D&D Karakter Sınıfı Seçme Rehberi

D&D Karakter Sınıfı Seçme Rehberi

D&D Karakter Sınıfı Seçme Rehberi

“Hangi Dungeons and Dragons sınıfını oynamalıyım?” üstünkörü bir testle cevaplayabileceğiniz türden bir soru, ancak bu bir hata olur. Karakter sınıfı hakkında bütünsel düşünmeyi kendinize ve D&D zindan ustanıza borçlusunuz, belki de bu D&D oyununda yapacağınız en önemli seçim. Doğru sınıfı seçmek, sevdiğiniz bir karakter ile bir kaya yığınına gömmek için bekleyemeyeceğiniz bir karakter arasındaki fark anlamına gelebilir. D&D oynarken en iyi zamanı geçirmek için, hangi sınıfın size uygun olduğunu seçmenizi sağlayacak bir rehber hazırladık.

“Sınıf” nedir?

İnsanların işleri var ama maceracıların dersleri var. Sınıf, bir maceracının beceri setini tanımlar: Sihirbazlar sihir yapar, druidler doğa ile arayüz oluşturur ve barbarlar bir şeylere vururlar. Bir iş ya da çalışma alanı değil, dersler daha çok meslekler ya da görevler gibidir. Örneğin bir ozan, müzik çalmak için para alamayabilir, ancak büyülü müzik çalmayı hayatlarına ve hırslarına dokurlar.

Bir sınıfta ilerlemek, bir oyuncunun karakterini daha güçlü kılar ve dünyadaki değişimi daha iyi etkileyebilir. Becerilerini genişletir ve onları kahraman olmaları için daha iyi donatır.

Hangi “Rolü” İstediğinizi Düşünün

Bazı oyuncular, beğendikleri bir resmi bulana kadar D&D Player El Kitabını çevirerek bir sınıf seçerler. Sorun değil, ama önce kahramanınızın hangi role sahip olmasını istediğinizi düşünürseniz daha çok eğleneceksiniz. Tercih ettiğiniz rolü seçmeden önce bir sınıf seçmek, “Burada tipik bir barbar ne yapar?” demek yerine “Burada karakterimi en iyi nasıl ifade edebilirim?” demenizi sağlar.

Bir D&D oyununa nasıl katılmak istediğinizi, karakterinizin yapmasını istediğiniz türden şeyleri veya kişiliğinin ne olmasını istediğinizi düşünün. Bir fırsat ortaya çıkana kadar geride kalmak ister misiniz? Sürekli kendini insanlara sevdiren biri misin? Güçlenmek konusunda takıntılı mısınız? Bir tarikat toplayacak kadar karizmatik misiniz? Partinizle ve Dungeon Master’ınızın size sunduğu dünyayla nasıl etkileşim kuracaksınız? Bu, duruma göre açıkça değişecektir, ancak kafanızda bazı yol gösterici ilkelerin olması yararlıdır. Örneğin, pek çok farklı türde sihirbaz vardır – örneğin masum ve kitap tutkunu ya da megaloman ve kaos odaklı – ama aynı zamanda iki sınıfın karakterleri de aynı role sahip olabilir: usta bir taktikçi savaşçısı ve usta bir taktikçi sihirbazı.

İşte birkaç seçenek:

  • Özverili yardımcı
  • Nadiren becerikli
  • Yabancıları eğlendirmeyi sever
  • İnsanları dönüştürmek için bir arayışta
  • Dürtüyle öldürür

Kitaplardan, dizilerden, filmlerden veya diğer oyunlardan sevdiğiniz kurgusal karakterler hakkında düşünmek yardımcı olabilir. Dünyayı nasıl gezdiler? Onları özel yapan neydi ve bunu kendilerine veya başkalarına avantaj sağlamak için nasıl kullandılar?

Dungeons and Dragons sınıf seçme

Tüm Seçeneklerinizi Okuyun

D & D’ de 12 temel sınıf vardır : barbar, ozan, papaz, druid, avcı, keşiş, paladin, korucu, haydut, büyücü, falcı ve sihirbaz. Oyuncunun El Kitabındaki tüm girişlerini okumak, alıcının pişmanlığını yaşamayacağınızdan emin olmanın tek yoludur. Ayrıca hangi niteliklerin ve yeteneklerin sizinle konuştuğunu anlamanıza da yardımcı olacaktır. Sadece okuyun. Çok fazla sayfa olduğunu biliyoruz.

