Colin McRae: DiRT 2 ikon

Colin McRae: DiRT 2


Daha önce Fuel ve Race Driver Grid gibi yarış oyunlarını oyunculara sunan Codemasters firmasının şüphesiz ki en çok ses getiren yarış oyunu serisi Dirt serisiydi. Oyuncular tarafından yapılan anket ve oylamalarda, daha üst versiyonları çıksa da Dirt serisinin en çok beğenilen oyunu ise Dirt 2 oyunu. Oyun çıktığı zaman Direct X 11 ile piyasaya çıkan ilk oyun olma özelliğini de barındırıyor. Codemasters kendi geliştirdiği EGO oyun motorunu önceki oyunlarında olduğu gibi Dirt 2’de de kullanmaya devam etmiş. Bunun için eski oyunlarını oynayanlar bu oyunla benzerliklerinin farkına varacaklardır. Oyunun ana temasına baktığımızda oynarken, kendinizi gerçek bir ralli yarış pilotu gibi hissetmenizi sağlamışlar. Yarış menüsünün tamamının bir yarış grubunun karavanı halinde sunulması buna en basit örnek. Oyunun menüleri bile oldukça dinamik kamera geçişleri ile sizi yarış aksiyonuna hazırlar nitelikte.

Oyun birazcık profesyonel bir yarış oyuncusu olmayı gerektiriyor. Öyle ki zorluğu en kolaya ayarlasanız bile, yolda tutunmak virajları almak tecrübe ve alışkanlık ister cinsten. Özellikle NFS Shift serilerindeki gibi yol ve viraj yardımı eşliğinde oynanan oyunlara alışanlar ilk anda Dirt 2 ne zor oyunmuş diyebilirler. Ama alıştıkça bu zorluklarla oynamanın daha zevkli ve daha hırs getiren şekillerde olduğunu görebiliyorsunuz. Oyunu klavye ile oynamak oldukça zor, gamepad veya harici direksiyon ile çok daha zevkli ve oynanabilir olduğunu söyleyebiliriz. Araçların hasar almaları çok profesyonelce hazırlanmış. Ama menülerden hasarların arabanın performansına etki edip etmeyeceğini ayarlayabiliyorsunuz. İsterseniz hasarları sadece görsel olarak görünmesini sağlayıp aracın çekişine ve hızına etki etmemesini seçebilirsiniz.

Oyunda 5 adet Flashback seçeneğiniz bulunuyor. Flashback seçeneği ile F2 ve F3 tuşları ile yarışı 10 saniye geri alabiliyor ve F12 tuşu ile yarışa kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Eğer hasarlar açık oynuyorsanız bu flashback özelliği size ilaç gibi gelecek. En azından oyuna alışana kadar. Oyunun gelişim mantığı hemen hemen artık her yarış oyununda rastladığımız yarış kazandıkça ve derece yaptıkça tecrübe puanlarını arttırıp seviye geçmeye dayanıyor. Seviyeleri geçtikçe yeni araç, parkur ve özellikleri aktif ediyorsunuz. Oyunda para araç satın alırken ve araçlarınızı geliştirirken işinize yarıyor. Yine parayı da yarıştığınız yarışlardan kazanıyorsunuz. Ne kadar zorda oynarsanız ve ne kadar üst düzey yarışsa kazandığınız para da o kadar çok oluyor. Oyunun grafikleri, tam anlamıyla yarış oyunlarına yeni bir soluk getirecek kadar özenle hazırlanmış.

En son Oca 3, 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Colin McRae: DiRT 2 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP, Vista, 7
İşlemci : AMD Athlon 64 X2 / Pentium D 3.0 GHz
Ram : 1GB
Harddisk Alanı : 10 GB
Ekran Kartı : NVIDIA GeForce 6800 + / ATI Radeon X1500+
DirectX : DirectX 9
Artıları
 • Teknik açıdan etkileyici
 • Mükemmel grafikler
 • Üst düzey çarpışma ve hasar
 • Hızı süper hissettiriyor
Eksileri
 • Uzun yüklenme süreleri
 • İyi donanımlı bir PC gerektiriyor

Colin McRae: DiRT 2 Tanıtım Videosu

Colin McRae: DiRT 2 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Colin McRae: DiRT 2 YAPILAN YORUMLAR
 • halil ibrahim gök
  7 sene önce

  oyununuz nasıl güvenlimi arkadaşlar

  • Admin
   7 sene önce

   Son derece güvenlidir, indirebilirsiniz.