Knights of Honor ikon

Knights of Honor

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 8 / 4,00
Loading...

“Strateji, Tarih, Diplomatik Hamleler…”

Knights of Honor, tarihsel strateji oyunlarının baş yapıtlarından bir tanesi. Devlet yönetimi, stratejik planlar, ticari hamleler ve liderlik yeteneklerinizi sınamak istiyorsanız Knights of Honor’u denemeniz gerekiyor. Devlet yönetimine dayalı güçlü yapısı ile Knights of Honor size eğlenceli saatler vaat ediyor.

Knights of Honor, Black Sea Studios’un ellerinden çıkan gerçek zamanlı bir strateji oyunu. 2004 yılında Avrupa’da, 2005’yılında ise tüm dünyada dağıtımına başlanan Knights of Honor’un ayrıca çok oyunculu oynama seçeneği de bulunuyor.

Aslında bir çoğumuz lise dönemlerinde tarih derslerinden hoşlanmıyor olsak da hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Buna video oyunları da dahil. Geçmişte yapılan stratejik hamleleri iyi bilmek gelecek adına bizler için büyük yarar sağlıyor. Ayrıca dünü, dün şartlarına göre düşünebilmek için de tarih bilmemiz gerekiyor. Çok zor bir ders değil, sadece okumayı sevmemiz gerekiyor. Bu da hayatımızın her alanına olumlu geri dönüşler sağlıyor. Ve bir çoğumuz video oyunları sayesinde tarihe ilgi duyuyor ve yeniden öğrenmek için araştırmaya koyuluyoruz. İşte sizi tarihin derinliklerine sürükleyecek ve içinizdeki tarihçilik tutkusunu kırbaçlayacak oyunlardan bir tanesi de Knights of Honor. Knights of Honor, gerçekçi yapısı ve gelişmiş oynanabilirliği ile birçoğumuzu senelerce ekran başına kilitlemeyi başarabilmiş oyunlardan bir tanesi. Üstelik sunduğu çoklu oyunculu mod desteği ile de yaz tatili akşamlarımızı karşılıklı strateji maçları ile şenlendirmişti. Bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Knights of Honor’un altyapısında aklınıza gelebilecek, tarihe yer etmiş bir çok ulusu bulmanız mümkün. Hatta böylesi bir oyunda Osmanlı Devleti ve Selçuklu Devleti’ni görmek de bizi ziyadesi ile mutlu ediyor.

Knights of Honor konu itibari ile orta çağda var olma mücadelesi veren devletlerin bir biri ile olan ilişkilerini konu ediniyor. Bu ilişkiler ticari anlaşmalardan tutun da diplomatik hamlelere kadar bir çok konuyu işliyor. Devlet yönetimi ile ilgili aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi bu oyunda görmeniz mümkün. Size düşen devletin yönetimine geçtikten sonra devletin diplomatik, ekonomik, askeri ve ticari durumunu idare etmek ve halkın memnuniyetini sağlamak.

Oyuna karakterimizi oluşturarak başlıyoruz. Hangi devleti ve orta çağ içerinden hangi zaman dilimini seçerek oyuna başlayacağımız tamamen bize bırakılmış bir durum. Devletin önemli merkezleri de harita üzerinde işaretlenmiş durumdalar. Oyunun çok büyük bir kısmını fare ile oynuyoruz. Fare ve klavye kombinasyonlarını bilmek de faydalı olacaktır.

Genel olarak her şehrin kendine ait özellikleri ve bu sebeple de mimari yapıları var. Buna her şehrin kendisine özgü binaları var demek daha doğru olacaktır. Çünkü bu mimari estetikten öte işlevsel bir durum olarak tasarlanmış. Bazı şehirlerde savunma binaları güçlü iken bazı şehirlerin de saldırı avantajları çok yüksek. Bu da sahip olduğunuz toprakları çok iyi bilmelisiniz anlamına geliyor. Üstelik bu binaları inşa etmek için ihtiyaç duyduğumuz altın, odun gibi malzemeleri temin ederken öte yandan işçilerin ve halkın da moralini yüksek tutmamız gerekiyor. Aksi halde bir de iç ayaklanmalar ile mücadele etmek oldukça zorlayıcı olabiliyor. Zaten kendi iç işlerinde başarılı olamayan bir devlet, savaşlarda elle tutulur bir başarı sağlayamıyor. Anlayacağınız, yönetim biliminin dilini iyi bilmeniz gerekiyor. Ben biraz hümanistim hiç savaşmayayım hep halk ile uğraşayım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü siz savaşmasanız da birileri gelip sizi yağmalıyor. Güçlü bir devlet için her şekilde güçlü bir orduya ihtiyaç duyuyorsunuz.

Knights of Honor mantık ve strateji çerçevesinde ilerleyen, oldukça güçlü yapay zekası olan bir oyun. Size bir strateji oyunun sunabileceği tüm imkanları sonuna kadar sunuyor. Grafik kalitesi yeteri düzeyde, ses ve müzikler de bizce güzel tasarlanmış. Sadece arayüzü biraz karışık ama bir devlet yönetmek için hakim olunması gereken her şeyi de sunmak ile mükellef olduğundan kaynaklanan bu duruma da çok kısa bir sürede alışabiliyorsunuz.

Strateji severlerin kesinlikle memnun kalacağı Knights of Honor’u tüm oyun severlerimize şiddetle öneriyoruz. Keyifli oyunlar.

En son Eki 1, 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Oldukça derin bir orta çağ oyunu
  • 100'den fazla seçilebilir krallık
  • Diplomasi, savaş, ticaret, casusluk ve fazlası
Eksileri
  • Başlangıçta çok yavaş tempo
  • Biraz cansız grafik ve sesler
  • Biraz zayıf yapay zeka

Knights of Honor Tanıtım Videosu

Knights of Honor oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Knights of Honor YAPILAN YORUMLAR