Die Hard Nakatomi Plaza ikon

Die Hard Nakatomi Plaza

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 7 / 3,50
Loading...

Die Hard: Nakatomi Plaza, isminden de anlaşılacağı gibi Zor Ölüm serisinin oyun dünyasına uyarlanmış halidir. Aa, bu seri oldukça eski değil miydi? Diyeceksiniz muhtemelen. Ben de bu yüzden hemen yazımın başında oyunun 2002 yılı içerisinde piyasaya çıktığını sözlerime ekleyeyim. Yani 10 yılı devirmiş bir oyun olduğuna göre bize grafik bakımından pek çok şey vaat etmiyor, bu oyun. Ancak, grafikler bahane eğlenceli oyunlar şahane diye yeni paragrafa giriş yapmakta fayda var çünkü birçok oyuncu oyunları grafikten ibaret sanıyor. Neyse, oyunumuza dönelim. Oyunun Die Hard’ın oyun versiyonu olduğunu söylemiştim. Bu yüzden de yapımcılar olabildiğince filme sadık kalmaya çalışmış. Oyunun kurgusu her ne kadar filmden biraz farklı olsa da oyundaki çoğu karakter ve mekan kullanılmaya çalışılmış. Ayrıca oyuna film havası katılmak için birçok ara sahne de eklenmiş.

Oyun dinamiklerine gelecek olursak, oyun zor değil. Oyunun neredeyse tamamı kapalı alanlarda geçiyor ve çizgisel bir alanda ilerliyoruz. –Tabii 2002 yılındaki bir oyunu bu yüzden eleştiremeyiz- Gelen düşmanlarımızı öldürüyor, görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca sık olmasa da bazen bulmacalar çözmek zorunda kalabiliyoruz oyunumuzda ancak bu bulmacalar da düşmanları öldürmek kadar kolay. Konuya değinecek olursak, konu neredeyse filmin konusuyla aynı ancak oyun yapımcıları bazı yerlere kendilerince bir şeyler eklemişler. Oyunun isminde de var olan Nakatomi Plaza’ya bir kutlama için gidiyoruz. Güzel giden kutlama ise bir terörist saldırısıyla bölünüyor. Binaya baskın veren teröristler tüm binayı kontrol altına alıyorlar ve dışarıyla olan iletişimimizi kesiyorlar. Ancak kahramanımız John McClane’in bir polis olduğunu unutmayalım. Yani koskoca bir şirketi teröristlerin elinde kurtarma yükü, omuzlarımıza yükleniyor.

Oyundaki teröristlerin hemen hemen hepsi aynı silahlara sahip ve biz de kutlamaya geldiğimiz için yanımızda yalnızca beylik tabancasına sahibiz. Bu durumda oyunda pek fazla silah olmadığını sözlerimize ekleyelim. Genellikle aynı silahları kullanıyoruz oyunda. Aynı zamanda yeri geldiğinde farklı miktardaki patlayıcı maddeleri de kullanmamız gerekiyor. Mesela, bazen koca bir odayı havaya uçururken bazen de kilitli bir çelik kapıyı havaya uçurmak durumda kalabiliyoruz. Oyun tek düze ilerlemesine karşın bizi eğlendirmeyi biliyor. Oyundaki seslendirme de -2002 yılındaki bir oyuna göre- iyi diyebiliriz. Karakterlerin konuşmaları, ortam sesleri ve oyundaki müzikler gerçekten iyi diyebiliriz. Sonuç olarak Die Hard o döneme göre oldukça eğlenceli bir FPS oyunu olmuş. Film uyarlaması olması da oyunun eğlence faktörlerinden.

En son Haz 8, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Die Hard Nakatomi Plaza Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 98/2000/ME/XP/7
İşlemci : PII 400 veya daha iyi
Ram : 64 MB
Harddisk Alanı : 800 MB
Ekran Kartı : 16 MB VRAM
DirectX : DirectX 8.0.a
Artıları
 • Başyapıt sayılır
 • Filmle paralel ilerliyor
 • Profesyonel seslendirmeler
Eksileri
 • Grafikler çok iyi değil

Die Hard Nakatomi Plaza Tanıtım Videosu

Die Hard Nakatomi Plaza oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Die Hard Nakatomi Plaza YAPILAN YORUMLAR
 • BurakOyunda
  2 sene önce

  beyler bu oyununyasunu çekicemda vid

 • veled stayl
  2 sene önce

  harika bi oyun