Contra ikon

Contra


Contra, Konami tarafından 1989 yılında geliştirilen ve yayınlanan siyah ekran olarak bildiğimiz DOS ortamında oynanan bir aksiyon oyunu.

Oyunda Bill “Mad Dog” Rizer ve Lance “Scorpion” Bean adı verilen iki askeri kontrol ediyoruz. Bu askerler Contra adı verilen birlikten geliyorlar ve “Red Falcon Organization” adı verilen terörist yapılanmayı durdurmaya çalışıyorlar. Çok tehlikeli olan bu terörist yapılanma dünyayı ele geçirmek ve kendi diktatörlüklerini kurmak istiyor.

Oyunun başında oldukça basit bir tüfeğimiz olmasına rağmen sınırsız bir cephaneye sahip olduğumuzdan dolayı mermi bitme gibi bir düşünceye kapılmadan sağa sola rahatça ateş etme imkanına sahibiz. Fakat bu durum bize oyunda dikkatsiz olma hakkını tanımıyor. Çünkü teröristler tarafından öldürüldüğümüz taktirde oyunun en başından başlamak zorunda kalıyoruz. Tabi ki bu durum zaman zaman can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Contra’da oynayabileceğimiz 10 farklı alan bulunuyor. Bununla birlikte oyunu oynayıp ilerledikçe silahlarımız daha iyi bir hal almaya başlıyor. Oyunun ilerleyen aşamalarında lazer tüfeği gibi silahlar kullanabiliyoruz. Geçmişte bu oyunu oynayanlar bilir ki bu oyunun önemli özelliklerinden biri de o ana kadar bir bilgisayarda iki farklı oyuncunun oyun oynamasına olanak tanımanın çok da yaygın olmamasıydı.

DOS ortamında oynanan oyundan grafiksel olarak çok da bir şey beklememek gerekiyor. Çünkü oyunun geliştirildiği zaman düşünüldüğünde oyun dünyasında çok da bir çeşitlilik söz konusu değildi.
Contra, özellikle 90’lı yıllarda bu oyunu tutku ile oynamış oyunseverlere güzel bir nostalji yapma imkanı sunuyor.

En son Ara 1, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Nostalji yapma keyfi
  • Türünün öncülerinden
  • Yaratıcı bölümler
Eksileri
  • Eski grafikler

Contra Tanıtım Videosu

Contra oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Contra YAPILAN YORUMLAR