Her sınıf girişi, öfke dolu barbarlardan ilahi yardımcı din adamlarına kadar her sınıfın neye benzediğine dair uzun bir giriş tanımını içerir. Bunları taramak herkes için harika bir ilk adımdır, ancak özellikle rol yapma oyunları oynamayı seven oyuncular için. Açıklamalar anımsatıcıdır ve her sınıf hakkında yaygın olarak kabul edilen klişeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur – örneğin, dövüşçüler her zaman sıkıcı eski şövalyelerdir.

Dövüşü seven oyuncular , sınıf özelliklerini içeren Oyuncu El Kitabı tablolarına odaklanmak isteyebilir. Çoğu sınıf, savaş tarzlarını tanımlamaya yardımcı olan, oldukça erken dönemlerde dallanma uzmanlığı seçenekleri sunar. Örneğin, bir dövüşçü ile bir keşiş arasındaysanız, ancak keşişin manastır geleneği olan “Dört Elementin Yolu” seçeneğinin, dövüş arketipleri için savaşçı seçeneklerinden daha havalı olduğunu düşünüyorsanız, keşiş.

Birincil Yetenekleri Düşünün

Her sınıfın ya güç, karizma, bilgelik, el becerisi, anayasa ya da zeka olan birincil bir yeteneği vardır. Birincil bir yeteneği, oynamak istediğiniz genel rolle eşleştirmek, sınıf seçiminize rehberlik etmenin harika bir yoludur. Örneğin, sosyal mühendis olmaya karar verdiyseniz, karizması yüksek bir karakter seçmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde, manipülasyonlarınızı gerçekleştirmeniz çok daha kolay olacaktır. Sinsi olmaya karar verdiyseniz, birincil yetenek olarak el becerisi olan bir sınıf arayın.

Aşağıda, Oyuncu El Kitabındaki açıklamaların yanı sıra birincil yeteneklere göre düzenlenmiş bir sınıf listesi bulunmaktadır . Birkaç sınıf birden fazla kategoride görünür, çünkü bunlar olası iki birincil yetenekten herhangi biriyle çalışır.

Mukavemet

Barbar: “Bir savaş öfkesine girebilecek, ilkel geçmişe sahip acımasız bir savaşçı.”

Fighter: “Çeşitli silahlar ve zırhlar konusunda yetenekli bir dövüş dövüşü ustası.”

Paladin: “Kutsal bir yemine bağlı kutsal bir savaşçı.”

Karizma

Bard: “Gücü yaratılışın müziğini yansıtan ilham verici bir sihirbaz.”

Büyücü: “Bir armağan veya soydan gelen doğuştan gelen sihirden yararlanan bir büyücü.”

Paladin: “Kutsal bir yemine bağlı kutsal bir savaşçı.”

Warlock: “Plan dışı bir varlık ile yapılan bir pazarlıktan elde edilen bir sihir koruyucusu.”

Bilgelik

Rahip: “Daha yüksek bir güce hizmet etmek için ilahi sihri kullanan bir rahip şampiyonu.”

Druid: “Doğanın güçlerini (ay ışığı ve bitki büyümesi, ateş ve şimşek) kullanan ve hayvan formlarını benimseyen Eski İnancın rahibi.”

Monk: “Fiziksel ve ruhsal mükemmellik arayışında bedenin gücünü kullanan bir dövüş sanatları ustası.”

Korucu: “Medeniyetin kenarlarındaki tehditlerle savaşmak için dövüş hünerini ve doğa büyüsünü kullanan bir savaşçı.”

Beceri

Monk: “Fiziksel ve ruhsal mükemmellik arayışında bedenin gücünü kullanan bir dövüş sanatları ustası.”

Fighter: “Çeşitli silahlar ve zırhlar konusunda yetenekli bir dövüş dövüşü ustası.”

Rogue: “Engelleri ve düşmanları aşmak için gizliliği ve hileyi kullanan bir alçak.”

Korucu: “Medeniyetin kenarlarındaki tehditlerle savaşmak için dövüş hünerini ve doğa büyüsünü kullanan bir savaşçı.”

