Codename: Panzers – Cold War ikon

Codename: Panzers – Cold War

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 / 1,00
Loading...

Soğuk savaşın en sıcak hali!

RTS çılgınlığı aldı başını gidiyor. Oyun dünyasının popüler türü olan RTS’de oyunların ardı arkası kesilmiyor. Bugün RTS dünyasında iz bırakan, söz sahibi oyunlardan biri olan Codename: Panzers – Cold War’ı inceleyeceğiz.

Codename: Panzers – Cold War, Relic gibi güçlü bir yazılım firmasının elinden çıkıyor. Daha trailer videosundan başlayarak oyun başarısı hakkında ipuçları veriyor. Grafik detaylarından senaryosuna kadar pek çok yönü ile ilgi çekmeyi başaran oyun hepimizin gönlünde taht kurmayı çoktan başardı bile.

Oyunumuzda klişe bir hikayenin üzerine güçlü bir senaryo kurulmuş. Sovyet Rusya ve Avrupa ülkeleri pek çok oyunda olduğu gibi Panzer-Cold War’da da karşı karşıya geliyor. Bu savaşın en kilit noktası da uluslararası güçlü bir birliği yöneten bizleriz, tabi başka türlüsü düşünülemezdi zaten. Oyuna başlangıç ekranında birliğimizi oluşturarak başlıyoruz.

Klasik bir RTS olarak görev tamamlama tabanı ile çalışan oyunda hem oyunun verdiği görevler hem de kullanıcının inisiyatifine sunulmuş görevler mevcut. Amacımız bulunduğumuz yerdeki düşman güçlerini yok etmek. Bunun için ordu dizilimini çok iyi ayarlamamız gerekiyor. Topçuları, uçaksavarları ve piyadeleri hangi sıraya göre saldırtacağımızı iyi hesap etmemiz gerekiyor. Klasik olarak oyuna havan topu açılışı ile başlamak faydalı olacaktır, aklınızda bulunsun. İşin güzel yanı bir de sağlık ekibimizin olması. Sağlık ekipleri savaş sahasında gezerek yaralı askerlerimizi tedavi etmeye çalışıyor. Oyunun en sevmediğim yönü ise emir komuta mantığının katı olması. Şöyle ki ordunun başındaki komutan ölürse direkt olarak savaşı kaybetmiş oluyoruz. Halbuki yapay zeka daha iyi ayarlansa, komutan ölünce yetkin bir rütbeli inisiyatif alarak ordunun başına geçse daha iyi olurmuş.

Yapay zeka ufak tefek aksaklıklar dışında iyi çalışıyor diyebiliriz. Saldırdığımız bölgelerdeki binaları ele geçirmek bizim için en faydalı yöntemlerden biri bu arada. Bunun dışında yeni binalar da inşa etmemiz mümkün ama bu binalar genellikle sağlık istasyonları gibi seyyar yapılar oluyor. Sağlık istasyonlarının bize sağladığı yarar oldukça fazla. Harita tamamen açık durumda karşımıza çıkıyor. Yani Age of serisindeki gibi karanlık bir harita ile karşılaşmıyorsunuz ama düşman birimlerinin yerini haritada gösterebilmek için keşif helikopterlerini kullanmanız gerekiyor. Elimizde sadece keşif helikopteri mi var, tabi ki hayır. Düşmana dünyayı dar edebilmemiz için emrimizde bombardıman uçakları da bulunuyor. Bu uçakların düşmanda da bulunduğunu hesap edersek, oyunda biraz gözümüzün açık olması gerekiyor. Öyle klasik strateji oyunlarındaki gibi köylünün ikisini tarlaya, ikisini ağaç kesmeye gönderip beklemek gibi bir ilerleme söz konusu değil. Her an ciddi bir saldırı potansiyeli var. Buna dikkat etmek gerekiyor. Bu noktada iyi bir tavsiye daha verebiliriz; en iyi savunma, saldırıdır.

Panzer serisini takip eden biriyseniz daha önceki oyunlarını da hatırlayacaksınız (örneğin: Phase Two) grafik kalitesinin her oyun için ortalamanın üzerinde olduğunu da hatırlarsınız. Bu genelleme Codename: Panzers – Cold War için de geçerli. Grafikler mükemmel değil ama ortalamanın üzerinde bir başarı gösteriyor. Aslında benim gibi işe arcade bakanlar için grafiklerin ayrıntılı olmasından ziyade takılmadan oynamak daha önemli. Bu da oyunun akıcılığına bağlı. Codename: Panzers – Cold War, akıcılık açısından hiçbir sorun içermiyor. Fakat yüksek bir grafik başarısı bekliyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. İkinci dünya savaşını konu edinen RTS’ler arasında Panzers serisinin önemli bir yeri var. Bu serinin en yavan oyunu Cold War olsa bile bence yeterince oynanılası bir oyun. Şahsen ben sizin için birkaç saatlik bir deneme yaptım ve oldukça eğlendim. Kadı kızının bile kusuru vardır diyerek ufak tefek hataları mazur görebiliriz.

Buram buram tarih ve barut kokulu bir RTS arayışı içerisindeyseniz, Codename: Panzers – Cold War sizler için bir “indir” butonu yakınınızda. Keyifli oyunlar.

Codename Panzers Cold War oyunu Sistem Gereksinimleri

CPU: CORE 2 DUO 2.2 GHZ.

VGA: NViDiA 8800 GRAFİKLİ KART

RAM: 2048 MB

BOŞ ALAN: 5 GB

SİSTEM: XP/VISTA

En son Nis 5, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • RTS türüne yeni başlayanlar için uyumlu grafikler
  • Heyecan verici görevler mevcut
Eksileri
  • Sığ bir oynanış
  • Çok fazla ünite seçeneği yok
  • Performans problemleri mevcut

Codename: Panzers – Cold War Tanıtım Videosu

Codename: Panzers – Cold War oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

TAVSİYE İÇERİKLER
Codename: Panzers – Cold War YAPILAN YORUMLAR
  • ONUR
    3 sene önce

    çokkk güzelllllllllllllllllllll