Call of Duty 5 World At War ikon

Call of Duty 5 World At War


Call Of Duty oyunu, Activision firması tarafından piyasaya sürülen dünyanın en ünlü savaş oyunu serisidir. Oyunda gerçek savaş mekanlarında, gerçek silahlarla, gerçeğe yakın bir savaş ortamı bulunmaktadır. Oyun serisinin herhangi bir oyununu oynayanlar mutlaka serinin diğer oyunlarını indirmektedirler. İşte biz de bu yüzden Call Of Duty 5 indirme sayfasını sizlere sunmak istedik.

Top, tank, askeri birlik gibi kavramları süper işleyen bu oyunda savaş meydanları artık sokaklar ve caddeler. Modern savaş kurallarının tamamına dikkat ederek hazırlanmış olan bu oyunda artık düşmanlarınız da zekaya sahip ve size tuzak kurabiliyorlar.

Görev Seni Çağırıyor: Call of Duty 5:

Savaşın şiirsel bir tarafı yoktur derler. Peki, savaş oyunlarının? Call of Duty oyunlarının şiirsel bir tarafı olduğunu kabul edebiliriz belki. Hatta oyuncuya sunduğu atmosfer sayesinde savaşın tadına varıyoruz bile desek yanlış olmaz. Cal of Duty: Modern Warfare bu seri oyunlarında, bir ilki gerçekleştirmiş ve modern savaşları konu alma yoluna gitmişti. Call of Duty 5’te ise yine geçmişe dönüyoruz. 2. Dünya Savaşının ortalarında bir Amerikan askeri olarak, Japonların tutsağıyız. Bir Japon adasında savaş esirleri olarak tutuluyorken, bir arkadaşımız işkenceye daha fazla dayanamıyor ve kahramanca bu hayata veda ediyor.

Her şey tam da bitti derken ve sıranın bize geldiği zamanda diğer dost birlikler yardımımıza yetişiyor ve kurtuluyoruz. Call of Duty: World at War işte bu şekilde bir girizgaha sahip. Call of Duty oyunlarında süregelen genel mantık burada da devam ediyor. 2. Dünya savaşı sırasında ayrı cepheler ve ayrı ordulara mensup iki askerin yaşadıkları ve yaşayacaklarına tanık oluyoruz. Pearl Harbor baskını ile Amerika’ya adeta gözdağı vermeyi başaran Japonya, elbette misilleme bekliyordu. Şimdi ise bu misillemeye karşı savunma savaşını üstlenecekler. İlk sahnede kurtulan askerimizin adı Miller. İkinci kahramanımız ise Kızıl Ordu mensubu Dimitri. Dimitri ile Rusya’dan Almanya’ya uzanan yorucu ve bir o kadar heyecanlı bir yolculuğa hazır olun. Bu iki askerin hikayesi belirli noktalarda geçişler yapılarak, oyuncuya sunuluyor. Activision tarafından tasarlanmış CoD 5’in Amerika-Japonya savaşlarını konu alan Pasifik cephesinin, Japon askerlerinin kurduğu birçok farklı bubi tuzağı ve yaptıkları kamikaze atakları sebebiyle oldukça zorlu bölümlerden oluştuğunu belirtmem gerekir. Ayrıca Japonya’nın dönemsel gücü de oyunda kendini belli ediyor. Görüldüğü gibi oyundaki bu tarz ufak detaylar, tarihsel gerçekliğin sağlanması bakımından oldukça önemli. Neyse oyun hikayesinin genel mantığını anladık herhalde. 2. Dünya Savaşının en çetrefilli yerlerinde, vatansever bir asker olarak üzerimize düşen görevleri tek tek yapmak için yemin etmiş bulunuyoruz ve yeminimizi de tutmaya da kararlıyız.

