Forsaken World

Forsaken World

LisansÜcretsiz
DilTürkçe
Dosya Boyutu992 KB
İşletim SistemiWindows XP / 7 / 8
Eklenme TarihiMayıs 10th, 2016
Hemen indir (992 KB)
1472 kez indirildi

Puanlama

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(0 oy ile: 0,00 / 5, oylandı)
Loading...Loading...

Perfect World firmasının uzun uğraşları sonucunda Türkçe olarak ve Türkiye sunucularında Türk oyunculara sunulan Forsaken World oyunu, MMO oyunlarına yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. Daha önce Blacklight Retribution oyunu ile Türkiye’den oyuncuların beğenisi kazanan firmaya online oyun severlerin güveni ise tam. Her MMORPG oyunun kullandığı gibi fantezi ögeleri bolca kullanılmış fakat yanına bilim kurgu ögeleri de eklenerek diğer oyunlardan sıyrılmayı başarmış. Oyuna başlangıçta normal bir MMO oyunundan daha çeşitli ırk ve karakter seçimi şansına sahipsiniz. Bu da oyunda tecrübeniz arttıkça diğer karakterleri ve ırkları tanımanız için oyunda bolca süre geçireceğiniz anlamına geliyor. Taş adamlar, cüceler, insanlar, safkanlar ve elfler oyunda seçebileceğiniz karakterler. 2011 yılında dünyaya duyurulan bu online oyunun grafikleri ve sesleri de en az diğer oyunlara meydan okuyabilecek kadar tatmin edici.

Bir oyun, hikâyesine oyuncuyu çekebildiği oranda başarılıdır. Elbette hikâye, oyunu oluşturan parçalardan yalnızca birisidir ve birçok farklı etken bir araya geldiğinde başarılı bir oyun ortaya çıkar ancak diğer etkenlere göre hikâye her zaman, biraz daha önde olmuştur. Grafik kalitesi ya da oynanış mantığında düzensizlikler olmasına rağmen tekrar tekrar oynadığınız eski oyunları hatırlayın, bu oyunlara sizi çeken neydi? Ben söyleyeyim, senaryo. Senaryo kalitesinin üst düzey olmasının oyuna katacağı anlamdan ve oyuncu için öneminden bu kadar bahsetmemin sebebi, bir oyunun hikâyesini anlamanın önemini vurgulamaktır. Çünkü hikâye kavranırsa her ayrıntı, oyuncunun gözünde farklı anlamlara bürünecektir. Ancak oyun firmalarının, çoğu zaman Türkçe dil desteğini sunmamaları sebebiyle bu konuda zorlandığımızı da söylemeliyim. Her ne kadar İngilizceyi, oyunlar aracılığıyla sökmüş olsak da oyunu tam olarak anlamak için yeterli düzeye erişmek bir hayli zor. Hele oynanacak oyun bir RPG ise bu durum oldukça can sıkıcı bir hal bile alabilir. Devasa boyutta evrenler veya hikâye dokusunun karmaşıklığı sebebiyle bu tarz oyunları takip etmek bir yerden sonra oyuncuyu sıkabilir. Neyse ki artık Forsaken World var, Türkçe dil desteği sağlanan bu MMORPG oyunculara ücretsiz olarak sunuluyor. Forsaken World 2011 yılında, Perfect World tarafından piyasaya sürüldü.

