Gothic 3 ikon

Gothic 3

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 9 / 4,50
Loading...

“İsimsiz Kahraman Geri Döndü”

Günler haftaları, haftalar ayları ve aylar da yılları kovalayıp durdu. İnsanoğlu ise mağara duvarlarından abaküse, abaküsten hesap makinesine ve oradan da süper bilgisayarlara uzanan bir teknoloji serüvenin içinde savrulup gidiyor. İlk başlarda sıkıcı matematiksel ve iktisadi hesap işleri için kullanılan bu akıllı makinelerin aslında eğlenceli olabileceği de fark edildi. Bunu ilk kim fark etti bilemiyorum ama Ms-Dos oyunlarından Unreal Engine’ye kadar uzayan bu serüvende insanoğlu eğlenmek için saatlerini bilgisayar başında harcar oldu. Tabi, kimisi müzik dinleyerek eğlenmeyi tercih edebilir ama bizim gibi macera ve hayal dünyasında koşanlar hiç şüphesiz harikalar ile dolu, dünya kurallarını alt üst eden oyunları oynamayı seviyoruz. Çünkü bu oyunlar, gerçek dünyada yapamayacağımız şeyleri yapma fırsatı veriyor. Fantastik canavarlar ile boğuşup uzayda yarışabiliyoruz. Bu oyun dünyasında RPG adını verdiğimiz ve dünyada milyonlarca hayranı olan bir oyun türü var. RPG, Türkçe karşılığı ile Rol Yapma Oyunları. Özetle; karakterini yönet, geliştir. İşte bu RPG oyunlarının içerisinde en çok tutulan oyunlardan bir tanesi de Gothic. Hatta o kadar tutuldu ki şimdi üçüncü sürümü olan (ek yama paketlerini saymaz isek) Gothic 3 ile karşınızdayız.

Serinin ilk iki oyununda olduğu gibi üçüncü oyununda da “isimsiz kahraman”ız. Hani cep telefonunuz çaldığında ekranda bazen “bilinmeyen numara” görürsünüz ya aynen öyleyiz. İsimsiz kahraman mı olunur diyecek olursanız cevabımız hazır, isminizi siz duyuracaksınız. İşte bu da eğlenceli bir maceraya kapı aralayan bir olay. Öyle bedavaya bilmem ne timinin efsane komutanı olmak yok, çalışıp hak edeceksiniz. Orc’ların yıkıp yağmaladığı isyankâr ve zayıf insanlığı kurtarmak da Orc’lar ile bir olup insanlığı yıkmak da ikisine birden kafa tutmak da sizin elinizde. Zaten oyuna başlar başlamaz Orc baskısı altında bir deri bir kemik kalmış insan ırkının hikâyesinin içinde buluyorsunuz kendinizi.

Olaylar Myrtana’da geçiyor. Myrtana; güneyinde Varant kayalıkları, kuzeyinde buzullar ile kaplı kadim Nordmar’ın olduğu güzide bir bölgemiz. Adsız kahraman olarak Myrtana’ya adım atıyoruz ve kendimizi bir maceranın içinde buluyoruz. Aslında Gothic 3, Gothic 2’nin senaryo olarak devamı niteliğinde. Burada Gothic 2’den tanıdığımız bazı kahramanlar ile buluşuyoruz. Zaten bu arkadaşlar bizden daha evvel buraya geldikleri için bölgenin sosyolojisine daha hâkimler ve bize bölge hakkında anahtar bilgiler veriyorlar. Bizde geri durur muyuz, pat diye olayların içine atılıyoruz.

Klasik RPGlerde olduğu gibi “level up” şeklinde ilerliyoruz. Yani görevleri yerine getirerek kahramanımızı geliştiriyor ve seviyesini yükseltiyoruz. Seviyesi yükseldikçe kahramanımız gücüne güç katıyor. Ha, bir de unutmadan ekleyelim oyuna üç meslekten birini seçerek başlıyoruz; warrior(savaşçı), archer(okçu), wizard(büyücü). Zaten karakterimizin hangi özelliğini güçlendirmek istiyorsak ona uygun çalıştırıcıyı bulmamız gerekiyor. Yani büyücü isek (benim tercihim genelde warrior olmaktır- büyü büyük günah) bununla ilgili itemler ile çalışıyoruz yani kılıç, ok pek işimize yaramıyor.

O zaman şimdi Gothic hayranlarına bir müjde verelim; Gothic ‘de ki o ömrümüzü çalan saçma günlük tutma olayı Gothic 3 ile düzeltilmiş. Bizi haritanın bir ucundan öbür ucuna koşturan görevler de değiştirilmiş durumda, artık kendi içerisinde daha tutarlı bir görev anlayışı var. Görevler ise çalınan bir objeyi geri getir, şu bölgeyi yaratıklardan temizle gibi klasik görevler. Bir de büyük görevler alabilmek için küçük görevleri başararak kamp liderlerinin güvenini kazanmanız gerekiyor. Haritanın da oldukça büyük olduğunu ekleyelim. Çok ıssızlarda dolaşmamaya dikkat edin, çünkü yapay zekâ pusu kurmak üzerine tasarlanmış durumda.

Piranha Games’in ellerinden çıkan oyunun yayıncılığını JoWooD Productions yapıyor. Maalesef Gothic 3’ün multiplayer desteği bulunmuyor. Gothic 3’ün donanımlarınızı biraz fazla yoracağını da söyleyelim sonra demedi demeyin. Benim HP’m birkaç defa ısınma sebebi ile kilitlendi. Oyunun bu teknik sorunu umarım yamalar ile düzeltilebilir. Şahane grafiklere sahip olan Gothic 3 oldukça güzel bir oyun. RPG severlerin arşivinden eksik etmemesi gereken tarzda bir oyun. Tavsiyemizdir. Keyifli oyunlar.

En son Nis 19, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Yaşayan bir oyun dünyası
  • Hiç bir şey tamamen siyah ya da beyaz değil
  • Değişken seçimlere göre değişken sonuçlar
Eksileri
  • Ses sistemi kötü
  • Çok fazla bug var

Gothic 3 Tanıtım Videosu

Gothic 3 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

TAVSİYE İÇERİKLER
Gothic 3 YAPILAN YORUMLAR