Final Fantasy XV ikon

Final Fantasy XV


Final Fantasy XV, Square Enix tarafından geliştirilen ve Final Fantasy serisinin 2016 yılında PS4 ve 2018 yılında Windows işletim sistemi için yayınlanan aksiyon rol yapma oyunudur. Final Fantasy oyunları ilk olarak 1987 yılında hayatımıza girdi ve Final Fantasy XV adından da anlaşılacağı gibi serinin 15. oyunu. Oyun önce konsollar için geliştirilip elde ettiği büyük başarı ile bilgisayarlar için de “Final Fantasy XV Windows Edition” ismi ile bir sürümü çıkartılmış.

Oyun Eos isimli bizim dünyamıza benzeyen bir açık dünyada geçiyor. Ama Eos’un içerisinde muhteşem manzaralar, güçlü yaratıklar ve değişik karakterler bulunuyor. Oyundaki açık dünyada dilerseniz kalabalık şehirlere uğrayabilir dilerseniz de şehirlerden uzakta vahşi doğada serbestçe dolaşan makine ve yaratıklar ile savaşabilirsiniz. Bunlarla tek başınıza savaşmanız da gerekmiyor, bu konuda size yardımcı olacak bir ekibe sahipsiniz. Bu açık dünya içinde keşfetmek için yürüyerek dolaşabileceğiniz gibi araçlar kullanabilir veya binek hayvanlarına binebilirsiniz.

Final Fantasy oyunlarını yakından bildiği gibi oyun bilim kurgu ile fantastik elementleri birleştirerek eğlenceli bir rol yapma oynanışı sunuyor. Bunu yaparken başarılı ve fantastik bir hikaye ile size bir başyapıt oynuyormuşsunuz hissini de hemen veriyor. Takım tabanlı saldırı, silahlarla savaşma ve sihir kullanma gibi FF oyunlarında klasikleşmiş içerikler bu oyunda da yer alıyor. Oyuncular araştırma görevleri alabilir, çevreyi keşfedebilir ve mini oyunlar oynayabilir.

Oyunun hikayesine kısaca bir göz atacak olursak Kral Regis’in yakışıklı oğlu Prens Lucis‘in nişanlısı Lunafreya ile evlenmek için Insomnia şehrinden Altissia şehrine olan yolculuğunu konu alıyor. Bu yolculuk maceralarla dolu geçiyor ve Lucis’e Gladiolus, Prompto ve Ignis’ten oluşan Noctis çetesi de eşlik ediyor.

Final Fantasy XV oyununa özel geliştirilen Active X Battle adındaki gerçek zamanlı savaş sisteminde Noctis Lucis Caelum isimli başkarakteri siz yönetiyorsunuz ve diğer takım üyeleri yapay zeka tarafından yönetiliyor. Prens Noctis’in kendine özel aksiyonları var ve bunları hem dövüş hem de keşfetme sırasında kullanabiliyorsunuz. Dövüş esnasında HP değeri 0 olan karakter “Knocked Out” yani KO oluyor. Eğer canlanma itemi varsa karakteri yeniden canlandırabiliyorsunuz. Eğer Noctis KO olursa ve belli bir süre canlanma itemi kullanılmazsa “Game Over” yani oyun bitiyor. Oyundaki HP değeriniz zamanla yenileniyor ve belli bir süre sonra doluyor. Oyundaki ara sahneler sırasında Noctis’in diğer karakterlere nasıl davranacağını seçebiliyorsunuz.

Oyunda bir yerden bir yere gitmek için Noctis’in arabası Regalia‘yı kullanabilirsiniz. Ekip üyeleri de Regalia’ya binecek ve toplu seyahat edebileceksiniz. Bunun yanı sıra yürüyerek veya Chocobo isimli devasa tavuklara benzeyen binek hayvanlarına binerek yolculuk edebilirsiniz. Daha önce ziyaret edilen yerler seçilerek hızlı seyahat edilebiliyor.

Oyunda Gil isimli para birimi kullanılıyor. Bu para birimi ile çeşitli obje ve ekipmanlar satın alabiliyorsunuz. Bazıları ekip üyeleri tarafından kullanılabilen bazıları da Noctis’e özel 109 farklı yakın dövüş silahı da oyunda size sunuluyor. Noctis aynı anda 4 silah kuşanabilirken ekip üyeleri bir ana bir de yan silah olmak üzere 2 farklı silah taşıyabilirler. Cid Sophiar isimli mucit karakter ziyaret edilerek silahlar için yükseltmeler satın alınabiliyor. Oyunda kolay ve normal olmak üzere 2 farklı zorluk seviyesi bulunuyor.

Oyunun grafikleri Windows sınırlarını zorlayacak kalitede. HDR10 desteği ile 4K ( 3840 x 2160 ) ve 8K g,b, yüksek çözünürlükler yüksek grafik kalitesi ile destekleniyor. Oyunun kullandığı Luminous Engine sayesinde bu kadar yüksek çözünürlüklerde bile oyun performansı son derece tutarlı. Anime karakterler ile muhteşem manzaralara sahip bir açık dünya çok başarılı bir şekilde birleştirilmiş. Oyun çok oyunculu ve Co-Op olarak da oynanabiliyor.

En son Mar 25, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Final Fantasy XV Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 7 SP1/ 8.1 / 10 64-bit
İşlemci : Intel® Core™ i5-2500(3.3GHz ve üzeri)/ AMD FX™-6100 (3.3GHz ve üzeri)
Ram : 8 GB
Harddisk Alanı : 100 GB
Ekran Kartı : NVIDIA® GeForce® GTX 760 / NVIDIA® GeForce® GTX 1050 / AMD Radeon™ R9 280
DirectX : DirectX 11
Artıları
  • Özenle hazırlanmış duygusal senaryo
  • Tatmin edici karakter gelişimi
  • Eşsiz kalitede görseller
  • Karakterler ve diyaloglar muhteşem
  • Zor ve yeni dövüş sistemi
Eksileri
  • Üzücü bir sonla bitiyor
  • Bazı bölümler çok sıkıcı gelebilir

Final Fantasy XV Tanıtım Videosu

Final Fantasy XV oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Final Fantasy XV YAPILAN YORUMLAR