Commandos: Strike Force ikon

Commandos: Strike Force

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 18 / 4,50
Loading...

İlk versiyonu 1998 yılında piyasaya sürülen Commandos, oldukça taktiksel bir strateji oyunu furyasını da peşine takıp sürükledi. Bir grup özel askerin omuz omuza mücadelesini konu eden Commandos, o alkış alan yapay zekası ile birlikte tekrar bizlerle, Commandos: Strike Force.

Öncelikle Commandos’un büyük bir hayran kitlesi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta sosyal medyada Commandos ile ilgili bir de bol hayranı olan bir grup var. Yıllarca taktiksel strateji türünde ilerleyen Commandos, şaşırtıcı ve köklü bir değişikliğe giderek Commandos: Strike Force ile FPS dünyasına giriş yaptı. Bu takdire şayan cesaret hepimizden alkış aldı fakat senelerce strateji oyununda ustalaşmış gurup bakalım FPS türünde aynı başarıyı yakalayabilmiş mi, haydi bakalım.

Oyunda Green Beret, Sniper ve Spy diye adlandırılan üç askeri yönetiyoruz. İlk görevimizde ise yoldaşımız, kahramanımız Sniper. Üstün kamuflaj ve keskin nişancılık yeteneği ile Sniper, yakın dövüşte de göz dolduran bir performans ile ilk görevimizi yerine getirmemiz için canla başla savaşıyor. İlk görevimiz, Naziler tarafından esir alınan yoldaşlarımızı kurtarmak. Oyun ekranında neler yapmanız gerektiği zaten sizlere gösteriliyor. Bu sebeple oyuna çok daha rahat adapte oluyorsunuz.

Oyun taktiksel tabandaki başarısını FPS’de de gösteriyor. Örneğin Sniper ile ilerlerken bir düşman askeri sizi fark etmişse üzerinde kırmızı bir işaret beliriyor, yok eğer bir görüp kaybolduysanız sarı işaret gözüküyor ve sizi hiç fark etmeyen bir düşman askerinde ise yeşil renk gözüküyor. Elinde KNS ile gezen bir asker görünce karşı taraf onlardan olmadığımızı fark ediyor ve ortalık karışıyor. Fakat aynı operasyonu Spy ile yaparsanız düşmanlarınızın sizi fark etmesi çok daha zor çünkü Spy ile düşman kılığına girebiliyorsunuz ki işte bu da Strike Force’un taktiksel boyutunun en basit örneği. Peki, Spy fark edilmeden içeriye sızıp görevi hemencecik başarıyor mu derseniz; hayır. Spy, eğer yaklaştığı düşmandan daha üst bir rütbeye sahip elbise giyiyorsa (örneğin Spy çavuş elbisesi giymiş ve yaklaştığı düşman on başı ise) fark edilmiyor ama Spy daha düşük rütbeli bir elbiseye sahip ise fark ediliyor. Bu fark edilme birden olmuyor, önce bir şüphelenme anı var. İşte bu şüphelenme anında düşman askerin başında bir saat beliriyor, bu süre dolmadan oradan uzaklaşmak gerekiyor. Aksi takdirde kısa bir süre sonra tüm birimler üzerimize çullanıyor. Bu Spy’ın bir diğer özelliği de oldukça kurnaz olması. Diyelim ki sessizce yaklaşmanız gereken bir düşman askeri var. Ağacın arkasından sessizce yaklaşıyor ve arka tarafına bir madeni para atıyorsunuz. O gafil de sesin çıktığı yöne dönüyor, işte tam bu anda boğma teli ya da bıçağınıza sarılıp o gafili gafil avlıyorsunuz.

Sniper, eyvallah; Spy, tamam; peki ya Green Beret?

Efendim, Green Beret tam anlamıyla bir ölüm makinesi. Öyle kılık değiştirmeli, para atmalı işleri sevmiyor. Eline aldığı silah ile yakın temasta bir ölüm makinesi haline geliyor. Bu adamın işi savaşmak, en sevdiğim asker tipi. Fakat tabi hayat o kadar kolay değil. Bazı durumlarda kritik düşman gruplarını temizlemek için Sniper’a ihtiyaç duyuyorsunuz. İşte oyunun en sevdiğim özelliği; “TAB” tuşu ile karakterler arasında hızlı geçiş sağlayabiliyorsunuz. Önce Sniper ile düşman Sniper’ını öldürüp ardı sıra Green Beret ile çatışmanın ortasına dalabiliyorsunuz. Şimdiden kulağınıza çok keyifli geldiğinin farkındayım. Zaten peş peşe gelen bir birinden keyifli görevler ile vaktin nasıl geçtiğini dahi anlayamıyorsunuz.

Ekip, strateji oyunundaki başarısını FPS’de de yakalamış. Hatta bence FPS, stratejiden daha eğlenceli bir hal almış diyebilirim. Zaten başarılı ses ve grafikleri ile oyun “oynamazsanız küserim” havasını vermeyi başarıyor. Strateji, taktik ve FPS’yi bir arada yaşamak isteyen herkese tavsiye edilir. Keyifli oyunlar.

En son Nis 26, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Alışılmış Commandos elementleri bu oyunda da mevcut
Eksileri
  • Berbat düşman yapay zekası

Commandos: Strike Force Tanıtım Videosu

Commandos: Strike Force oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Commandos: Strike Force YAPILAN YORUMLAR