Fifa 17 ikon

Fifa 17


Yıllar geçtikçe daha gerçekçi ve daha kusursuz hale gelen Fifa serisinin 2017 yılı için çıkartılan Fifa 17 yine piyasadaki en iyi futbol oyunu olabilmek için Pes 2017 ile yarış halinde olacak. EA Sports’un son birkaç yıldır Fifa serisinin üzerine iyice düştüğü ve geliştirmeye doyamadığını biliyorduk. Fifa 17 için de aynısını söylemek mümkün. Oyun yine bir takım iyileştirmeler ve geliştirmeler ile karşımıza çıkıyor.

Duran toplar sil baştan

Dünyada duran top dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan James Rodriguez’in yardımı ile sıfırdan tekrar oluşturularak geliştirilen duran toplar Fifa 17 oyununda en dikkat çekici geliştirmelerden.

Fifa 17 Frikik

Frikiklerde koşu mesafenizi ve hızınızı ayarlayarak topa vermek istediğiniz falsoyu ve topun gideceği yönü değiştirmeniz mümkün. Barajın çevresinden döndürebileceğiniz bol falsolu vuruşları Fifa 17’de bol bol görebilirsiniz.

Yenilenen köşe vuruşları sisteminde artık topun gitmesini istediğiniz oyuncuları hedefleyebileceksiniz. Ayrıca köşe vuruşu sırasında köşe vuruşunu kullanmak yerine direk olarak ceza sahası içindeki futbolculardan birinin yerine geçip ortayı istediğiniz gibi alabilirsiniz.

Penaltılarda da topa istediğiniz açıdan ve istediğiniz hızla koşmakta artık özgürsünüz. Penaltılarda çok fazla çeşitlilik olasılığını artırmak için kalıpların dışına çıkılıp oyuncunun yaratıcılığına bırakılmış.

Taç kullanırken de çizgide ileri ve geri hareket edebiliyor, tacı kullanacakmış gibi yapıp rakip takımın oyuncularını yanıltabiliyorsunuz. Takım arkadaşınızın pozisyonuna göre tacı daha sert ve daha yumuşak gönderebilme imkanı da eklenmiş.

Aktif Zeka Sistemi

Marco Reus ile oluşturulan aktif zeka sistemi ile topsuz alanlarda oyuncuların hareketleri, pozisyon almaları, gelecek fırsatları öngörmeleri ve buna yönelik bir zeka mekaniği ile mücadele etmeleri sağlanarak gerçekçilik bir kat daha arttırılmış.

Fifa 17 Marco Reus

Oyuncular davranışlarını oluştururken rakip oyuncuların yakınlığı, sahip olduğu boş alan gibi etkenleri hesaplayarak hücum seçeneklerini oluşturacak. Örnek olarak top sizdeyken takım arkadaşınız ona pas verip veremeyeceğini değerlendirip, sizin dripling yapacağınızı düşünerek perdeleme yapmaya karar verebilir.

Oyuncuların zekalarının arttırılması ile defansın arkasına yapılan koşular da çeşitlilik kazanmış. Yalancı koşular yapıp defans hattını geri çekme, çok kişi ile koşuya kalkma gibi yeni ve etkili atak çeşitlerine oyunda rastlayabileceksiniz.

Yenilenen Fizik Özellikleri

Bu bölümün yenilenmesi için Eden Hazard’ın yardımına başvurulmuş. Pozisyon için savaşan ve alan yaratma becerisi yüksek olan bir oyuncu olduğu için onun verdiği fikirlere göre fizik özellikleri yenilenmiş. Artık toplu mücadelenin yanı sıra topsuz mücadelelerde de kontrol tamamen sizde olacak.

Fifa 17 Eden Hazard

Artık top için mücadele topsuz alanda başlıyor. Dripling, savunma veya pozisyon alma sırasında fiziki gücünüzü kullanarak rakibinizi vücudunuzla geri iterek pozisyonunuzu kuvvetlendirebiliyorsunuz. Özellikle sırtı dönük oynayan pivot santraforlar ve verkaç pozisyonlarında bu özellik çok işe yarıyor.

Gerçek hayattaki maçlarda olduğu gibi ceza sahasına yapılan ortalarda hızla topa doğru yöneldiğinizde ve sıçradığınızda artık oyunda da kaleci ile çarpışabileceksiniz. Bunun yanı sıra vücudunuzu kullanarak yerde ve hava toplarında omuz omuza mücadeleye girebileceksiniz.

Yeni Hücum Teknikleri

Manchester United’ın genç Fransız yıldızı Anthony Martial ile geliştirilen atak teknikleri ile tehlikeli ataklar oluşturmak için yeni teknikler ve daha bitirici vuruşlar yapabilme imkanı sizlerle olacak.

Fifa 17 Anthony Martial

Yeni eklenen yerden sert bitiriş seçeneği ile ister topa vole vurun isterseniz plase bir vuruş yapın, kalecilerin yerden gelen bu sert toplarda şansı oldukça azalıyor.

Dar alanda kısa pas özelliği sayesinde isterseniz falsolu isterseniz falsosuz direk ayağa yada koşu yoluna atacağınız kısa paslarla adrese teslim gol pozisyonlarının hazırlayıcısı olabileceksiniz.

Kaleciler de hızlı kontra atak başlatabilmek için belli bir yönde yerden sert toplar gönderebilecek. Oyunda ortalara yapacağınız kafa vuruşlarını topun gelişine göre aşağıya doğru vurabileceksiniz. Yerden sekerek gelen kafa toplarında kaleciler gerçekten çaresiz hissediyor.

The Journey Modu

Oyuna yeni eklenen The Journey modu ise Pes oyunlarında daha önceden gördüğümüz Become A Legend moduna çok benziyor. Mantık olarak da aynı diyebiliriz. Genç bir yetenek olan Alex Hunter ile Premier Lig’de 17 yaşında kariyerinize başlıyorsunuz. Saha içerisinde gösterdiğiniz performansa bağlı olarak gelişiyor ve büyük takımların transfer etmesini bekliyorsunuz. Tabi sadece Become A Legend modunun kopyası demek olmaz, bu modda bazı geliştirmeler yapılmış. Oyunda sadece saha içi değil saha dışı faktörlerin de bir futbolcunun kariyerindeki yeri gözler önüne serilmiş. Örnek olarak maç sonunda röportaj veriyor ve burada söyleyeceklerinizi şıklar arasından seçiyorsunuz. Oyunda The Journey modunda hikaye için Premier Lig yıldızlarından Harry Kane ve Delle Alli gibi isimlerden yardım alındı.

En son Ara 29, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Fifa 17 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 7/8.1/10
İşlemci : Intel Core i3-2100 @ 3.1GHz veya AMD Phenom II X4 965 @ 3.4 GHz
Ram : 8 GB
Harddisk Alanı : 30 GB
Ekran Kartı : NVIDIA GTX 460 veya AMD Radeon R7 260
DirectX : DirectX 11.0
Artıları
  • The Journey Modu
  • Çekici sunum ve ışıklandırma
  • Geliştirilmiş animasyonlar
Eksileri
  • Defans yapmak zorlaşıyor
  • Sahadaki futbol Pes 2017'nin gerisinde
  • Karışık kontroller

Fifa 17 Tanıtım Videosu

Fifa 17 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Fifa 17 YAPILAN YORUMLAR