GTA 5 Benzeri En İyi 10 Oyun ikon

GTA 5 Benzeri En İyi 10 Oyun


Eğer Los Santos ve Blaine County’de vakit geçirmekten keyif aldıysanız, ancak sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen GTA gibi diğer oyunlar arıyorsunuz. Rockstar, GTA 6’yı sürekli olarak işaret etmesine rağmen, çoğumuz 2013’ten beri o dünyayı deneyimledik. Biz de sizin için GTA’ya ilham kaynağı olan en sevdiğimiz alternatif oyunları bir araya getirdik. Serinin geleceği hakkında daha fazla bilgi edinene kadar sizi meşgul edecek 10 adet GTA V benzeri oyun derledik.

1. Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Platformlar: PC, PS4, Xbox One

GTA serisi ile Red Dead Redemption’ın aynı oyun stüdyosu tarafından yapıldığını biliyorsanız, neden bu oyunun burada olduğunu tahmin edebilirsiniz. GTA V gibi Red Dead Redemption 2 de canlı bir açık dünya sunuyor ve ilginç detayları içermekten kaçınmıyor. Emekli olmadan önce son bir soygun yapmak isteyen bir haydut çetesinin peşinden giden hikaye, temelde güven ve ihanetin hikayesi. Hikaye göründüğü kadar basit değil ve pek çok beklenmedik olay ortaya çıkıyor. Red Dead Redemption 2, Vahşi Batı teması ve tabanca silahlarıyla aksiyonu bol bir oyun. Oyunun ortamı, oyuncu özgürlüğüne olan inancıyla GTA’ya benzer. Eğer Grand Theft Auto deneyimi için hazırsanız, Red Dead Redemption 2, zamanınızı kesinlikle hak ediyor.

2. Just Cause 4

Just Cause 4

Platformlar: PC, PS4, Xbox One

Just Cause 4 oyunu, oyuncuya olağanüstü bir özgürlük hissi vererek benzersiz düzeylerde kaos yaratmayı hedefliyor. Kanatlı tulum: hazır. Halat çekme: hazır. Arabaların üzerinde sörf yapabilme yeteneğiyle hava tünelinde uçurumlar yaratabilme: çifte kontrol. GTA 5’in beceri fiziğinden hoşlananlar, The Republic of Medici’de neler başarabileceklerine şaşıracaklar. Açık olmak gerekirse, Just Cause 4, Rockstar’ın imzası olan öykü anlatma sınıfı veya mekanik oynanışının hiçbirini barındırmaz ancak kocaman bir ölçekte kargaşayı koreografi yaparak (gerçekten) gökyüzüne yükselen bir yaklaşımla mükemmel bir performans olarak sergiler.

3. L.A. Noire

L.A. Noire

Platformlar: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series S|X, Nintendo Switch

L.A. Noire oyununun yaşına aldanmayın; şimdiye kadar Rockstar’ın en belirleyici “dedektiflik” oyunu. Bu oyun, gizem ve bulmaca çözmeye odaklanan yarı açık dünya oyunu olmasıyla yolunu açtı. L.A. Noire, açık dünyayı keşfettiğiniz anları da içeriyor; ancak listedeki diğer oyunlara göre daha lineer bir hikaye yapısı var.

Savaş gazisi Cole Phelps olarak oynarsınız ve ordudan emekli olduktan sonra polis olan biri olarak rolünüzü üstlenirsiniz. Cole olarak, rütbeleri tırmanacak ve sonunda bir dedektif olacaksınız. Hikayesi pek çok iniş çıkışa sahip, bu da oyunu çok ilginç kılıyor. İnsanları sorgulayarak, kanıtlar toplayarak ve gerçeği bulmaya çalışarak davaları çözmek için çalışırsınız.

L.A. Noire, MotionScan adı verilen en gelişmiş teknolojilerden birine sahip olmasıyla dikkat çekicidir. MotionScan, geliştiricilerin oyunda oyuncuların yüz ifadelerini tam olarak yakalamalarına ve oyun motoruna uygulamalarına olanak tanır. Ancak, çok pahalı olduğu için birçok geliştirici bunun gereksiz olduğunu düşünüyor.

4. Assassin’s Creed Origins

Assassin's Creed Origins

Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Google Stadia

Assassin’s Creed serisi, her yeni oyununda biraz daha açık dünya oynanışını arttırmıştır, bu nedenle GTA 5 hayranları için harika bir seçim olabilir. Assassin’s Creed: Black Flag’dan üç kat daha büyük olan geniş bir dünyada keşfedilecek zindanlar ve piramitler bulacaksınız, bu sayede sıkılmayacaksınız.

Bunun yanı sıra, oyunun hikayesi, orijinal serinin suikastçı odaklı temasından farklılıklar içeren harika bir hikaye sunuyor. Assassin’s Creed Origins’de, Cleopatra ile iş birliği yaparak ilk suikastçılar olmak için çabalayan Aya ve Bayek tasvir edilir. GTA 5 gibi modern bir tema içermese de, Origins hayranlarını eğlendirecek harika grafiklere ve oynanışa sahip.

5. Watch Dogs 2

Watch Dogs 2

Platformlar: PC, PS4, Xbox One

Ubisoft, ilk Watch Dogs oyununun acı dolu ve intikam dolu hikayesinden aldığı eleştirilerden ders çıkardı ve devam oyununda önemli geliştirmeler yaptı. Oyunun tonu, çağdaş Grand Theft Auto başlıklarının duygularıyla daha yakından uyumlu hale geldi ve ayarını keskin hiciv için bir sahne olarak kullandı. Grand Theft Auto 5’in “Life Invader” görevini hatırlıyorsanız, o zaman Watch Dogs 2’nin çok daha büyük bir ölçekte olduğunu anlayacaksınız. Rockstar’ın Silikon Vadisi parodisi hala daha etkili olsa da, Watch Dogs 2, bir Apple konferansı veya bir Facebook reklamını dayanıklılıkla geçirenler için bol miktarda mizah sunuyor. Ayrıca oyun, bungee kordonlara takılı bilardo toplarını silah olarak kullanmanıza izin verir ki bu oldukça havalı.