Zeka

Sihirbaz: “Gerçekliğin yapılarını manipüle edebilen bilgili bir sihir kullanıcısı.”

Zamanının çoğunu manastırda arkaik metinleri çevirerek geçiren bir keşişi oynamak istiyorsanız, el becerisi veya bilgelik yerine onlara yüksek zeka verin ve ne olacağını görün. Eğer büyücünün pakt büyü sistemini gerçekten seviyorsanız ve büyücünün gizli geleneklerinden hiçbirini sevmiyorsanız, zindan ustasına ne yapabileceğinizi sorun. Bu tür şeylerin çoğu, talimatlar değil, yol gösterici ilkeler anlamına gelir.

Dungeon and Dragons büyücü sınıfı

Durum Değerlendirmesi Yapmak

Şimdiye kadar, hangi rolü oynamak istediğinizi, hangi temel yetenekleri sevdiğinizi bilmeli ve hangi sınıfın hangi oyun tarzını güçlendirebileceğine dair iyi bir fikre sahip olmalısınız. Şimdi genel olarak her sınıf hakkında konuşalım.

Barbarlar, savaş stratejisinden ve yüksek adrenalinli dövüşlerden hoşlanan insanlar içindir. İçgüdülerine güvenirler, kavgalar seçerler ve genellikle kendilerini riskli durumlara sokarlar.

Ozanlar, rol oynamayı seven ve problemlerden kurtulmak için konuşmaktan zevk alan insanlar içindir. Savaş için D&D oynamayan, doğuştan gelen hikaye anlatıcıları için iyi bir sınıftır .

Ruhbanlar, büyük hedeflere sahip olmayı ve büyük silahlar kullanmayı seven insanlar içindir. Ölümlülüğü ve öldürme lehine veya aleyhine güçlü teşvikleri keşfetmek için D & D’nin din sistemine yaslanırlar.

Druidler, hayvanları seven, karmaşık sorulara becerikli, sihir temelli çözümlerden zevk alan ve inandıkları şey için ayağa kalkmak isteyen insanlar içindir.

Dövüşçüler, farklı dövüş stillerini denemekten ve çok fazla hasar vermekten hoşlanan oyuncular içindir. Dövüşçüler çok çeşitlidir – her türden silahı kullanabilirler ve her türden arka plandan gelirler – bu nedenle, kendi yollarını çizmek isteyen oyuncular için harikadır ve kolayca rol yapma oyunlarına giren oyuncular için harika değildir.

Rahipler, sihir ve fiziksel gücü birleştirmekten, yalnızca buna değdiğinde savaşmaktan, kültürel gelenekleri takip etmekten ve eksiksiz ve kapsamlı bir arka plan oluşturmaktan hoşlanan oyuncular içindir.

Paladinler, çok fazla HP’ye sahip olmak ve müttefiklerini özverili bir şekilde korumak için kendilerini riske atmak isteyen oyuncular içindir. Kötülüğe karşı bir haçlı rolü oynamak ve ahlak sorunlarıyla uğraşmak isteyen insanlar için iyidirler.

Rangers rol oynayan, canlı çok uzak mesafeden mücadele ve onların avantajına oyunun manzara kullanarak hoşunuza gidebilecek taktik düşünen oyuncular içindir.

Haydutlar, tehlikeyi ilk koklayan (yani tuzakları sezen), bir şeyler çalmayı, kaba güç yerine hassas ve planlamayı kullanarak savaşan ve rol oyununda ahlaki çizgileri bulanıklaştıran kişiler içindir.

Büyücüler, dürtüsel davranmak, muazzam bir güç kullanmak, karmaşık bir arka plan örmek ve bir büyü listesine dayanarak karakterlerinin kişiliğini özelleştirmek isteyebilecek insanlar içindir.

Warlocklar, D & D’ nin iblisleri ve düzlemler arası varlıkları hakkında bilgi edinmekten, sırları barındırmaktan ve büyük bir güç kullanmaktan hoşlanan oyuncular içindir .

Sihirbazlar, zeki görünmekten (akıllı olmak zorunda değil ), büyü repertuarlarını bir araya getirmekten ve çeşitli konularda bilgi sunmaktan hoşlanan oyuncular içindir .

En son May 2, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

D&D Karakter Sınıfı Seçme Rehberi YAPILAN YORUMLAR