Firma Türkçe dil seçeneğini, bundan önceki oyunlarında olduğu gibi Forsaken World’de de sunmuş. Bu sayede hikâye gelişimi ve karakterlerin görevleri kolayca anlaşılabiliyor. Oyun klasik MMO-RPG türünde bir fantastik kurgu. Yani, çok oyunculu rol yapma oyunu. Oyun, internet üzerinden birçok farklı kişi tarafından bir arada oynanabiliyor. Rol yapma oyunlarının birçoğunda olduğu gibi oyun karakter oluşturma işi ile başlıyor. Forsaken World, Mmorpg oynanış tarzına herhangi bir yenilik getirmese de sunduğu özgün ırklar ve sınıflar sebebiyle oldukça sevilmiş durumda. İşte karakter yaratma kısmı da bu ırklara ve sonrasında sınıflara göre şekillenen bir yapıya sahip. Ayrıca oyunda belirli gelişim düzeyine eriştikten sonra 14 adet meslekten birisi öğrenilebiliyor. Neyse biz karakter oluşturma kısmına geri dönelim. Oyunda toplamda 5 adet farklı ırk var ve bu ırkların seçimine göre sınıflar belirleniyor. Örneğin, Cüce ırkını seçtiğinizde nişancı sınıfına dâhil oluyorsunuz ya da Elfleri seçtiğiniz de savaşçı ya da rahip sınıflarından birisini seçebiliyorsunuz. Oyunda bu iki ırktan başka; İnsanlar, Safkan ve Taş Adam ırkları var. Her ırkın kendine özgü sınıfları olduğu gibi, farklı güçleri veya zayıflıkları mevcut. Grafik konusuna gelirsek, oyunda Angelica grafik motoru kullanılmış. Büyü ve savaş sahnelerindeki efektlerin görünümleri dikkat çekmeyi başarıyor. Ancak grafik olarak aksaklıkları da yok değil.

Bazı nesnelere takılma ya da içinden geçme gibi problemlerle karşılaşılabiliyor. Bu bakımdan grafik kalitesine orta düzey desek yanılmış olmayız. Bu arada oyun optimizasyonu, oyuncuların bilgisayar özelliklerine uygun olarak belirlendiğinden, neredeyse her bilgisayarda oynanabiliyor. Oyun çevrim içi ve level kazanma esasına dayanıyor. Oyunda kontrol edilemeyen karakterlerden(NPC) görevler alınıp, bu görevler yerine getirilerek level atlanabiliyor. Level’lar geçildikçe farklı özelliklere kavuşmak mümkün. Mesela 30. level sonrası hayvanları evcilleştirme şansına sahip oluyorsunuz. Yine 30. level ve sonrasında diğer oyuncular tarafından saldırıya açık hale gelebiliyorsunuz. Bu bakımdan tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Genel olarak mmo-rpg oynanışına sahip oyunda birçok farklı yenilik mevcut, bu yenilikleri test etmek ve online olarak eğlenceli dakikalar geçirmek istiyorsanız bu oyunu mutlaka deneyin.

Forsaken World Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP / 7 / 8
İşlemci : Intel Pentium 4, 2 GHz veya daha iyi
Ram : 1 GB
Harddisk Alanı : 8 GB
Ekran Kartı : 256 MB
DirectX : 9
Artıları
  • Türkçe dil desteği
  • Çok çeşitli ırk ve karakterler
  • Akıcı oynanış
Eksileri
  • Sesler daha iyi olabilirdi

Bu oyunu indirenler bunları da indirdi

League of Legends League of Legends League of Legends, 2009 tarihinde Riot Games tarafından yayınlanan ve çıktığı ilk günden bu yana tüm dünyada en çok oynanan online oyunlar..
Devilian Devilian Bluehole Studio tarafından geliştirilen ve Archeage ve Rift gibi oyunların yapımcısı Trion Worlds tarafından yayınlanan Devilian, bir rol yapma oyunu. Diablo’ya benzer..
Mobius Final Fantasy Mobius Final Fantasy Square Enix tarafından geliştirilen ve yayınlanan Mobius Final Fantasy, RPG yani bir karakterin yerine geçerek rol alınan bir video oyunudur. 2015 Haziran..
Neverwinter Neverwinter Neverwinter, MMORPG piyasasının yeni kahramanı olmaya aday bir oyun. Forgotten Realms (Unutulmuş Diyarlar) adlı kurmaca bir evrenin Neverwinter şehrinde geçiyor. Hikaye, R...
Legend Online Legend Online Fireshot oyunu ile Türkiyede online oyun piyasasına hızlı bir giriş yapan Oasis Games’in bir diğer dikkat çeken oyunu Legend Online oyunu. Oyun,..


YORUM YAZIN

İsim : E-Mail :