Halo 2 ikon

Halo 2

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 15 / 5,00
Loading...

Bungei Software’nin elinden çıkan Halo 2, yayıncılığını Microsoft’un yaptığı bir aksiyon oyunu. Aslında ilk olarak Xbox için tasarlanmış olan Halo, yaklaşık 3 yıl sonra da (neden bu kadar ağırdan aldıklarını bilmiyoruz) PC platformu için uyarlandı. Bu da grafiksel anlamda bazı hatalara ve eksikliklere sebep oldu. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki 3 sene önceki grafik motorları ile güncel grafik motorları arasındaki performansta dağlar kadar fark olabiliyor. Durum böyle olunca aynı grafik motorunu kullanan yapımcılar oyunu daha estetik hale getirmek için daha renkli hale getirmeye çalışmışlar ve daha canlı renkler kullanma yoluna gitmişler. Bu küçük bir iyileşmeyi sağlasa da karakter kaplamalarındaki gereksiz parlak kaplamalar tüm oyun camiasında Master Chief’in “parlayan adam” olarak anılmasına sebep olmuş. Ayrıca karakter tasarımlarının da biraz köşeli olduğunu baştan belirtelim.

Bir oyuna olumsuz eleştiriler yaparak başlıyor olmamız pek iç açıcı gözükmese de bu seferlik en son söyleyeceğimizi en başta söyleyerek devam edelim. Oyun incelemesinin geri kalan kısmının daha olumlu olacağını söyleyerek devam edelim. Çünkü Halo 2 bunu fazlası ile hak ediyor.

Oyunun grafik motorunun biraz yaşlı olması sebebi ile bazı eksiklere sahip olduğunu söylemiştik. Grafik motorunun eski olmasına rağmen animasyon geçişlerinin oldukça başarılı olduğunu söyleyelim. Karakterlerin mekanik hareketleri oldukça akıcı ve estetik duruyor. Ayrıca karakterlerin çok çeşitli hareket kabiliyetine sahip olduğunu da söylemeliyiz.

Oyunun bir diğer güzel yanı da sinematikleri. Sinematiklerin oldukça başarılı olduğunu söyleyelim. Size tıpkı bir aksiyon filmi izliyormuşsunuz hissi uyandıran sinematikler, oyunu oldukça keyifli kıldığı gibi hikaye bütünlüğünü de sağlıyor.

Bir aksiyon filmi tadında ilerleyen Halo 2 bir FPS (Birinci Şahıs Gözünden Atıcılık ) oyunu olduğu için kontroller de bu şekilde tasarlanmış. Klavye ve fare kombinasyonları ile ilerlediğimiz oyunu ayrıca gamepad ile de oynayabilirsiniz. Gamepad ile o kadar akıcı bir performansa sahip olmadığını söyleyelim. Klavye ve fare kombinasyonu ise oldukça akıcı. Zaten daha çok fare kontrolleri ile ilerliyorsunuz. Hatta araç kontrollerinin bile fare ile yapıldığını söyleyebiliriz. Alışık olmayanlar için biraz zor olabilir fakat alıştıktan sonra bu durumu kendi lehinize çevirerek daha hızlı ve daha pratik hareketler yapabiliyorsunuz.

Halo 2’nin yapay zekası konusuna değinecek olursak ortalama bir seviyede diyebiliriz. Çünkü oyun içerisinde sabit olarak ilerleyen bir yapay zeka yok. Yapay zeka daha çok düşman karakterinin tipine göre ilerlese de yer yer hatalar mevcut. Bazen düşmanınızı alıp pedagojik bir eğitimden geçirmek isteyebileceğiniz gibi bazen de sizi şaşırtabilecek derecede kabiliyetlere sahip olduğunu görebilirsiniz.

Halo 2’de ayrıca Halo 1’de olmadığı kadar silah ve araç çeşitliliği mevcut. Oldukça geniş bir silah yelpazesinin bulunduğu Halo 2’de araç kullanımı da silah kullanımından aşağı kalmıyor. Tanklardan uzay araçlarına kadar hemen hemen her şeyi kontrol edebildiğimiz oyun ciddi anlamda bir serbestlik sunuyor. Sadece biz değil, düşmanlarımız da aynı serbestliğe sahip. Öte yandan düşmanlarımızın uzaylı olduğunu göz önünde bulundurursak silah ve araç çeşitliliği konusunda daha rahat bir fikir edinmiş oluruz. Bu da oyunda kıran kırana bir mücadele yaşanmasının en temel nedeni. Oyunun temel özelliği ise bizde gizli. Üzerimizde bir güç zırhı var. Bu güç zırhının temel özelliği enerji kaynaklı olması. Yani zırhımızın enerjisi yüksek oldukça vuruşlara karşı daha dayanıklı oluyoruz. Vuruş aldıkça zırhımızın enerjisi düşüyor ve ölmemek için bir köşede soluklanmamız gerekiyor. Oyunda ayrıca Multiplayer seçeneği de mevcut. Tekli oyunculu seçeneğini bitirdikten sonra çoklu oyuncu modunu denemek isteyeceksiniz. Çoklu oyuncu modu oldukça başarılı.

Toparlayacak olursak Halo 2, bizi aksiyona doyuruyor. Araç ve silah çeşitliliği oldukça bol tutulmuş. Çoklu oyuncu seçeneği oldukça eğlenceli. Grafik motoru ise biraz yaşlı diyebiliriz. Aksiyon severlere rahatlık ile önerebiliriz. Keyifli oyunlar.

En son Kas 28, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • FPS türünün en iyi örneklerinden
  • Sıradışı multiplayer özellikleri
  • Ses, müzik ve efektler olağanüstü
  • Yapay zeka çok iyi
  • Co-op modu çok zevkli
Eksileri
  • Senaryo biraz daha iyi olmalıydı
  • Kısa görevler
  • Co-op online oynanmıyor

Halo 2 Tanıtım Videosu

Halo 2 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Halo 2 YAPILAN YORUMLAR