Hitman 2 Silent Assassin ikon

Hitman 2 Silent Assassin


2002 yılının Ekim ayında bir aksiyon oyunu olarak piyasaya çıkan Hitman 2: Slient Assassin oyununun yapımcılığını IO Interactive, dağıtımcılığını da Eidos Studios yapmıştı.

Filmi de beyaz perdeye uyarlanan ve en az oyunu kadar beğeni toplayan Hitman, aşırı karizmatik ve kafasının arkasında barkodu olan ağabeyimizin üstlendiği suikast görevlerini işliyor. İlk oyunu ile bizi adrenalin ve aksiyonun zirvesine taşıyan Hitman, ikinci oyunu ile de bunu başarıyor.

Oyun o kadar çok çeşitli seçenekler sunuyor ki hayran kalmamak elde değil. Aksiyon oyunu olmanın sınırlarını aşarak aynı zamanda tam bir strateji ve rol yapma oyununa dönüşen Hitman’de görevleri tamamlamak için kılıktan kılığa giriyoruz. Bir temizlik personeli gibi sokakta istihbarat toplar, yakınlarda ne olup bitiyor diye gözlemlerken doktor, postacı, bahçıvan gibi çeşitli roller ile olay mahallinde görev yapabiliyoruz. Oyun bu noktada bize inanılmaz bir “içinden nasıl geçiyorsa öyle yap” seçeneği sunuyor.

Hitman’de görevimiz oldukça basit; “öldürmek”. Evet, neredeyse tüm oyun bunun üzerine kurulu. Zaten bunun için yetiştirilmiş bir eleman olarak üstün “öldürme” yeteneklerimiz ile pek fazla zorlanmadan görevlerimizi yerine getirebiliyoruz. Hani bir düşünürün dediği gibi “Neye sahip olduğunuz önemli değil, sahip olduklarınız ile ne yaptığınız önemli”. Oyun da aynen böyle. Kamuflaj yeteneğimiz, gizlenme yeteneğimiz, sızma yeteneğimiz, silah kullanma ve dövüş yeteneklerimiz gibi birçok yeteneğimiz var fakat önemli olan bunları nerede, ne zaman ve ne şekilde kullanabileceğimizi iyi hesap etmemiz.

Suikastın sanata dönüştüğü Hitman 2’de gerçek anlamıyla bir ajan rolünü üstleniyoruz. Hasımlarımızı öldürmek ile kalmıyor onların silahlarını ve kıyafetlerini de alabiliyoruz. Öldürdüğümüz insanın cesedini sürükleyerek kimsenin görmeyeceği bir yere götürmek en akıllıca işlerimizden birisi. Bu da oyunumuza farklı bir atmosfer katıyor. Rolden role geçip, bir şekilde suikastı gerçekleştirmeye çalışırken fark edilmemek için çabalıyoruz. Hitman 2’deki yetenekli tek katil biz olmadığımız için fark edildiğimiz anda ölüm ile burun buruna gelmemiz an meselesi oluyor.

Oyunda birçok silahı kullanabiliyorsunuz. 9 milimetrelik tabancadan keskin nişancı silahına, boğma telinden zehirli iğneye kadar her şey mevcut. Yani oyun, öldürmeyi sizin zevkinize bırakıyor. Tabi ki, belli şartlar doğrultusunda. Örneğin, bir adamı arkasından koşarak yakalayıp boğma telini boynuna geçiremiyorsunuz. Kesinlikle sessiz ve ağır adımlar ile yaklaşmanız gerek. Aksi halde fark ediliyorsunuz ve peşinde olduğunuz adam dahil olayı fark eden tüm silahlı hasımlar, sizi mermi manyağına çevirip kevgir kıvamına getirebiliyor. Oyunda babamızın mermi fabrikası varmış gibi mermi harcayamıyoruz. Mermilerimiz sınırlı ve yeni mermiler bulana kadar idareli kullanmamız gerekiyor. Yeni mermileri de öldürdüğümüz adamların silahından alabiliyoruz. Yer yer bazı yerlerde örneğin bir dolapta karşımıza mermi çıkabilme ihtimali de var elbet ama yine de temkinli olmakta fayda var. Çünkü kafasının arkasında barkod olan kel ve karizmatik bir katil olarak, soğukkanlı ve sessiz bir şekilde görevimizi yerine getirmemiz bizim için en uygun olan iş bitirme şekli. Zaten bir binaya Allah ne verdiyse diye dalıp, tüm korumaları öldürmeniz gerekmiyor. Kılık değiştirerek, usulca hasmın bulunduğu yere sızıp suikastı sessiz sakin gerçekleştirmek en güzeli. Bu arada oyunun ilk bölümündeki garajdan çıkan pompalı silah, oyunda en beğendiğim silahlardan birisi. Bu gibi izbe yerlerde karşınıza silahlar çıkabiliyor. Unutmadan, oyunda en sevdiğim özelliklerden birisi her şeyin gizlilik ve sessizliğe göre ayarlanmış olması. Kapıya tekmeyi koyup içeri dalmak yerine kapı deliğinden bakmak gibi bir seçeneğiniz var, bu da oyunda her ayrıntıya ne kadar ince çalışıldığının bir göstergesi. Zaten kontroller oldukça basit. Daha önceki sürümünü oynamamış olsanız bile Hitman 2’ye kolaylıkla uyum sağlayabiliyorsunuz.

Grafik olarak da oyun oldukça özenilmiş. 5 santimlik duvar çıkıntısında yolda yürür gibi harıl hurul yürümesi gibi ufak aksaklıklar dışında oyunda pek abes şeyler yok. Kaplamalar biraz basit tutulmuş ama karakter modellemeleri oldukça güzel. Oyun seslerini de oldukça beğendik. Tehlike yaklaştığı anda yükselen gerilim sesi bize oyun atmosferini en iyi şekilde hissettirebiliyor.

Uzun lafın kısası, oysa herkes öldürür sevdiğini. Ama herkes Hitman gibi sessiz sedasız öldüremez. Karizmatik cinayetler işlemek isteyen herkese şiddetle tavsiye ediyoruz. Keyifli oyunlar.

Hitman 2 Silent Assassin Oyunu için En Alt Seviyede Sistem Gereksinimleri

İşlemci : p3 450 ghz

Ram : 128 mb

Ekran Kartı: 32 mb 3 boyutlu olması gerek.

Sistem : Windows 98/ Xp

Boş Alan : 800 mb boş alan.

En son Nis 24, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
 • Esnek görev listesi
 • İyi kurgulanmış hikaye ilerleyişi
Eksileri
 • Multiplayer modu bulunmuyor

Hitman 2 Silent Assassin Tanıtım Videosu

Hitman 2 Silent Assassin oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Hitman 2 Silent Assassin YAPILAN YORUMLAR
 • Qıl
  5 sene önce

  Cox zevkli

 • efna
  5 sene önce

  harikaaaa hitmanın bütün serilerini oynadım