Championship Manager 2010 ikon

Championship Manager 2010

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 9 / 4,50
Loading...

Futbol Menajerlik Dünyasının Efsanesi: Championship Manager 2010!

Futbol menajerlik oyunları dendiğinde ilk akla gelen oyunlardan biri hiç kuşkusuz Championship Manager. PES ve FIFA’nın menajerlik oyunlarındaki karşılığı dersek abartmış olmayız. Football Manager’la aralarındaki tatlı-sert rekabet de bu örneğe uygun biçimde gelişiyor. Piyasaya önce sürülen versiyon ile birlikte diğer firmanın yeni versiyonu da heyecanla beklenmeye başlanıyor.

Türkçe Bir Futbol Menajerlik Oyunu

Championship Manager 2010’un en sevindirici yeniliği oyunun Türkçe dil seçeneği ile yayınlanmış olması. İngilizcesi yeterli olmadığı için menajerlik oyunlarından uzak duran oyuncular 2010’la birlikte bu korkularını da üstlerinden atmış oldular. Oyunda bazı çeviri hataları olsa da “o kadar kusur kadı kızında da olur” diyerek menajerliğe başlıyoruz.

Bir Futbol Takımını Yönetmek

Menajerlik oyunlarına aşina değilseniz ayrıntılar karşısında biraz çekimser davranabilirsiniz. Ama Championship Manager gibi oyunların en büyük özelliği oyunda çok fazla vakit geçirmeniz gerektiği. Bu ayrıntılar, siz oyunu tanımaya ve menajerlik yapmaya başladığınız anda gerekli bilgilere ve müdahalelere dönüşüyor. Menajerlik tipi oyunların tamamıyla bir futbol takımını a’dan z’ye yönetmeye dayalı simülasyonlar olduğunu düşününce Championship Manager’ın bunu fazlasıyla karşıladığını kabul etmek gerekiyor.

Oyunun en büyük yeniliklerinden biri de duran top organizasyonları. Oyunun antrenman sekmesinden ayarlayabildiğiniz duran top organizasyonları sayesinde neredeyse gerçek bir antrenman deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Topun hangi kanattan geleceği, pası kimin vereceği, ceza sahasına bindirme yapacak futbolcular ve son olarak şutu kimin vuracağı tamamen sizin kontrolünüzde oluyor. Bu alıştırmalar maçlarınıza da bire bir yansıyor. Eğer organizasyonlarınızın maç içinde işe yaramadığını düşünüyorsanız biraz daha antrenman yapmanız gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani bu konuda Championship Manager 2010 için herhangi bir eksiden söz etmek pek mümkün değil.

Championship Manager 2010’da menüler yalnızca işlevsel değil, tasarımları da oldukça çarpıcı biçimde yapılandırılmış. Animasyonları da genel olarak iyi durumda. Özellikle saha içi görüntüler için çok çalışılmış olduğu belli. Bazı abartılı futbolcu animasyonları olduğu görülse de bu durum çok fazla göze batmıyor. 3D oyun motorunun kullanıcılar tarafından beğenildiğini de belirtelim.

Yapay zekaya gelince, oyunun geliştiricileri tarafından çok fazla mesai harcanmamış gibi görünüyor. Yakındaki oyuncu yerine uzaktaki oyuncunun aktif olması, kaleciyle karşı karşıya kalan oyuncunun topu kaleciye yuvarlaması, kimsenin olmadığı noktaya atılan paslar oyunu bir miktar keyifsiz hale getirebiliyor. Tabii bu tür sorunların aslında menajerlik oyunları için çok da fazla göze batan eksiler olmadığını söylemek gerekiyor.

Futbol Menajerlik oyunlarındaki ayrıntı seviyesine yalnızca strateji oyunları yaklaşabiliyor. Championship Manager 2010’da durumunuzun analizini yapmanız için özel bir program da mevcut. Geçmiş maçlarınızla ilgili ayrıntılı bilgiler, yönettiğiniz takımın zayıf yönleri, iki ayrı takımı birbiriyle karşılaştırabilen yazılım oldukça yararlı. Maç esnasında hangi takımın sahanın hangi bölgelerinde zayıf, hangi bölgelerinde güçlü olduğunu programı kullanarak öğrenebilirsiniz. İstatistik seven bir oyuncu iseniz bu bölümde de uzun zaman geçireceğinizi söyleyebiliriz.

Genel anlamda, Championship Manager 2010, diğer Championship Manager’lara göre daha başarılı. 2010’un en büyük artısı ise yazının başında da belirttiğimiz Türkçe seçeneği. Her ayrıntıya hakim olduğunu bu gelişme bile menajerliğinizi başka bir boyuta taşımaya yetiyor.

En son Nis 25, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Gözlemci sistemi iyi çalışıyor
  • Medya entegrasyonu ile biraz daha gerçek hayata benzemiş
Eksileri
  • Maç motorunda hatalar mevcut
  • Maç sonrası menajer geri bildirim seçeneği yok

Championship Manager 2010 Tanıtım Videosu

Championship Manager 2010 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Championship Manager 2010 YAPILAN YORUMLAR