FIFA Football 2003 ikon

FIFA Football 2003

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 17 / 3,40
Loading...

Teknoloji Futbol ile Buluşuyor

Sevgili futbol severler, yıllar beraberinde teknolojiyi, teknoloji beraberinde yeniliği ve gelişimi getirdi. Oyun dünyasında bu yeniliklerden en çok faydalanan ise sanırım EA Games oldu. Çıktığı günden bu yana en büyük devrimi FIFA 2003 ile yapan EA Games, meraklılarını da oldukça sevindirdi.

Tüm oyun anlayışını değiştiren FIFA 2003, tüm FIFA serisi alışkanlıklarını değiştirerek sevenlerine yeni bir oyun deneyimi sundu. Hem grafikler, hem sesler ve hem de oyun mantığı ile kendini bir üst segmente taşıyan FIFA 2003 gerçek anlamada bir futbol deneyimi sunuyor. Şimdi FIFA 2003’ü daha yakından inceleyebiliriz.

FIFA 2003, diğer versiyonlarının aksine oldukça iyi bir görsellik sunuyor. Grafik motorları üzerinde iyi çalışılmış fakat bu oyuncu kalitesinden ziyade oynanabilirlik açısından tasarlanmış. Tabi ki oyuncular üzerinde de iyileştirilmeler söz konusu. Zaten oyunu kurduktan sonra – bu arada FIFA’nın iki CD’lik hacim kaplayan ilk oyunu olma özelliğini de taşıyor – daha açılan menüden farkı göreceksiniz. Fakat oldukça ayrıntılı tasarlanan oyunun girişi ilk başlarda karışık gelebilir. Bu ayrıntı sadece menü tasarımlarında değil stadyumlardan oyuncu tasarımlarına kadar her yerde mevcut. Örneğin oyuncu profilleri artık daha geniş, yani daha fazla özellik görebiliyorsunuz. Stadyumlar da ise seyirci kapasitesi de dahil pek çok ayrıntıyı rahatça görmeniz mümkün. Üstelik maçlardan önce takımların amblemlerinin sahaya yansıtılması da görselliğe görsellik katmış. Tabi stadyumların, formaların tasarımlarında da ince ince çalışıldığı kendini belli ediyor. Artık oyuna hangi forma ile çıkabileceğinizi de seçmek tamamen sizin ellerinizde. Stadyum görselleri ve gösterileri de oyuna oldukça keyifli bir atmosfer katmış.

Oyunun sadece grafiksel kalitesi değil kontrolleri de değişmiş, hem de bayağı bir değişmiş. Örneğin artık “W” tuşu ile depara kalkma dönemi rafa kaldırılmış. Artık “W” ile depar değil çok şık ara paslar atılıyor. Peki nasıl? “Q” tuşu ile ara pası için adam kaçırıp “W” ile ara pasını attığınız zaman daha stratejik ve gerçekçi bir oyun içerisinde olduğunuzu anlıyorsunuz. Peki, artık depar yok mu diye soracak olursanız elbette ki var. “E” tuşu, depar tuşu olarak atanmış. Yani önceki sürümlere alışmış olan bizler için oyun kontrollerini değiştirmeden oynamak biraz zor olacaktır. Ama alıştıktan sonra böylesinin daha zevkli olduğunu göreceksiniz. Kontroller, oyun oynama mantığında da oldukça etkili. Artık Sabri gibi her önünüze gelene çalım atamıyorsunuz.

Doğru zamanlamayı yapmanız çok önemli. Oyun biraz zorlaştırılmış durumda. Bu da sunduğu gerçekçi futbol ile oyunun daha zevkli geçmesini sağlıyor. Ayrıca şut ve pas atarken ekranda çıkan “Power Level” yani topa ne kadar kuvvetli vuracağınızı da iyi ayarlamak zorundasınız. İşin güzel yanı ise ara pasındaki Power Level ile normal pas verirken ayarladığımız Power Level aynı şiddette sonuç vermiyor. Ara pası daha az süratli ve kısa paslar oluyor. Ara pası verirken Power Level’i yüksek tutmaktan çekinmeyin. Ayrıca “A” tuşu artık uzun toplar atmak için kullanıyor, orta yaparken ve altı pasa top şişirirken “A” tuşunu kullanacaksınız. Ayrıca “A” tuşu rakibe yerden müdahale olarak da ayarlanmış. Top çalmak ya da rakibe faul yapmak arasındaki ince ayrıntıya dikkat etmezseniz kart görebilirsiniz. Diğer taraftan “D” tuşu ise şut çekmenizi sağlıyor. Bunun dışında Spacebar ile artistik hareketler yapıp top saklayabiliyorsunuz.
Oyunda değinmediğimiz tek şey sesler oldu. Oyun bu kadar geliştirilir de sesler durur mu, durmaz. Sesler üzerinde de çok iyi çalışmışlar. Taraftarların pozisyona göre tezahüratları, heyecanlanmaları ve üzülmeleri oyuna renk katmış.

FIFA 2002’deki tekdüzeliği ile kan kaybetmiş olan EA Games, FIFA 2003 ile bir devrim yaparak durumu toparlıyor. Futbol oyunu severlere kesinlikle tavsiye ediyoruz. Keyifli oyunlar.

En son Nis 23, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Görseller geliştirilmiş
  • Oynanış daha gerçekçi
  • Takım ve ülke çeşitliliği
Eksileri
  • Online modlar hala sıkıntılı

FIFA Football 2003 Tanıtım Videosu

FIFA Football 2003 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

FIFA Football 2003 YAPILAN YORUMLAR