ANNO 1701 ikon

ANNO 1701


ANNO 1701, Related Designs tarafından tasarlanan ve Sunflowers Interactive ve Entertainment Software tarafından piyasaya dağıtılan gerçek zamanlı bir strateji ve şehir inşa etme oyunu. ANNO 1701, 2006 yılının Kasım ayında piyasaya sürüldü. Oyun tek oyunculu oyun modunun yanı sıra çok oyunculu oyun modu desteği ile de hayranlarına eğlenceli anlar yaşatmayı vadediyor. Oyun Anno serisinin bir devamı niteliğinde ve sadece Microsoft Windows platformunda çalışıyor.

Aslında oyun mantık olarak oldukça basit. Koloniler kur, şehri yönet ve ticaret yap. Üstelik bunları çok kullanışlı ve basit bir arayüz ile yapabildiğimiz için oldukça beğendiğimiz bir oyun olmuştu. Aslında oyunun Avrupa’daki talep kitlesi bize oran ile oldukça fazla.

Oyunun kurulumu sırasında çok fazla beklemiyorsunuz -tabi ki bu bilgisayarınızın donanımsal özelliklerine göre değişiklik gösterebilir- Oyunu açtığınız zaman sizi üç adet seçenek bekliyor. Bunlar; Tutorial, Single Player ve Multiplayer. Genellikle Tutorial oynama huyumuz yoktur. Bu sebeple oyun oynarken başımız sıkışır ve oyuna reset atarız. Olmadı internetten hile kodları falan araştırırız ve böylelikle canım oyunlardan hiç bir zevk almayız. Anno serisini isterseniz daha önce oynamış olun, isterseniz yeni başlamış olun Tutorial seçeneğini mutlaka oynamalısınız. Oyunun nasıl oynandığını, oyun sisteminin değişip değişmediğini ve oyunun nasıl ilerlediğini öğrenebilmek için bu şart.

Single Player seçeneği de senaryo modu ve serbest mod olmak üzere iki moddan oluşuyor. Dilerseniz görev tabanlı senaryo modunu dilerseniz serbest oyunu tercih edebilirsiniz. Serbest oyun modunda harita büyüklüğünden iklim tipine kadar tüm özellikleri ayarlamak sizin paşa gönlünüze kalıyor. Yani kendi hayal gücünüze yatkın olarak dizayn edilmiş bir alanda oyun çıkarmanız mümkün olabiliyor. Senaryo modunda ise size sunulan alanlar içerisinde görevleri yerine getirip koloninizi geliştirerek ilerlemeye çalışıyorsunuz.

Oyun başında oyuna ısınma tadında bir göreviniz var. Bu görevde adanızı geliştirmeye çalışıyorsunuz. Kısa bir süre sonra da kraliçe hazretleri ödül olarak size bir gemi veriyor. Gemiyi limanınızda gördüğünüz andan itibaren artık uluslararası gelişime açıksınız demektir. Tüm görevlerinizin temelinde aslında halkınızı memnun etmek yatıyor. Halkınız ne kadar mutluysa ve istekleri ne kadar yerine getiriliyorsa siz de o kadar başarılı oluyorsunuz.

Gelişimimizin temeli olan şey ise gemilerimiz. Kraliçenin hediyesi olan gemi ile başladığımız keşfi bir gemi filosuna çevirmemiz mümkün. Gemilerimize maden, tahta, yiyecek vs yükledikten sonra yeni kara parçalarının keşfi için yola çıkmaya başlıyoruz. Çünkü adamız hepimize yetecek kadar büyük ve bereketli değil, bu sebeple kolonileşmemiz gerekiyor. Koloniler halinde yeni diyarlara yayılıyoruz.

Oyunda kolonileşmeye ihtiyaç duyan tek ulus biz değiliz. Rakiplerimiz de boş durmuyor ve çalışıyor. Yeni adalar keşfediyor ve ham maddeleri himayeleri altına almaya çalışıyorlar. Anlaşma yapıyorlar, sömürüyorlar ve savaş çıkarıyorlar. Böylesi karmaşık bir ortamdan sağ çıkabilmek için de oldukça sağlam bir strateji ve ekonomiye sahip olmamız gerekiyor.

Serinin diğer oyunlarından farklı olarak ANNO 1701’de bir de “kültür” özelliği var. Her uygarlığın kendine ait bir kültür değeri var ve kültürlerin zıt düştüğü yerde anlaşmazlıklar ve savaşlar başlayabiliyor. Hani, yeni adalar keşfettiğiniz zaman orada bir topluluk mevcut ise ne tür bir diplomasi uygulamanız gerektiği hakkında fikir versin diye söylüyorum.

ANNO 1701 üç boyutlu ve kaliteli grafikleri ile oldukça başarılı bir iş çıkarmış durumda. Ayrıca oyun çok stabil çalışıyor ve donanımlar ile tam uyum gösteriyor. Böylelikle oyun kilitlendi, dondu, bilgisayar ısındı gibi sinir bozucu sorunlar ile karşılaşmıyorsunuz. Yapay zekanın da başını alıp yürüdüğü bu güzel oyunu tüm strateji severlere tavsiye ediyoruz. Keyifli oyunlar.

En son Nis 25, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Türünün güzel bir örneği
  • Sezgisel arayüz
  • Senaryo çeşitliliği
Eksileri
  • Savaş arenası tatmin edici değil
  • Online oyuncu bulmak zor

ANNO 1701 Tanıtım Videosu

ANNO 1701 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

ANNO 1701 YAPILAN YORUMLAR