Armed Assault ikon

Armed Assault

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 45 / 4,50
Loading...

FPS oyunları, oyun camiasının belki de en zengin kısmı. Her zevke, her donanıma ve her oynayış tarzına uygun (arcade/simülasyon) binlerce oyun var. Yani elinizi atsanız FPS oyununa denk geliyorsunuz. FPS oyunları biraz da insanın içerisindeki o hayvani istekleri tatmin etmeye yardımcı oluyor desek hiç de yanılmış olmayız. Zaten psikolojide, evrimsel psikolojide ve felsefede sırf bu konu ile ilgili yüzlerce makale yayınlandı. Hal böyle olunca insanlar günlük hayatta suç teşkil edebilecek ve ya riskli olabilecek işleri bilgisayar başından halletmeye başladılar. Tabi ki, sanal gerçekçilik sınırları arasında kalan bir alanda. Fakat teknoloji o kadar kontrolsüz ve hızlı gelişti ki bu sanal gerçekçiliğin de sınırları genişledikçe genişledi. Ve sonuçta insanın bu vahşi güdülerini bir nebze olsun tatmin etmek –ve para kazanmak- isteyen oyun firmaları peş peşe FPS oyunlarını piyasaya sürdüler.

Velhasıl oyun dünyası FPS oyunlarının hakimiyeti altında. İşte bu FPS oyunlarından bir tanesi de Armed Assault. Armed Assault, iki şirketin kavgasından dolayı ortaya çıkan oyunlardan bir tanesi. Bu tür şeyleri zaten sık sık duyuyoruz. İki şirket oyun konusunda anlaşamıyorlar ve oyunun telif hakkı birinde kalmak suretiyle piyasaya iki farklı oyun sürüyorlar. İşte Armed Assault da burada sahneye çıkıyor. Aslında ilk oyunu Operation Flashpoint –mutlaka duymuşsunuzdur- Armed, Bohemia ve Codemaster’in yollarını ayırması sebebi ile Bohemia’nın piyasaya sürdüğü bir oyun. Aslında Flashpoint’in devamı niteliğinde diyebiliriz. Telif haklarından dolayı da ismi değişiyor tabi.

FPS dünyasına ve Armed Assault’un hikayesine göz attıktan sonra şöyle bir bakalım, Armed Assault’da neler varmış. Oyun bir sinematik ile başlıyor. İlk olarak karşınıza bir spiker çıkıyor ve Sahrani denilen ülkede yaşanan öyküyü bize anlatıyor ki bu aslında oyunun öyküsü. Sahrani güllük gülistanlık, insanların mutlu mesut yaşadığı bir ülke. Her ne oluyorsa birden bire işgale uğruyor. Bizde bölgede bulunan bir grup Amerikan askeri olduğumuz için “- biz buradaysak, Sahrani’ye kim saldırıyor, bizden başka kimse kolay kolay durduk yere sağa sola saldırmaz” diyoruz ve kendimizi olayların içerisinde buluyoruz.

Single Player ile önce bir ısınma turu atıyoruz. Pusula kullanımını, harita kullanımını ve silah-taktik bilgilerini öğrendikten sonra eğitimli bir asker olarak görevlere katılmaya başlıyoruz. Unutmamamız gereken şu, tek başımıza ölüm makinesi değiliz. Kesinlikle birlik ile beraber hareket etmemiz gerekiyor, aksi durumları zaten hayatımız ile ödüyoruz. Oyun bu açıdan oldukça gerçekçi duruyor. Tabi, içimizdeki o Polat Alemdar’ı dizginlemek için kahramanlık yapacağımız yan görevler ara ara bize sunuluyor. Hiçbir komutana ve takıma bağlı olmadığımız için kendi başımıza takılıp taktik geliştirebiliyoruz ama unutmamakta fayda var, yan görevler bizzat oyunun gidişatını etkiliyor. Bu sebeple tam bir asker gibi düşünerek ilerlememiz gerekiyor. Neticede herkes Polat Alemdar kadar ölümsüz değil. Hem bilgi olsun diye söyleyelim; bir plastik doğada bin sene, bir Polat Alemdar on bin senede kayboluyor. Bu kötü espri ile de sizi gerdikten sonra Armed Assault’a devam edelim. Dediğimiz gibi oyun ciddiyet istiyor, savaş meydanında avel avel gezerseniz beyninize bir Dragunov SVD mermisi değip geçebiliyor. Zaten oyun gerçekçi tasarlandığından birkaç mermide gidiyorsunuz –headshot’da direk gidiyorsunuz-

Oyunda oldukça çeşitli mühimmat ve araç kullanımı da hizmetimize sunulmuş durumda. Oyun içerisinde uçaktan tekneye kadar neredeyse otuza yakın aracı kullanmış oluyoruz. Single Player modunun emir komutasında sıkılanlar için multiplayer desteği de oyunda sunulmuş durumda. Dilerseniz LAN üzerinden dilerseniz botlar ile oynayabiliyorsunuz. Bot ile multiplayer oynamanın bence çok mantığı yok ama LAN ile oynarken araya birkaç fedai bot serpiştirmek eğlenceli olabiliyor. Multiplayer modunun zaten çok eğlenceli olduğunu siz de göreceksiniz.

Gelelim grafik motoruna. Genel itibari ile iyi bir performans çıkarıyor. Yer yer ufak tefek marazlar çıkmış olsa da bu kadar büyük haritalar için bu kadar küçük hatalar şimdilik kabul edilebilir. Grafik ve animasyon kalitesi için ortanın üzerinde diyebiliriz. Ses efektleri de öyle. Kontroller zaten klasik FPS klavye-fare kombinasyonları ile oynanıyor. FPS severlere şiddetle tavsiye edebileceğimiz oyunlardan bir tanesi de Armed Assault. Keyifli oyunlar.

En son Nis 5, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Armed Assault Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 2000/XP
İşlemci : Pentium 4/Athlon XP ve üzeri
Ram : 512 MB
Harddisk Alanı : 3 GB
Ekran Kartı : 128 MB VRAM Pixel Shader 2.0 (NVIDIA GeForce FX+ / ATI Radeon 9500+)
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
 • Araç fizikleri oldukça gerçekçi
 • Oldukça büyük çevrelerde savaşma imkanı
 • Oldukça detaylı bir oyun
 • Gerçekçi savaş alanı
Eksileri
 • Kontroller kullanışsız
 • Aşırı abartılı eğitim kısmı

Armed Assault Tanıtım Videosu

Armed Assault oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Armed Assault YAPILAN YORUMLAR
 • DrectX
  12 ay önce

  Admin bu oyunun drectX sürümü kaç acba söylerseniz çok sewinirm 🙂

  • Uğur YURT
   12 ay önce

   Oyunun DirectX sürümü 9.0c dir.