Filmi Yapılmış Oyunlar

Filmi Yapılmış Oyunlar

Filmi Yapılmış Oyunlar

Daha önce oyunu yapılmış filmler konusunda sinema dünyasında meşhur olduktan sonra bu filmlerin şöhretlerinden yararlanıp oyun versiyonu da çıkan oyunlardan bahsetmiştik. Bu seferki konumuzda da önce oyun olarak tüm dünya tarafından tanınmış daha sonrasında oyundan yola çıkarak filmi yapılmış oyunları inceleyeceğiz. İşte karşınızda bunlar arasında en popüler olan 10 tanesi;

10. Silent Hill

Silent Hill filmi

Silent Hill oyunundaki korku atmosferi filme de yansıtılarak başarılı bir korku filmi oluşturulmaya çalışılmış. Sonuç olarak çok tanınan oyuncular filmde yer almadığı için sadece oyunun ünü ile film istenen başarının biraz uzağında kaldı.

9. Mortal Kombat

Mortal Kombat filmi

Mortal Kombat atari, pc ve oyun konsolları için oldukça fazla oyunu çıkartılmış, bilinen en kült dövüş oyunlarındandır. Oyunun sinema filmi de gişe anlamında oldukça başarılı bir film olarak tarihe geçiyor. Ayrıca daha sonradan çok moda hale gelecek oyundan uyarlanan filmlerin en eski ve ilklerindendir.

8. Resident Evil

Resident Evil filmi

Resident Evil filmleri aynı isimli oyunlardan uyarlanmıştır ama oyun hikayesi ve film senaryosu arasında farklılıklar bulunmaktadır. Ama filmlerin ünü oyunu geçti diyebiliriz. Öyle ki Resident Evil filmini sinemada seyredenlerin çoğu bu filmin bir oyundan uyarlandığından haberdar değiller.

7. Tomb Raider

Tomb Raider filmi

Dünyanın tartışmasız en çok tanınan bayan oyun karakteri olan Lara Croft karakterine sinema filmlerinde Angelina Jolie hayat verdi. Film oyun serisi kadar ses getiremedi ve oyunlardaki heyecanı yakalayamadı.

6. Max Payne

Max Payne filmi

Max Payne oyun serisinin güçlü hikayesi, karizmatik karakteri ve karanlık atmosferi zaten bir filmden çıkmış gibiydi. Bunu fark eden film yapımcıları oyunu sinemaya aktardılar ve iyi bir gişe başarısı elde eden bir film ortaya çıktı.

5. Prince of Persia

Prince of Persia filmi

Çok eski ve 2D bir video oyunu iken yıllar sonra 3D geliştirilmiş versiyonu çıkan oyunun potansiyeli sinema sektöründe de iyi bir şekilde kullanıldı. Film de oyun kadar aksiyon yüklü ve eğlenceliydi. Sonuç olarak filmi yapılmış oyunlar arasında en başarılılarından bir tanesi olarak sayabiliriz.

4. Street Fighter

Street Fighter filmi

Dünyanın en çok sevilen dövüş oyunu serisi olan Street Fighter serisinin ününü kullanarak yapılmaya çalışılan 1994 yapımı film sinemaya çıktığı tarihte ses getirse de oyunun karizmasını taşıyacak bir film olamaması ile dikkat çekmiştir. Bu kadar belleklerde yer etmiş Ken, Ryu, Guile, Blanca, Honda, Mr. Bison gibi karakterleri bulunan bir oyunun sinema filmi çok sığ kalmış. Film Street Fighter’ın hikayesinden daha çok Jean Cloude Van Damme’ın dövüş hareketleri için çekilmiş bir film gibi.

3. Double Dragon

Double Dragon filmi

Ülkemizde İkiz Ejder olarak da bilinen oyunun filmi de oldukça eğlenceli bir filmdi. Oyundaki karakterlerin benzerlerinin filmde de yer alması da oldukça güzel ayarlanmıştı. Film ile ilgili tek anlayamadığımız konu ise ikiz olması gereken bu dövüşçü kardeşlerin birbirlerine hiç benzememesi.

2. Angry Birds

Angry Birds filmi

Listedeki oyunlar arasında en çok oynanan oyun olmayabilir ama animasyon filmi ile gişe sayısı anlamında en başarılı filme imza atan bu sinirli kuşların filmi hem küçük hem de büyüklere hitap edecek türden. Son dönem Hollywood animasyon filmleri arasında en başarılı olanlardan birisi olarak da dikkat çekiyor.

1. Super Mario Bros

Süper Mario filmi

Filmi yapılan oyunlar arasında en çok bilinen oyun Mario olmasına rağmen, en büyük fiyasko film de bu olabilir. Her ne kadar hitap ettiği yaş grubu küçük olduğu düşünülerek küçüklere yönelik bir film yapılmış olsa da hem hikaye hem de uyarlama açısından oldukça zengin bir konu hiç de iyi işlenememiş.

En son Nis 23, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Filmi Yapılmış Oyunlar YAPILAN YORUMLAR
  • burak
    1 sene önce

    ustam friday the 13th the game yaparmısın