6. Saints Row: The Third – Remastered

Saints Row: The Third – Remastered

Platformlar: PC, Xbox One, Xbox Series S|X, PS4, PS5

Saints Row, bir oyun serisi olarak, başlangıçta Grand Theft Auto klonu olarak görülse de, üçüncü oyun geldiğinde tamamen farklı bir hale dönüştü. Türün bir parodisi olan oyun, oyunculara açık dünya ayarında en keyifli deneyimlerden birini sunar. Serinin en son oyunu olan Saints Row 2022 denemeye değer olsa da, ben Saints Row The Third Remastered’ın serinin en iyi oyunu olduğuna inanıyorum.

Bu yeniden yapılmış sürüm, sadece dokular ve çerçeve hızı açısından bir yükseltme değil, neredeyse tam bir yeniden yapım gibi hissettiriyor. Karakter modelleri yeniden yapılandırıldı, aydınlatma motoru geliştirildi ve her dokuda birden fazla açıdan iyileştirme yapıldı.

Saints Row The Third, oldukça unutulmaz ana karakter kadrosu tarafından yönetilen ve çeşitli çete fraksiyonlarına karşı topraklarını geri kazanmaya karar veren, eğlenceli yazıları ve görevleriyle dikkat çeker. Saints, hiç bu kadar iyi görünmemişti ve görev çeşitliliği seride eşsizdir.

7. Yakuza 0

Yakuza 0

Platformlar: PC, PS4

Grand Theft Auto serisi, ana hikayenin dışında keyifli birçok yan etkinliğe sahip olması nedeniyle yaşayan şehirler sunma konusunda hep övülmüştür. Yakuza 0’un tasarım felsefesi bu konuda en yüksek noktaya taşındı. Karaoke, bilardo, arcade oyunları, güreş, bowling, dans, kumar gibi atraksiyonların da yer aldığı Grand Theft Auto 5 benzeri seçenekleri sunan Yakuza 0 oyununun bu kadar çok ve çeşitli seçenek sunması şaşırtıcı. GTA’ya kıyasla, Yakuza’nın kapsamı çok daha küçük olsa da, sayısal açıdan eksiklikleri olsa da kaliteli ve alışılmadık birçok yan etkinlik sunması ile kendini fark ettiriyor.

8. Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

Platformlar: PC, Xbox One, Xbox Series S|X, PS4, PS5

2012 yılında sessiz bir şekilde piyasaya sürülen Sleeping Dogs, dövüş sanatları ve B-movie temalarını açık dünya suç türüne taşıyor. Sonuç, klasik bir Bruce Lee filmi kılığında giydirilmiş Grand Theft Auto oyunu gibi hissettiriyor ve harika. Maalesef, devam oyunu erken geliştirme aşamasında iptal edildi, bu yüzden Sleeping Dogs, getirdiği yeni fikirler için daha fazla takdiri hak eden nadir bir oyun.

9. Mafia: Definitive Edition

Mafia Definitive Edition

Platformlar: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S|X

Mafia: Definitive Edition, 2002 yılından gelen klasik Mafia‘nın yeniden yapımıdır. 1930’larda geçen oyun, bir taksi şoförünün hayatına odaklanan ve Salieri suç ailesinin bir parçası olan karakterimiz Tommy Angelo’nun hikayesini anlatıyor. Oyunun oynanışı GTA V gibi olsa da, daha yavaş ve gerçekçi bir tempoya sahip.

Mafia’nın hikayesi, bilmeden Salieri Suç Ailesi’nin bir parçası haline gelen taksi şoförü Tommy Angelo’yu takip ediyor. Tommy, mafya içinde yükselir ve suçlu hayatına kendini kaptırır. Polis bir dedektif ile buluşup Salieri Suç Ailesi’ni imha etmek karşılığında tanık koruma programına girmek için anlaşma yapmaya başlar.

Mafia, L.A. Noire’un yarı açık dünya yapısına benzer şekilde ilerler. Oyunda size bir dizi görev verilir ve görevler arasında kısa serbest dolaşım bölümleri bulunur. Ancak, Free Ride adı verilen büyük bir modda sırları keşfedip rastgele görevler yapabilirsiniz.

10. The Saboteur

The Saboteur

Platformlar: Microsoft Windows, iOS, Xbox 360, BlackBerry, PlayStation 3

The Saboteur, İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’nın Alman işgalinde geçen bir açık dünya oyunudur. Oyunun baş karakteri Sean Devlin, en iyi arkadaşının Alman askerleri tarafından öldürülmesi sonrasında direnişin bir üyesi olur. The Saboteur, döneme uygun birçok tarihi detay sunarak harika bir oyun deneyimi sunar. Oyun, oyuncuların araba çalmaları, kaos yaratmaları ve polisten kaçmaya çalışmaları gibi GTA 5’e benzer bir oynanışa sahiptir. Oyunun yan görevleri ve açık dünya oynanışı, oyunculara saatlerce eğlence sağlar.

En son Şub 17, 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Eşsiz kurt adam dönüşümü
  • İstatistikler kayıt ediliyor
  • Silah çeşitliliği
  • 8 değişik kurt mutasyonu
Eksileri
  • Bağımlılık yapıyor
GTA 5 Benzeri En İyi 10 Oyun YAPILAN YORUMLAR