Zula

Zula

LisansÜcretsiz
Dilİngilizce
Dosya Boyutu6.5 MB
İşletim SistemiWindows XP / Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10
Eklenme TarihiMayıs 19th, 2016
Hemen indir (6.5 MB)
12437 kez indirildi

Puanlama

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(51 votes, average: 4,37 out of 5)
Loading...Loading...

Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Zula Oynamalı

Temelleri 2012 yıllarında atılmaya başlayan MMOFPS (Massively Multiplayer Online First Person Shooter) yani Türkçe çevirisi ile Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Birinci Şahıs Nişancı oyunu olan Zula, tamamen yerli yapım olarak piyasaya çıktı ve bizi kıvançlandırdı. Artık yerli malı haftasında börek çörek dışında tadabileceğimiz yeni bir ürün var. Ayrıca açık kaynak kodlu olarak ücretsiz sunulan Zulayı sitemizden indirerek deneyebilirsiniz. İlk yüzde yüz Türk FPS oyunu olma özelliğini de taşıyan Zula, ismini duyduğumuz günden bu yana hepimizi heyecanlandırdı. Biz ortaya acaba nasıl bir oyun çıkacak diye tereddüt ve merak içerisindeyken Zula, gayet başarılı bir grafik ile karşımıza çıktı.

Oyunun en dikkat çeken özelliği kendine has bir terminolojisinin olması. Direk İngilizceden çeviri yerine kendine has bir terminoloji geliştirilmiş. Zaten oyun içinde ve menülerde buna yakından tanık olacaksınız. Zula, üç farklı mod ile oynanabilen bir oyun. Bu modlar sırası ile Zula Ölüm Maçı, Sabotaj ve Aranıyor modu. Birbirinden eğlenceli bu modlar ile FPS eğlencenin zirvesine çıkabilirsiniz, hem de yerli yapım gururu ile. Ayrıca oyunun ilk sürümünde beş farklı harita tasarlanmış. Haritalar şimdilik az gibi duruyor olsa da eğlence için yeterince makul ve hacimli.

Yeni güncellemeler, yamalar ve hatta piyasaya sürüleceğini umduğumuz yeni sürümleri ile oyun hacminin artacağını düşünmekteyiz. Zaten yen güncellemeler ile yeni haritalar teker teker oyun altyapısına sunulmaya devam ediliyor. Gayet başarılı bir şekilde tasarlanmış bu haritalar sırası ile şöyle isimlendirilmiş; Üsküdar Sokakları, Metro İstasyonu, Düğün Salonu, Otopark ve İnternet Kafe. Daha sonra ise Safranbolu ve benzeri haritalar eklenmeye başlandı. Oyunun en çok tercih edilenlerinden biri olan İnternet Kafe, internet kafelerde Counter Strike’nin yerini almak için tasarlanmış ve bir rekabet ortamı yaratmış. Harita grafiklerinin de oldukça başarılı olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Zula oynarken çeşitli stratejiler geliştirebilirsiniz. Çevrimiçi bir FPS takımını seçerek barut kokusunun tadını alabilirsiniz.

Oyunda Counter Strike mantığı geçerli. Bomba kur, imha et ve kafadan atışlar ile artistliğini ortaya koy. Ayrıca vurduğunuz düşmanın cesetlerinin kol, bacak ayrı şekilde etrafa savrulması da oyuna farklı bir atmosfer katmış. İnsanın öldürme duyularını okşuyor diyelim. Bu söylediğimiz sosyolojik açıdan değerlendirilebilir fakat bilimsel olarak her insan öldürme içgüdüsü besler. Bu konuya ayrı bir zamanda değiniriz diyerek oyunumuzu incelemeye devam ediyoruz. Oyun her zamanki gibi iyi ve kötü çatışmasını işlemiş. Oyunda yabancılardan oluşan ve kötüleri temsil eden bir takım ile yerli karakterlerden oluşan ve iyileri temsil eden abilerimizin takımı bulunuyor. Oyunda her karakterin hikâyesi kısaca anlatılmış. Oyunda yerli malı yurdun malı havası her bölümde seziliyor. Özellikle silahlar içerisinde Türk yapımı olan silahlar da kullanılmış. Ayrıca şehrin duvarlarındaki Ferdi Tayfur afişleri dudaklarımızda bir gülümseme yaratıyor. Oyunun resmi web sitesinde en çok puan alan yirmi oyuncu listelenmiş. Bu da rekabet ortamını kızıştırıyor. Oyunun müzik ve efekt sesleri yeterli derecede iyi. Daha da geliştirileceğini umuyoruz.

Oyunun grafikleri ise orta seviye de bir başarı sunuyor. Oyun görsellikten ziyade akıcılık üzerine kurulmuş. Yani ilk etapta oyunda donmalar, kasmalar ve yersiz takılmalar olmasın diye tasarlanmış. Ama bu oyunun grafiklerinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Oynanabilirliği ve keyif seviyesi yüksek bir oyun. Yeni çalışmalar ile yeni detayları ve daha iyi grafikleri göreceğimizi umuyoruz. Ve Zula, yüksek bir ihtimal ile bunu başaracak gibi duruyor. Özellikle çevrimiçi MMOFPS ve FPS severlerin keyifle oynayabileceği bir oyun. Gözü kapalı olarak tavsiye ediyoruz.

Zula Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP / Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10
İşlemci : Pentium 4 2.4 GHz / Athlon 2500
Ram : 2 GB
Harddisk Alanı : 1.6 GB
Ekran Kartı : GeForce 5730 / Radeon 9003
DirectX : 9.0
Artıları
  • Oyun mekanlarının Türkiye'den olması
  • Kaliteli grafikler
  • Oldukça geniş online topluluk
Eksileri
  • Bağımlılık yapar


Zula Hakkında Yorumlar

Yorum Yaz

  1. türkiye diyor ki:

    bu oyun yerli oyun malı dındırı dırı dırdın

YORUM YAZIN

İsim : E-Mail :