Şimdi biraz grafiklerden, oynanıştan ve yeni silahlardan bahsedelim. CoD Modern Warfare’in oldukça iyi grafiklere sahip olduğunu biliyoruz zaten. Bu hem silahlar hem de günümüz savaş teknolojisini tam manasıyla gösterebilmek için şarttı. CoD 5’te de bu grafik anlayışından ödün verilmemiş. Bu sayede savaş atmosferini yeterince hissettirmeyi başarıyorlar. Oynanışta ise, CoD 4’teki el bombasını, karşı siperlere geri fırlatma mantığı bu oyunda da devam ediyor. Belirli bir süre geçmeden el bombasına yetişebilirseniz eğer, patlamadan evvel onu tekrar ait olduğu yere fırlatabiliyorsunuz. Sağlık sisteminde herhangi bir değişiklik olmamış. Belirli süre siperden başınızı çıkarmadığınızda tekrar sağlığınıza kavuşmanız mümkün oluyor. Ayrıca oyun süresince sürekli yakın dövüşe hazır olmanız ve bıçağınızı ve de vücudunuzu her daim hazır tutmanız gerekli. Gelelim yeni silahlara, artık bir alev silahımız var. “Flamethrower” isimli bu silah sayesinde savaşın ortasında, biraz ızgara keyfi yapabilmeniz mümkün. İnsan eti olması konusunda sıkıntılarınız yoktur umarım. Oyundaki bir diğer yenilik ise Rus ordusu tarafından kullanılan Molotof kokteyli, bir tür gerilla taktiği olan bu el yapımı bomba sayesinde birazcık karmaşa yaratmanız son derece normal. Sonuç olarak CoD: World at War, çoğu oyun otoritesinin de kabul ettiği gibi, 2. Dünya Savaşı atmosferini hakkıyla oyuncuya yaşatan bir FPS oyunudur. Keyifli saatler geçirmeniz dileğiyle…

En son Nis 21, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Call of Duty 5 World At War Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP / 7 / 8 / Vista
İşlemci : AMD 64 3200+/Intel Pentium 4 3.0GHz ya da daha iyisi
Ram : 512 MB
Harddisk Alanı : 8 GB
Ekran Kartı : 256 MB Nvidia GeForce 6600GT/ATI Radeon 1600XT ya da daha iyisi
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
 • Heyecanlı, değişken hikaye
 • Zombi Naziler
 • Oldukça iyi multiplayer sistemi
 • Süngü ve ateş fırlatıcıları
 • 4 oyunculu Co-Op modu
Eksileri
 • Önceki CoD oyunlarıyla aynı çevreler
 • Önceki oyunlarla aynı silahlar
 • Oyun mekanikleri pek geliştirilmemiş

Call of Duty 5 World At War Tanıtım Videosu

Call of Duty 5 World At War oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Call of Duty 5 World At War YAPILAN YORUMLAR
 • toprak
  12 ay önce

  ŞİFRE İSTİYOR ŞİFRE NE

 • cetın
  2 sene önce

  kurulum nasıl yapılıyor

 • bbbb
  2 sene önce

  bende şifre felan istedi napayım?

 • WhoIam
  2 sene önce

  admin bey kurulumda giriş şifresi istiyor nerden bulabilirim?

 • Beki
  2 sene önce

  oyunlar cok iyi ya

 • Sergen
  3 sene önce

  BÖLÜM DEĞİŞİYORMU ACABA?

 • MYTHİC
  3 sene önce

  12 gb ram 1 gb vram 1.70 ghz dell marka inermi

  • Uğur YURT
   3 sene önce

   Sıkıntı yaşamazsın.

 • Can
  4 sene önce

  Windows 8.1 Pro yüklü bellek ram 3 gb 32 bit işletim sistemi 64 tabanlı işlemci çalışır mı? birde 2.80 ghz

 • Myth
  4 sene önce

  Önceden Yüklüydü zaten sorun yaşamadım şimdide yaşamam herhal babam silmiş oyunu gıcık oldum

 • rardFow
  4 sene önce

  hi 🙂 bross 🙂

 • ELSEN
  4 sene önce

  Windows 7 1.6 ghz 1gb ram inermi

  • Uğur YURT
   4 sene önce

   Evet iner.