Bus Simulator 2008 ikon

Bus Simulator 2008


Bus Simulator 2008, Avanquest Software’in ürettiği otobüs sürüş simülasyonu tarzındaki bir oyundur. Oyun 8 farklı otobüsü kullanabileceğimiz ve ilgilenebileceğimiz, çeşitli görevleri yerine getirmemiz gereken bir rotada ilerleme tarzında ilerlemektedir.

Rota oyunda önemli bir yer teşkil ediyor. İlk duraktan son durağa kadar tüm trafik kurallarını uygulamakla yükümlüyüz. Ayrıca rotaları (turuncu oklarla gösteriliyor) doğru biçimde geçmek durumundayız. Bunu gerçekleştiremediğimizde puan kazanma anlamında bir hayli zorlanıyoruz.

Bunun haricinde bir diğer önemli unsur ise yolcular. Siz sert veya nispeten daha az hasarlı kazalar gerçekleştirirseniz, yolcular bu sertliğe göre üzülme ya da korku olarak puanlarınızı düşürebiliyorlar. Çok erken ve ya çok geç durağa giriş yapmanızda da yine puanlarınızdan olacaksınız.

Her ne kadar isminde simülatör geçse de Bus Simülatör 2008, tam anlamıyla simule etme hissini bize yaşatamıyor. Üstüne gidilmesi gereken bir çok nokta var. Başlı başına bir oyun olmaktan uzak şu haliyle, tabii bu yüzden de rakipleriyle kıyaslanamayacak derecede az şey ile ilgilenebildiğinizi söylememiz gerek. Mesela otobüs şoförü ve otobüs sahibi olduğunuzu düşünün, biletlerin ne kadar olacağını söyleyebiliyor, reklam alabiliyorsunuz. Yolcuları karşılıyor, onlara konforlu bir yolculuk sunmayı hedefliyorsunuz. Ancak yolcularla iletişim konusu yok. Reklam seçenekleri az, biletlerin ne kadar olacağını neye göre belirliyorsunuz, belli değil. Yani size yardımcı olabilecek istatistiksel veriler maalesef bulunmamakta. Daha doğrusu keyif alacağınız derecede mevcut değil. Oyunda ülkemizde kullanılan otobüs çeşitlerinden Skyliner bulunuyor.

Görevleriniz de kısıtlı biçimde sunuluyor. Oyunu oynadıkça açabiliyorsunuz ama tatmin etmeyecek seviyede gözüküyor. Otobüs görünüm anlamında farklı şekillerde oynayabilmeniz mümkün. Fiziksel görüntüsünü değiştirmek sizi ne kadar mutlu eder bilemiyorum ama en azından bunu yapabilmek güzel. Gideceğiniz rotalar planlanmış şekilde geliyor. Siz de bu planları eksiksiz yerine getirmekle yükümlü oluyorsunuz.

40’a yakın görevi tekrar tekrar oynamak zorunda kalabilirsiniz. Ceza yemeden tüm görevleri tamamlamak başta zor gelse de sonradan alıştığınızda oyun biraz olsa keyif verebiliyor. İnsan bulunmayan tüm kazalarda cezalarınız puan şeklinde size etki ederken, eğer insanın yaralandığı bir kaza yaparsanız, bölüme yeniden başlamanız gerekiyor.

Grafiklere baktığımızda otobüs içi görüntüler nispeten daha iyi, fakat çevre grafikleri kötü. Etkileşimlerinizde fizik kurallarına aykırı bir çok olay gerçekleşebiliyor. Bu tarz oyunlarda, oyuncuların beklentilerinden biri de hava şartları oluyor. Yağmurlu havada müziğinizi açıp yolculuk yapma hissini de maalesef oyun veremiyor. Müzikler kısıtlı, mevsimler çok dengesiz ve aracınızla etkileşime girmiyor. Evet yanlış duymadınız, çevre etkileşimleri neredeyse sıfıra yakın. Yağışlı bir havada kontrol zorlaşmıyor, ya da fren sistemi farklı çalışmıyor.

Bu kadar eksiğine rağmen yine de vakit geçirtebilecek yapıya sahip. Çok büyük bir beklentiniz yoksa ve kısa süreli eğlenmek, kafa dağıtmak istiyorsanız göz atabilirsiniz. Ama bir simülasyon oyunu bekliyorsanız başka oyunlarda şansınızı denemenizi tavsiye ederiz.

En son Nis 23, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Bus Simulator 2008 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP/Vista
İşlemci : Pentium 1.7GHz
Ram : 512 MB
Harddisk Alanı : 2 GB
Ekran Kartı : 128 MB
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
  • Orijinal oyun fikri
  • Göründüğünden daha zorlayıcı
Eksileri
  • Çok heyecanlandırmıyor
  • Fizikler gerçekçi değil

Bus Simulator 2008 Tanıtım Videosu

Bus Simulator 2008 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Bus Simulator 2008 YAPILAN YORUMLAR