Age of Mythology ikon

Age of Mythology

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 41 / 4,56
Loading...

“Strateji oyunlarının piri, bu kez mitoloji teması ile bizlerle”

Gerçek zamanlı strateji oyunu denilince birçoğumuzun aklına hiç şüphesiz Age of Empires serisi geliyor. Daha doğrusu artık Age of serisi desek daha doğru olacak çünkü Microsoft, Age of Empires’in yanı sıra bir de Age of Mythology’i oyun severler ile buluşturdu. Age of Mythology hem yenilenen grafik motoru hem de yeni konusu ile çok kısa zamanda ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştı.

Oyun paketinin içerisinde bir de kullanım/tanıtım kitapçığı ile elimize ulaşan Age of Mythology, oyun mantığı açısından Age of Empires serisi ile hemen hemen aynı. Kaynakları kullan, inşa et ve savaş. Oyun mantığı aynı olsa da ince ayrıntılar oldukça değişmiş. Şöyle ki artık ırklar birbirlerine denk değil. Her ırkın kendine has özellikleri var. Kimisi teknolojik açıdan çok hızlı gelişirken kimisi askeri özellikler bakımından çok güçlü. E tabi oyunun bir de mitolojik temalı olduğunu ekleyince fark kaçınılmaz olarak ortaya çıkıyor. Dilerseniz ırkları ve tanrıları şöyle birazcık inceleyerek işe başlayalım, ne demek istediğimi daha rahat anlayacaksınız.

Oyunda yine üç adet ırk var, tabi ek olarak üç adet de tanrı mevcut. Irklar Mısır, Yunan ve Viking olarak üçe ayrılmış durumda. Bir de her uygarlığın kendi mitolojileri temel alınarak tasarlanmış tanrılar. Yunanlılar için Zeus, Hades ve Poseidon; Mısırlılar için Amon Ra, İsis ve Set; Vikingler için ise Odin, Thor ve Loki.

Irkların artık kendilerine has özelliklerinin olduğunu söylemiştik. Örneğin Mısırlılar teknolojik açıdan çok hızlı gelişebiliyorlar. Vikingler ise savaşta başarılı bir ırk. Zaten Vikingler için köylü üretmiyorsunuz çünkü savaşçılar köylülerin yaptığı işi el birliği ile yapıyor, tıpkı Vikinglerin yaşam şeklinde olduğu gibi. Bu oldukça güzel bir özellik olmuş. Tanrılar ise oyun başından oyun sonuna kadar sizinle. Yani oyun başlangıcında seçeceğiniz tanrı ile oyun sonuna kadar devam etmek zorundasınız. Tabi, bir de oyunda bulunduğunuz çağa göre yardımcı tanrılar var. Kafa karışıklığına sebep olmamak için bir örnek ile inceleyelim. Diyelim ki kendinize çok hızlı inşaat yapan Yunanlıları seçtiniz; o halde tanrınız Zeus olacaktır. Ana tanrınız Zeus’un yanı sıra Athena ve Hermes klasik çağda, Apollo ve Dionysos kahramanlar çağında, Hephaistos ve Hera ise efsaneler çağında size yardım eden tanrılar olacak. Eğer onları memnun etmeyi başarabilirseniz. Tanrıları memnun etmek için yeteri sayıda tapınak inşa etmeniz gerekiyor. Tanrıların sizden memnuniyetini gösteren “favor” derecesinden gelişimi izleyebilirsiniz. Her tanrı farklı bir konuda yardımınıza koşuyor. Thor, askerlerinizin hızını arttırırken Hermes atlı süvarilerinizin gücünü arttırıyor.

Age of Empires serisinde de olduğu gibi yönetmeniz gereken kaynaklarınız var; hava, su, toprak, tahta” yok yok bunlar değil tabi ki, serinin diğer oyunlarında olduğu gibi “odun(tahta), taş(maden) ve yiyecek” toplamak ve yönetmek gerekiyor. Age of Mythology’nin serinin diğer oyunlarından çok daha eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun kontrolleri daha pratik hale getirilirken geliştirilen yeni 3D motoru oyuna oldukça güzel bir görsellik katmış. Oyunun sesleri (evet, tamam, yapıyorum) diğer versiyonlardaki ile aynı sayılabilir. Oyunun müzikleri ise tematik olarak değiştirilmiş. İyi ki değiştirilmiş çünkü müzikler sizin oyuna kapılıp kendinizi oyunun içinde hissetmenizi sağlıyor.

Strateji oyunu denilince asla es geçilemeyecek olan Age of serisi, Mythology sürümü ile gücüne güç katmış durumda. Microsoft’u başarısı için kutluyor, strateji severlere Age of Mythology’i tavsiye ediyoruz.

En son Eyl 16, 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
 • Yenilikçi oynanış
 • Çok iyi ayarlanmış görevler
 • Mitolojik karakterler
Eksileri
 • Eski moda grafikler

Age of Mythology Tanıtım Videosu

Age of Mythology oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Age of Mythology YAPILAN YORUMLAR
 • CaN
  4 ay önce

  Oyunu Yükledim Oyuna Giriyor Sonra Devam Etmiyor Karanlık Bir Ekran Tam Girmiyor oyuna

 • barış
  3 sene önce

  admin ekran kartsız oynanırmı

  • Admin
   3 sene önce

   Düşük de olsa bir ekran kartın olması gerekiyor oyunu oynayabilmek için.

 • Eren
  4 sene önce

  COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK GUZELLLLLLLLLLLLL