İlk Oyunu Gölgede Bırakan Devam Oyunları

İlk Oyunu Gölgede Bırakan Devam Oyunları

İlk Oyunu Gölgede Bırakan Devam Oyunları

Her başarılı video oyununun mutlaka devam oyunu çıkar. Bazen sonradan çıkan oyunlar o kadar başarılı olurlar ki oyun serisi artık o oyunla anılmaya başlanır ve ilk oyunu gölgede bırakır. Mesela Street Fighter 2 oyunu o kadar popüler olmuş ve serinin marka oyunu olmuştur ki Street Fighter serisinin ilk oyununun nasıl bir oyun olduğunu pek kimse bilmez. İşte bugünkü listemizde ilk oyunu unutturan devam oyunlarını inceliyoruz:

10. Warcraft II: Tides of Darkness

Warcraft oyunu ilk çıktığında zamanına göre oldukça yenilikçi ve ses getiren bir oyun olmuştu. 2. oyun oynanışa o kadar çok yenilik getirmedi ama oyun mekanikleri ve arayüzleri çok daha tutarlı hale getirdi. İlk oyunda oyuncuların nabzını çok iyi tutan yapımcı firma 2. oyunda oyunu sıkıcı hale getiren ve istenmeyen bölümleri kaldırıp değiştirerek muhteşem bir oyun deneyimi yaratmayı başardı.

9. Sonic The Hedgehog 2

Sonic 2 oyunu Sonic serisinde herkesin en favori oyunudur. Tıpkı Mario oyunları söz konusu olduğunda herkesin eski kasetli atarilerde oynadığı Mario gibi Sonic 2 de serinin en bilinen ve en çok oynanan oyunu olmuştur. Sonic’in en büyük özelliği hızlı olmasıdır. Ama Sonic’in bu hızını oyunla birleştirebilen oyun serinin 2. oyunu olmuştur ve Sonic’in düşmanları boss şeklinde bu oyunda karşısına çıkmaktadır.

8. Doom II

Doom oyunu tüm FPS oyunlarının büyük büyük atasıdır. Yeni oyuncular pek bilmez ama bugün gerçeğe bu kadar benzer ve muhteşem FPS oyunları oynuyorsak Doom serisine borçlu olduğumuz çok şey var. Her ne kadar böyle olsa bile ilk oyun çok temel bir oyundu ve koridorlarda dolaşıp karşına çıkana ateş etmekten ibaretti. İlk oyunda 7 level geçtikten sonra ölürseniz en baştan tabanca ile tekrar başlıyordunuz. Bu yanlışı çabuk fark eden geliştirici firma serinin 2. oyununda save sistemini getirdi ve tüm leveller çok daha kaliteli dizayn edilerek oyunun macera ve aksiyon düzeyi artırıldı.

7. Grand Theft Auto 3

GTA serisi üstten görünümlü 2D bir oyundan ibaretken oyunu 3 boyutlu hale getirip yayınlayan Rockstar Games bir anda oyun piyasasının gidişatını değiştirdi. Sadece GTA serisi için değil tüm bilgisayar oyunları için öncü bir oyun meydana gelmiş oldu. Hem araba kullanabildiğiniz hem de TPS olarak sokaklarda gezinebildiğiniz ve açık bir şehirde özgürce hareket edebildiğiniz daha önceden hiç alışık olmadığınız türde bir oyun. Tabi ki GTA 5 ile GTA 3 arasında müthiş farklar bulunuyor ama GTA 1 ile GTA 3 arasındaki fark kadar büyük değil.

6. Simcity 2000

Simcity oyunu şehir kurma simülasyon oyunlarının atası gibidir ve 1989 yılında çıkmıştır. İlk oyunda çeşitli felaketlerle yıkılan şehirleri tekrar tekrar kurmaya çalışıyordunuz. Serinin devam oyunu olan Simcity 2000 oyunun görünümünü ve oynanışını büyük oranda değiştirdi. Oyunun tüm özelliklerini geliştiren oyundaki takvim ilerledikçe yeni teknolojilerin haber olarak gazetede çıkması ve yeni çıkan teknolojileri kullanabiliyor olmanız muhteşem bir fikirdi.

5. Halo 2

Serinin ilk oyunu olan Halo: Combat Evolved oyununda bir uzay istasyonu içerisinde canavarlara ateş edip duruyordunuz. Ama serinin 2. oyunu istasyonun kapılarının açılması ile gerçekten uzayda olduğunuzu ve uzaylılarla savaştığınızı hissettiriyor. Üstüne bir de geliştirilmiş grafikler çeşitlendirilmiş düşman tipleri ve silahlar da eklenince oyun resmen çağ atlamış oluyor.

4. Saints Row 2

Saints Row ilk çıktığında herkes GTA 3 oyununun benzeri veya kopyası olarak düşünmüştü. Ama Saints Row 2 ile oyunun dış mekanların yanı sıra iç mekanlara taşınması hatta hapishaneden kaçarak başlanılması, kendi karakterinizi oluşturmanız ve rehine alabilmeniz gibi GTA oyunlarında olmayan pek çok özelliği oyuna ekleyince fark yaratan özgün bir oyun haline geldi. Bu yüzden herkesin aklında serinin 2. oyunu kaldı.

3. Age of Empires II: The Age of Kings

Age of Empires oyunu 1997 yılında çıktığı andan çok kısa bir süre sonra tüm oyun listelerinde hızla ilk sıraya oturmuştu. Gerçek zamanlı strateji türüne çağ atlama kavramını getiren ve kendinden sonra gelen tüm strateji oyunlarına ışık tutan bir oyun oldu. Ama oyunda nüfus popülasyonunun sınırlı olması, asker tipleri, ülkelere göre değişiklik olmaması gibi sorunlar oyunda en çok göze çarpan eksikliklerdi. Bu eksiklikleri 2. oyunda hızla çözen Microsoft unutulmaz AoE 2 oyununu piyasaya sürdü ve Age of Empires oyunlarının gidişatını değiştirdi.

2. Fallout 2

İtiraf etmek gerekirse Fallout serisinin her oyunu birbirinden güzel. Fallout’un ilk oyunu muhteşem bir oyun olarak kabul ediliyor ama Fallout 2 ise tamamen bir başyapıt olarak görülüyor. İlk oyundaki eğlence dozu tavan yaptırılıp özgürlük hissi artırılmış ve renkli karakterler eklenerek mükemmel bir oyun ortaya çıkarılmış.

1. Street Fighter 2

Street Fighter serisi için dünyanın gelmiş geçmiş en çok oynanan dövüş oyunu demek abartı olmaz sanırım. Tekken ve Mortal Kombat gibi rakipleri olsa da Street Fighter’ın yeri her zaman ayrıdır. Peki aranızda Street Fighter’ın ilk oyununun nasıl olduğunu hatırlayan var mı? Çoğunuzun hatırlamadığına eminim. Oyun neredeyse 2. oyundan itibaren başlıyor diyebiliriz. Akıcı, düzgün ve muhteşem dengeli bir dövüş ortamı sunan oyun zamanında atari salonlarının da lokomotifi oldu.

En son Nis 23, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

İlk Oyunu Gölgede Bırakan Devam Oyunları YAPILAN YORUMLAR