F.E.A.R. Extraction Point ikon

F.E.A.R. Extraction Point

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 10 / 5,00
Loading...

F.E.A.R. Extraction Point, TimeGate Studios tarafından geliştirilmiş ve Sierra tarafından 2006 yılında piyasaya sürülmüş bir korku – birinci şahıs nişancı oyunudur.

Bu oyunu oynamadan önce serideki daha önceki oyunları oynanamamış olanların oynamasını, hikayenin devamlılığı konusunda tavsiye ederim. Hikayemiz bir devam niteliğinde çünkü. Önceki oyunda kaldığımız gibi helikopterden hikayeye başlıyoruz. Daha sonrasında ise bir çok aksiyon ve gerilim bizleri bekliyor. Bir diğer önerim de oyunu oynarken ışıkları kapatmanız yönünde. Tabi ki çok korkan birisi iseniz açabilirsiniz ama adı üzerinde, korku oyunu. Amaç korkmak zaten, ışıkları kapatıp sessiz bir ortamda yalnız başınıza oynayıp kendinizi oyunun mükemmel atmosferine ve müziklerine bırakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Oyunun müziklerinden bahsetmişken, oyunun müzikleri tek kelimeyle harika. Hem atmosferi hissetmeniz açısından hem de oyunun akışına kendinizi kaptırmanız açısından gerçekten çok yardımcı oluyorlar. Aynı şekilde oyunun sesleri de çok güzel. Bir korku oyununda sesler çoğu zaman korkutmanın ana unsuru olarak kullanılır ama F.E.A.R. Extraction Point’de gerçekten bunu dengelemeyi başarabilmişler. Hem sesler hem müzik hem grafik detayları ile içinde bulunduğunuz ortamı iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Oyun çoğu yönüyle önceki oyuna çoğu konuyla benziyor. Çok aşırı bir değişikliğe gidilmese de bir kaç değişikliği de bulunuyor. Öncelikle, oyunumuza 3 yeni silah eklenmiş. Makineli tüfek, Lazer silahı ve oldukça etkili bir taramalı silah daha. Oyunda önceki oyunlara göre düşmanlarımızın sayısı daha fazla. Bu da bize çok daha fazla zorluk olarak geri dönüyor. Açıkçası oyunun yapay zekası çok çok iyi sayılmaz. Belki de bu açıklarını kapatmak için bu yönteme gitmiş olabilirler. Yalnız buna rağmen oyunu daha keyifli ve zor bir hale getirmiş.

Oyunun akışı bu sefer daha hızlı. Genellikle korku oyunlarında yavaş akan oyun geleneğini biraz değiştirmişler. Hikayemiz helikopterin düşmesi ile başlıyor ve o andan itibaren, bütün oyun boyunca içinde bulunduğumuz durumdan kurtulmaya çalışıyoruz. Açıkçası oyunun bu oyunda cevap veremediği bir sürü soru bulunuyor. Birçok şey muallakta kalıyor. Bunu oyun yapımcılarının bir hatası ya da konuyu toparlayamaması değil de, bilinçli olarak seçtikleri bir tercih olarak görüyorum. Tabi ki bunu bilen tek kişi yine oyunu yapanların kendisi.

F.E.A.R. Extraction Point oyununun, daha öncekilere kıyasla birinci şahıs nişancı özellikleri de daha fazla geliştirilmiş. Her ne kadar doğaüstü olaylar etrafımızda dönse de elimizdeki silah ve mermileri kullanıyoruz sonuçta. Silahlar ve mermilere oyunun akışında daha büyük bir önem verilmiş. Oyunun hızlı akışı içerisinde, sıradan bir savaş oyununda kullandığımız kadar silahımızı kullanıyoruz. Oyunu ayrı bir seviyeye çekmişler demek için yeterli olmasa da yine de önemli sayılabilecek bir yenilik.

Açıkçası F.E.A.R. serisi pek çok yönüyle benzeri oyunlardan farklı bir oyun ve bunu iyi ya da kötü olarak değerlendirmek doğru olmaz. Bu nedenle F.E.A.R. Extraction Point oyunun hitap ettiği ana kitle, F.E.A.R. serisinin sevenleri olacak. Bu seriye aşina olmayan ya da daha önceden oynamamış bir insanın sevebilmesi tabi ki mümkün ama düşük bir olasılık. Oyunun atmosferi, müzikleri, yapısı, patlamaları, silahları, düşmanları gibi etkenler belirli bir azınlığın dışında bulunanlara itici ya da kötü gibi gelebilir. Daha önce de dediğim gibi, bu sadece bakış açısından kaynaklanan farklılıklardan dolayı oluşmuş bir ön yargı.

Eğer gerçekten korku oyunlarını seviyorsanız – ki korku oyunlarını sevenlerin sayısı diğer oyunlara kıyaslayınca son derece azdır- elinizde bulunan silahla beraber, değişik ve ürkütücü bir ortamda karşınıza çıkan çeşitli düşmanların karşısında hayatta kalmaya çalışmayı sorun etmeyecekseniz ve son olarak daha önce yaşadığınızdan tamamen farklı bir deneyim sunacak bir oyun oynamaya hazırsanız F.E.A.R. Extraction Point kesinlikle denemeniz gereken ve memnun kalacağınız bir oyun olacaktır.

En son Nis 11, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

F.E.A.R. Extraction Point Tanıtım Videosu

F.E.A.R. Extraction Point oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

F.E.A.R. Extraction Point YAPILAN YORUMLAR