Just Cause ikon

Just Cause

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 33 / 4,13
Loading...

Yeni Ajan Rico ile Tanışın

Biraz Küba devrimi biraz da GTA hayranı olarak ortaya çıkan Just Cause, oyunun başkahramanı Ajan Rico ile huzurlarınızda.

Yapımcısının sıkı bir GTA hayranı olduğunu düşündüğümüz ve muhtemelen Sosyalist Sol Partiye oy veren arkadaşımız “hadi devrim esintili bir oyun yapalım” demiş ve ortaya Just Cause çıkmış. Hani çok şiir kitabı okuyan şairler bazen akıllarına gelen muhteşem bir mısrayı yazarlar ve “vay be ne güzel söz söyledim” derken o mısranın aslında daha önce okuduğu bir şaire ait olduğunu hatırlarlar ya, hah işte oyun o kıvamda. Avalanche firması çok şahane bir oyun yaptım derken o oyunun zaten GTA olarak piyasada olduğunu gelen eleştirilerden sonra anlamış. Bunun üzerine daha sonra piyasaya oyunun ikinci versiyonunu hatta üçüncü versiyonunu da sürmüş fakat biz bugün Just Cause’ın yani ilk versiyonun üzerinde duracağız.

Oyunun konusundan başlayacak olursak, adalar ülkesi San Esperito’nun zorba ve diktatör yöneticisini koltuktan indirmek için görevlendirilen Ajan Rico paraşüt ile adaya iner. Sheldon ve Maria adlı iki yoldaş ile tanışarak memleketi kurtarmak için göreve başlar. Fakat oyun içerisindeki ana görevlere alternatif olarak sunulan “bir yerden bir yere şu kadar sürede git” gibi ara görevlerin memleketi kurtarmak ile ilgili ne gibi bir bağlantısı olduğunu çözemesek de oyunun süresini uzatmak için konulduğundan hiç şüphe etmiyoruz.

Just Cause, oyun yapısı itibari ile GTA’ya benziyor. Belirli noktalardan görevler alarak yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Görevleri istediğiniz sıra ile tamamlama lüksüne sahipsiniz. Size sunulan haritada görevleri çok rahatlıkla görebildiğiniz gibi sahip olduğunuz PDA ile her türlü görev ayrıntısına erişebiliyorsunuz. Bazen bir küçük isyancı mahallesinde, bazen şehrin merkezinde gerçekleştireceğiniz görevler aşağı yukarı bir birine benziyor. Şu vatandaşı al şuradan şuraya götür, şu arkadaşı al koru, şuraya git şunları öldür ve vur-kır-parçala.

Oyunun en temel görevi ise haritadaki belirlenmiş alanları özgürleştirmek. Haritada kırmızı olarak işaretlenmiş alanlara geldiğiniz zaman bölgedeki isyan ordusunun komutanı ile tanışıyor ve görevi devralıyorsunuz. Size belirtilen alana ulaşarak önünüze geleni kesip biçerek alanı özgürleştiriyorsunuz. Ayrıca savaşacağınız muhalif güçler, yer yer karşınıza çeteler halinde de çıkacak. Doğal olarak adada isyan çıkınca halk ikiye bölünüyor; isyancılar ve muhalifler. Biz oyun içerisinde isyancı çeteler ile beraber çalışarak muhalifleri saf dışı bırakmaya çalışıyoruz.

Oyunun aksiyonu hiç eksik olmuyor. Tropikal adada siyah takım elbiseler ile “ben ajanım” diye göstere göstere gezinen Rico, bir oyunda yer alabilecek en donanımlı ajan. Sırtında hava basıncını hiç umursamayan ve her an uçmaya hazır bir paraşüt var. Dilerseniz her gördüğünüz yamaçtan kendinizi salarak ulaşımınızı bedavaya getirebilirsiniz. Rico’nun marifeti bunun ile de kalmıyor, ayrıca halatlı tabanca ile arabanın birine kanca atarak paraşütü açıp çılgınlar gibi seyahat edebiliyor. Gerçi bunun eğlenceli olduğunu itiraf edebilirim. Farklı ve eğlenceli bir atmosfer.

Ayrıca Rico, hemen hemen her türlü aracı ustalık ile kullanabiliyor. Paraşüt, tekne, jet. Gerçi otomobil kullanırken kamera açısının saçma sapan bir şekilde değişmesi ile yer yer Rico’yu gözden kaybetsek de her şey oyunda hizmetimize sunulmuş durumda. Zaten bir araçtan diğerine atlayabileceğimiz gibi, kendimizi araçtan dışarı da fırlatabiliyoruz. Anlayacağınız üzere en az 007 kadar yetenekli bir ajanız.

Oyun grafikleri olması gerektiği kadar. Ne çok iyi, ne kötü durumda. Adanın genel görünümü çok iyi fakat karakter modellemeleri o kadar başarılı değil. Patlama efektleri çok iyi fakat çarpma efektleri o kadar başarılı değil. Ama hiç kuşkusuz oyun sesleri harika. Latin ezgileri ile gönlünüzün şenleneceği Just Cause, ses efektleri ile de bir o kadar başarılı.

Üçüncü şahıs gözünden bir aksiyon oyunu oynamak istiyorsanız ve GTA’ya bir alternatif denemek istiyorsanız Just Cause’ı deneyebilirsiniz. Keyifli oyunlar.

En son Nis 23, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Eğlenceli oynanış
  • İyi bir hikaye
  • Güzel seslendirmeler
Eksileri
  • Araç kontrollerine alışması zor
  • Grafikler bugüne göre eski

Just Cause Tanıtım Videosu

Just Cause oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Just Cause YAPILAN YORUMLAR