olduğu bir çağ olarak akıllarda kalmış durumda. Oyunu incelediğimizde, strateji oyunu olmasının yanısıra, ordular oluşturmak, kasabalar kurmak ve bunların ardından düşmanlarla karşı karşıya gelip onları bozguna uğratmak kalıyor. Oyun sırasında seçeceğiniz Karanlık Çağ (Dark Age), Feodal Çağ (Feudal Age), Kaleler Çağı (Casttle Age), ve İmparatorluk Çağı (Imperial Age ) bulunmaktadır.

Yeni bir medeniyet kurmak, istediğimiz gibi onları yönetmek, evler ve kaleler dikmek aslında kulağa çok güzel geliyor. Tabi iyi bir strateji oluşturmak ve bu şekilde oyunda üstün başarılar deneyimlemek istiyorsanız haritayı iyi algılamanız gerekmekte. Oyundaki karakterlere baktığımızda ise, süvari atlı/yaya, okçu, kılıçlı/kargılı piyade gibi farklı gruplar gözümüze gelmekte. Unutmayın ki, haritadaki arazi koşullarını bilen ve stratejik olarak iyi donatılmış bir orduya, kolay kolay kimse diz çöktüremez.

Oyunu PC başında açtığımızda, karşımıza standart 3 seçenekli bir ekran ile oyunseverler ile buluşuyor. Random Map (Rastgele Harita): oyun haritayı açtıktan sonra şehir merkezinde (Town Center) 1 atlı ve 3 işçiyle başlamaktadır. Oyunda medeniyetinizi inşa ederken aklınızdaki tek düşünce diğer medeniyetlerden daha güçlü olmalıyım ve hepsini yerle bir etmeliyim olacaktır.
Regidice (Kral Öldürme): Rastgele haritadan biraz daha farklı olarak daha fazl işçi, bir kale ve bir de kral ile başlar. Bu bölümdeki göreviniz, karşı ırkın kralını öldürmektir.
Death Match (Ölüm Maçı): büyük bir kaynak stoğuyla başlar ve amacınız size saldırı planları güden diğer ırkları yok etmektir. Age of Empires, oyunseverlere keyif dolu dakikalar ve tarihin içinde bir serüven fırsatını sunuyor.

Oyunda, bazı görevlerden bahsetmek gerekirse, 5 ana başlıktan oluşan bir Camping (görev) menüsü karşımıza çıkıyor, bunlar;
Wiliiam Wallece: İskoçların İngilizlere karşı Direnişi
Joan of Arc: Yüz yıl Savaşlarında Fransız Direnişi
Saladin: Haçlı Seferleri ve Kudüs’ün Müslümanlarca Fethi
Genghis Khan: Asya ve Avrupa’da Moğol İstilası
Barbarossa : Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu

Oyun, tam anlamıyla tarihi bizlere yaşatmaya devam ediyor. Ayrıca, yalnız oynamaktan sıkılıyorum, tek başıma hiç heyecan vermiyor, arkaşlarımla da oynasaydım diye düşünüyorsanız, tamda bahsedeceğim şey, sizleri, çok yakından ilgilendiriyor olsa gerek. Oyunun Multiplayer kısmında ise sizlere 8 kişi ile aynı anda ister gruplar halinde isterseniz farklı medeniyetler ile sürükleyici bir savaş keyfi sunuyor. Peki biraz oyun hakkında tüyolar alalım.

Oyunda 4 farklı diziliş türü mevcut. Bunlardan bahsetmek gerekirse;
Sıkı Düzen( Line Formation)
Ayrık Düzen(Staggered Formation)
Bölünme (Flank Formation)
Kutu Düzeni( Box Formation)

Genel olarak oyunun incelemesine ve oynanış biçimine baktığımızda, tarihseverler ve savaşı sevenler için unutulmaz bir heyecan olarak akıllarda yer tuttuğunu söylebiliriz. Strateji ile hayal gücünüzdeki komutanı birleştirip, çağlardan çağlara, oluşturduğunuz ordularınızla sizlere iyi oyunlar diliyoruz.

Age Of Empires 2 sistem gereksinimleri

İşletim Sistemi : Windows 95/98/NT4
İşlemci : Pentium 166MHz
Ram : 32MB RAM
Hard Disk Boşluğu : 300MB
Ekran Kartı : 2MB Video SVGA 800×600 Resolution Card @ 256-colors
Ses Kartı : DirectX Uyumlu
DirectX: 6 veya üstü
Klavye ve mouse

Etiketler: , ,


YORUM YAZIN

İsim : E-Mail :