Football Manager 2006 ikon

Football Manager 2006


“Şimdi söz sende…”

Football Manager 2006 yapımcılığını Sports Interactive’in üstlendiği, dağıtımını ise Sega’nın yaptığı bir spor-strateji-simülasyon oyunudur. Futbol menajerliğini konu edinen oyun 2005 yılının Ekim ayında piyasaya sürülmüştür.

Öncelikle futbol tutkusunu ya da hastalığını anlatmam lazım ama bunu anlatacak derecede psikolojik bilgi birikimine sahip değilim. Bildiğim bir şey var ki futbol sihirli bir şey. Milyonları peşine takıp sürükleyen bir şey ve sadece spor demek yetersiz kalıyor. Aslına bakacak olursanız çok büyük bir pazar. Reklamlarıyla, biletleriyle, gösterileriyle, filmleriyle ve bilgisayar oyunlarıyla müthiş bir piyasaya sahip. Futbolun ilksel keşfini yapanların olayın bu raddelere geleceğini hesap ettiklerini hiç zannetmiyorum. Aslında benim gibi futbol delisi bir abiye ve kardeşlere sahipseniz –ve futbolcu- ister istemez olay ile yakından alaka içerisinde bulunuyorsunuz. Genel kültür olması açısından şunu da ekleyelim; futbol eski Türklerin ta Orta Asya’da iken oynadıkları bir oyun. Aslında Çinlilerden mi bize geçti bizden mi Çinlilere geçti bilemiyoruz. Araştırmak lazım. Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügat-ı Türk adlı eserinde Tepük adlı bir oyuna denk gelirseniz bunun futbol olduğunu anlayacaksınız. Hatta Timur’un askerlerini fiziksel olarak zinde tutmak için bu oyunu oynattığı tarihi kaynaklarda mevcuttur. Velhasıl futbola tutkulu bir milletiz.

Fakat her zaman yeşil sahada oynanılmıyor futbol. İşin en çetrefilli tarafını da aslında çizgi kenarı yani teknik direktörlük oluşturuyor. Bir takımın beyni, fikir adamı ve aslında takım başarısında en çok başarısı olan adam. Bir takımı aynı kadro ile iki farklı teknik adama verdiğinizde ortaya çıkan fark teknik adamın ne kadar önemli olduğunu gösterecektir. Zaten senelerdir PES ve FIFA gibi bizzat futbolcu gözünden oyunlar oynuyoruz ama bu işin asıl merkezi teknik adamların hayatına, yaşamlarına dair bir oyun yok mu? İşte o oyunun adı Football Manager (FM). Zaten masaüstü logosunda da kocaman FM yazdığını göreceksiniz. FM ile tam anlamıyla bir teknik direktör olacaksınız; takım yönetecek, antrenman planlayacak, taktik hesaplayacak ve transferler peşinde koşup basına demeç vereceksiniz.

Aslında FM serisinin temel mantığı ilk sürümlerinden beri aynı ama yapay zeka, grafikler, içerikler vs. teknoloji ile birlikte ilerliyor. Her sene yeni bir değişiklik ile karşılaşıyoruz. Daha doğrusu “yenilik” ile dersek daha doğru olacaktır. Her sene yeni bir versiyonu çıksa da biz FM’i her sene güncelleştiriyor muşuz gibi hissediyor ve oynamaya devam ediyoruz. Hatta abim işletim sistemini baştan kurduktan sonra (bilgisayarı formatladıktan sonra)sürücülerden de önce FM’yi kurmuştu. O kadar bağımlılık yaratıyor yani.

Oyuna bir profil oluşturarak başlıyoruz. Bilgilerimizi doldurduktan sonra bize sunulan takımlardan birini seçerek başlıyoruz ve takımımız ile başarılara ulaştıktan sonra daha büyük kulüplerden teklifler gelmesini bekliyoruz. Barcelona, Real Madrid ya da Yozgat Belediyespor.

Oyun grafikleri ve animasyonları geliştirilmiş durumda, yapay zeka ise oldukça ilerlemiş. Öncelikle maçların önemli bölümlerini animasyon olarak izleyebiliyorsunuz. Oyunun menü ve oynanış tasarımı ise çok iyi. Yani çok şık duruyor.

Sizden teknik direktör olarak verilen bütçe ile iyi işler başarmanız isteniyor. Amatörden çıkmaktan tutun da Şampiyonlar Ligi Kupasını almaya kadar istekler farklılık gösteriliyor. Aksi taktirde taraftarlar istifaya davet ediyor. Hatta bazı durumlarda direkt olarak yönetim tarafından kovulabiliyorsunuz. Bu yüzden takım koordinasyonunu iyi sağlamanız gerekiyor. Bunun için yardımcılarınızı görevlendirip antrenman planları yapabilir ve taktikler geliştirebilirsiniz.

FM ile sanal gerçekçiliği çok iyi şekilde hissediyorsunuz. Tüm simülasyon ve strateji-futbol severlere şiddetle öneriyoruz. Keyifli oyunlar.

En son Nis 25, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Football Manager 2006 Tanıtım Videosu

Football Manager 2006 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Football Manager 2006 YAPILAN YORUMLAR