Caesar 4 indir | İndir Oyunu
Caesar 4

Caesar 4

LisansÜcretsiz
Dilİngilizce
Dosya Boyutu446 MB
İşletim SistemiWindows XP / 7 / 8 / Vista
Eklenme TarihiAralık 6th, 2015
0.00 Lira
Hemen indir (446 MB)
79 kez indirildi

Puanlama

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (0 oy ile: 0,00 / 5, oylandı)
Loading...Loading...

Caesar’ın (Sezar’ın) hakkı Caesar’a (Sezar’a)

Bir dönem Roma konulu strateji oyunları oldukça popüler olmuştu. Daha sonra bu oyunların popülaritesi Yunan tarihli strateji oyunlarına doğru kaydı. Roma tarihi konulu bir oyun vardı ki popülerliğini hiç kaybetmedi, Caesar. Strateji oyunları dünyasında kendisine sağlam bir yer edinmiş olan Caesar, hala dönüp ara sıra oynadığımız oyunlardan biri.

Caesar 4, peş peşe gelen serileriyle adından birçok defa söz ettirdi. Roma temasını oldukça gerçekçi işleyen Caesar 4, diğer oyunlardan farklı olarak sürekli yıkmak yerine yapmayı prensip ediniyor. Halkın refahını sağla, halk için çalış, halkı mutlu et.

Oyun, size oynayış açısından iki seçenek sunuyor. Birinci seçenekte hali hazırda kurulu olan şehirlerden birini seçerek oyuna başlayabiliyoruz. Eğer ki “arkadaşım ben bina dikmek ile ekonomiyi hesap etmekle uğraşamam illa herkesi kılıçtan geçirmem lazım” derseniz ilk seçenek tam size göre. Kurulu olarak size sunulan şehrinize girenleri kontrol edebilirsiniz, size düşman olan diğer şehirlerle istediğiniz gibi savaşabilirsiniz.
  
İkinci seçenekte sıfırdan bir şehir kurarak şehrinizi peyzaj zevkinize göre dilediğiniz şekilde inşa edebilirsiniz. Caesar serisinin önceki sürümlerinde de var olan klasikleşmiş ev ve yol yapımı gibi ana yapıların inşası da Caesar 4’de mevcut.

Tabi her şey için para lazım. Cebinize giren parayı artırmak isterseniz istihdam sahibi olan kişileri şehrinize çağırarak onlardan vergi alabilirsiniz. Bu en basit ve en karlı yöntem. Tabi ki, önce Roma’yı güzelleştirmeli ve ilgi çekici bir yer haline getirmelisiniz.
  
Roma’da olduğu gibi Caesar 4 oyununda da halk sınıflara ayrılmış şekilde karşımıza çıkıyor. Şehriniz henüz inşa aşamasında iken şehre davet ettiğiniz ilk kişiler fakir olan kesim olacaktır. Bunlar size az vergi verecektir. Bu sebeple diğer yandan da ticarete atılmanız gerekecek. Eğer şehrinize Tapınak ve Kolezyum gibi yapılar inşa ederseniz orta sınıf halkı şehrinize çekmeyi ve şehrinizde mutlu bir şekilde kalmasına sağlayabilirsiniz. Eğer şehrinize şarap getirirseniz zengin kesim şehrinize koşacaktır, böylece daha çok vergi toplayabilirsiniz.

Oyunun en güzel yanı ise ilk üç serideki gibi tek tek bireyler ile uğraşmıyorsunuz. Yani her bir vatandaşın tek tek üzerine tıklayarak halini hatırını sormak zorunda değilsiniz. Bu da oyunu daha pratik olarak oynamanızı sağlıyor ve oyunun en heyecanlı yerinde saçma sapan bir şekilde vatandaşların üzerine tek tek tıklamak zorunda kalmıyorsunuz.
  
Caesar serisinin ilk üç oyunu iki boyutlu iken Caesar 4, üç boyutlu olarak sevenleri ile buluşuyor. Üç boyutlu olması oyuna daha güzel bir hava katıyor. Şehrinizi yukardan izleme şansına sahipsiniz biraz yaklaşınca evlerin, tapınakların, yolların nasıl yapıldığını izleyebiliyorsunuz biraz daha yaklaşınca insanların ne yaptığını görebiliyorsunuz. Kendi eserinize bakarak kibre kapılmak için bire bir.
  
Aslında gerçek zamanlı ve kaynak yönetim tabanlı bir strateji oyunu olan Caesar’ı bir tür rol yapma oyunu olarak da düşünebiliriz. Bir Roma valisi oluyor ve kendinizi geliştirerek Roma’nın efsanevi hükümdarı Caesar olmaya çalışıyorsunuz. Bunu yaparken de inşa ettiğiniz yapılar ile şehrinizi güçlendirerek kendinizi geliştirmeye çalışıyorsunuz. Ayrıca şehrinizi saldırılara karşı korumanız da gerekiyor.

Oyunun üç boyutlu olduğunu söylemiştik. Bu da oyunun grafik motorunun değişmesi anlamına geliyor. Yeni grafik motoru başarılı mı derseniz, oldukça başarılı. Grafikler ortanın üzerinde bir başarı sunuyor. Oyunun ilk üç boyutlu versiyonu için gayet başarılı. Müzikler ve ses efektlerini de beğendik. Yapay zekâ oldukça istikrarlı ilerliyor. Kontroller ise sizi zorlamıyor. İlk başta fare kullanımında açı ayarlarken biraz zorlanabilirsiniz ama onun dışında hemen alışacaksınız. Keyifli oyunlar.

Artıları
  • Dönemin Roma'sını yansıtan bir çok bina oluşturabiliyorsunuz
  • Strateji oyunlarına oranla şehir daha canlı ve yaşıyor gözüküyor
  • Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş senaryoları indirebiliyorsunuz
Eksileri
  • Ekonomik dengeyi sağlamak çok zor
  • Uzun yüklenme süreleri

Bu oyunu indirenler bunları da indirdi

Torchlight Torchlight, Runic Games tarafından geliştirilen ve dünyanın en başarılı RPG oyunları arasında gösterilen başarılı bir aksiyon oyunudur. Oyunun başarıs...
Project IGI Oyundaki I.G.I. kısaltması "I'm Going in" yani "Ben içeri giriyorum" anlamına geliyor. Ana karakter Jones ile taktiksel FPS görevlerini yerine getirdi...
Treasure Island Bir kitaptan 3D oyun haline gelen eğlenceli bir macera oyunu olan Treasure Island'da adadaki gizemleri çözmeye çalışıyorsunuz. Özellikle gizemli bulma...
Rimelands: The Hammer of Thor Rimelands The Hammer of Thor, Dicework Games tarafından geliştirilen bir sıra tabanlı rol yapma oyunudur. Oyunun dikkat çeken özelliği ise basit mekan...