Fifa 2005

Fifa 2005

LisansDeneme Sürümü 0TL
Dilİngilizce
Dosya Boyutu86.1 MB
İşletim SistemiWindows Xp / 7 / 8 / Vista
Eklenme TarihiKasım 28th, 2015
Hemen indir (86.1 MB)
25330 kez indirildi

Puanlama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(43 votes, average: 4,09 out of 5)
Loading...Loading...

Futbol Heyecanının Efsanevi Adresi

Futbol, icat edildiği günden bu yona belki de çenelerimizi, zamanımızı, televizyonlarımızı hatta bilgisayarlarımızı en çok meşgul eden spor dalı. Kahvehaneden metrolara, okullardan ofislerimize kadar her yerde futbol konuşuyoruz. Futbol için kavga ediyor futbol için birlik oluyoruz. Ve futbol, EA Games sayesinde artık bilgisayarlarımızda ve oyun konsollarımızda.
Oyun dünyasının belki de en çok oynanan futbol oyunlarından biri olan FIFA 2005 uzunca bir süre rakipsiz olarak piyasayı eline almış durumdaydı. Hatta FIFA 2005 sadece oyun başarısı ile değil müzik başarıları ile de piyasayı alt üst etti. Hatta FIFA 2005’deki müziklerinden dolayı bazı sanatçılara en iyi şarkı ödülleri verilmişti. Ayrıca FIFA 2005 en hacimli soundtrack listesine sahip oyunlardan birisi. Bu da oyun üzerinde ne kadar çok durulduğunu bize gösteriyor.

Futbol oyunu oynayanlar FIFA ve PES oyuncuları olarak iki cepheye ayrılmış durumdalar. PES severler, oyun gerçekçiliğine önem verirken FIFA severler ise görüntülere ve grafiklere önem verdiklerini söylüyorlar ve bu söylediklerinde oldukça da haklılar. Özellikle FIFA 2005, çıktığı dönemde diğer futbol oyunlarında olmayan bir görsellik sunmuştu. Saha ve stadyum dizaynları, oyuncu karakterleri, takım formaları ve sesler yansıttıkları görsel güzellik ile futbol oyunu severleri kendisine hayran bırakmıştı. Özellikle FIFA 2005 ile getirilen ve “SHIFT” tuşu ile kontrol edilen artistik hareketler oyun severleri oldukça heyecanlandırmıştı. Ama topu ayağına her alanın Ronaldinho gibi hareket çekmesi ise oyunun negatif yönlerinden birisi olmuş. Oyunun diğer bir yeniliği ise hakemin verdiği hatalı kararlardan sonra oyuncuların kalabalıklaşıp hakeme itiraz ederek bir aksiyon ortamı yaratması olmuş. Bu oyuna yeni bir eğlence katmış. Hazır yeniliklerden söz açmışken oyunda hemen gözümüze çarpan diğer bir özellik ise Career modu olmuştu. Career modu, klasik futbol menajerliği oyunu mantığında çalışan bir seçenek. Bir mahalle takımını alıp şampiyonlar ligine götürmeye çalışmak gibi fantastik hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz bu modül belki de FIFA 2005’i en farklı kılan özellik olmuş.

Biraz Career özelliğinden söz edecek olursak aslında temelde oldukça basit bir mantık üzerine kurulu olan bu modülde maçlar kazanarak elde ettiğiniz puanlar ile oyuncularınızın gelişimine katkı sağlıyor ve böylelikle dişli rakiplerinize karşı galibiyet yakalamak için daha büyük bir şans elde etmiş oluyorsunuz. Döngü bu kadar basit olsa da bunları başarmak her zaman kolay olmuyor. Oyuncularınızı ve takım performansınızı çok iyi takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca bunu yaparken yalnız değiliz, yardımcı antrenörlerimizden yardım alabiliyoruz. Hepimizin amacı takımımızı şampiyon yaparak en iyi menajerler listesinde birinci sırayı almak. Oyunun sunduğu gelişmiş Multiplayer seçeneği de cabası. Hem futbol hem menajerlik hem de çoklu oyuncu modülünde ayrı ayrı başarılı olan FIFA 2005, en iyi futbol simülasyonlarından birisi olmayı da sonuna kadar hak ediyor.

FIFA 2005’in her ne kadar görsel açıdan çok iyi olduğunu belirtmiş olsak da oyun gerçekçiliği üzerinde durulmamış olması biraz can sıkıyor. Örneğin oyuncular hemen hemen her mesafeden ayağa pas atabiliyor. Şutlar ise pek gerçekçi durmuyor. Frikikten gol atmak ise günlük futbolda o kadar kolay olmasa gerek. Fakat bu eksik yönler oyunu oynanmaz kılmıyor. FIFA 2005’i ilk çıktığı yıl oynamak istediğimizde gelişmiş düzeyde bir donanıma ihtiyaç duyuyorduk. Şimdiki alt segment bir bilgisayar ile bile rahatlıkla FIFA 2005’i oynayabiliriz. FIFA 2005’in sistem gereksinimlerini ise şöyle; en az 1 GHz ve üzeri işlemci, en az 32 MB ekran belleği (en az 128 MB öneriyoruz), 512 MB RAM ve Multiplayer için bir ağ bağlantısı ile FIFA 2005 i rahatlık ile oynayabilirsiniz. Futbol severlerin beğenerek oynayacağı FIFA 2005’i gönül rahatlığı ile tavsiye ediyoruz.

Artıları
  • Çok fazla sistem gereksinimi istemiyor
  • Gerçek oyuncular ve gerçek stadyumlar
  • Ülkelerin ligleri ve takımları mevcut
Eksileri
  • Eski grafikler
Etiketler: ,