Left 4 Dead

Left 4 Dead

LisansÜcretli 32TL
Dilİngilizce
Dosya Boyutu752 MB
İşletim SistemiWindows Xp / 7 / 8 / Vista
Eklenme TarihiKasım 28th, 2015
Satın Al (752 MB)
17427 kez indirildi

Puanlama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(69 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...Loading...

Haydi, Dostum O Lanet Olası Zombileri Mezarlarına Gönderelim!

Bizim gibi FPS oyunları severlerinin çok çok yakından tanıdığı Valve Software bu oyun işini gerçekten iyi biliyor. Adamlar kırk senede bir oyun yapıyor o oyunda piyasayı kırıp geçiriyor. Valve’nin Half Life ile internet kafelerde büyüyen bir nesil olarak Life 4 Dead sayesinde yine internet kafelerin yolunu tutuyoruz. Bu internet kafeler iş yapıyorsa bu adamlar sayesinde iş yapıyor, kuşkusuz.

Life 4 Dead harika görselliği ve akıcı performansı ile oynamaktan en çok zevk alacağımız FPS aksiyon ve gerilim oyunlardan bir tanesi. Oyunun hikâyesi oldukça basit; şehri temizliyorsunuz, zombilerden. Ama bu temizlik öyle basit bir temizlik olmuyor. Oyunda hiç birimiz hepimiz kadar akıllı olamayız, oluruz da işimiz rast gitmez mantığı geçerli. Tam anlamıyla bir takım oyunu, sağlam stratejiler ve hızlı karar vermeyi gerektiren akılcı bir oyun. Oyunda tek oyunculu ve çok oyunculu modları bulunuyor. Ama emin olun bir takım oyunu oynamanın zevkini bilgisayara karşı oynarken alamıyorsunuz, biz çok denedik ama takım olmak en iyisi.

Oyuna dört kişilik bir takım ile başlıyorsunuz. Zoey, Francis, Bill ve Louis. Evet, Zoey güzel bir hatun ve oyun içinde bunun avantajını kullanabiliyor. Olay tam olarak şöyle gerçekleşiyor; oyunun kızıştığı, zombilerin sanki mitoz bölünme geçiriyormuş gibi çoğaldığı bir durumda en az iki kişi zombilerin hışmına uğruyor. Ve bu durumdan kurtulmak için takım arkadaşlarının yardımı gerekiyor ama nedense silaha elini ilk atan şişman Bill yerine Zoey’i kurtarmayı tercih ediyor, neden? Çünkü Zoey hatun, çünkü Zoey güzel. “Olur mu öyle şey altı üstü bir oyun onlar da sanal karakterler.” Diyebilirsiniz haklı olarak ama oyuna kendinizi kaptırıp oyunu yaşamaya başladığınızı fark edince bizim daha haklı olduğumuzu göreceksiniz. Oyun grafik ve ses olarak üst düzey bir performans sunuyor. Efektler, mekânlar ve çeşitli zombi karakterleri oyuna oldukça hoş bir hava ve zevk katmış. Oyunun yapay zekâsı da oldukça gelişmiş durumda.

Oyuna bir odadan silahları seçip ve ilk yardım paketlerini sırtlayarak başlıyorsunuz. Senaryoya göre otomatik, pompalı ve keskin nişancı silahları mevcut tabi oyun içerisinde tava, benzin bidonu, tüp, döner bıçağı ve gitar gibi çeşitli vurmalı kırmalı silahlar bulup kullanabiliyorsunuz. Ayrıca oyun içerisinde sinyal bombası, zombi kusmuğu ve molotof kokteyli gibi çeşitli silahlar bulunuyor. Yani oyun içerisinde ele geçirdiğiniz bir tüp ile zombinin kafasına vura vura öldürebileceğiniz gibi tüpü kalabalık zombi gurubunun içerisine atıp, silah ile tüpü vurarak patlatabiliyorsunuz, böylece onlarca zombi patlayan tüp ile tahtalıköye bilet almış oluyorlar. Oyunda ki bir diğer özellik ise silah kombinasyonu. Örneğin bu ölü oğlanlar (zombiler), sinyal bombasını görünce yeni açılan mağazanın indirim fırsatına koşar gibi koşuşturuyorlar ve bir süre sonra patlayan bomba ile en az on beş yirmi zombi infilak ediyor. Ve ya zombi kusmuğuna da bombaya koşar gibi zombiler in tamahkârlığını kullanarak hepsini ortaya atacağınız bir kusmuğun etrafında toparlayabilirsiniz, böylece ne olur? Toplanan zombilerin üzerine bir molotof kokteyli sallayarak alayını yakabilirsiniz ki bu bizim en sevdiğimiz öldürme yöntemi.

Oyun, dört ana senaryo ve içerisinde ki birçok bölümden oluşuyor. Bazı görevler hız gerektirirken bazıları zekâ gerektiriyor ama hepsinde değişmeyen tek şey “takım çalışması”. Takım çalışması yapmadan görevleri tamamlamanız pek mümkün değil. Ayrıca paylaşmayı da öğreten bir oyun. Yer yer kendi sağlık çantanızı ölmek üzere olan arkadaşınızı iyileştirmek için kullanmak durumunda kalıyorsunuz. Bu da oyunda beraber ve kontrollü hareket etmeyi gerektiriyor.

Oyunda bir birinden amansız çeşitli zombi karakterleri mevcut. Her birinin kendine has fiziksel özellikleri var. Örneğin kuyu köşede ağlayan bir cadı görürseniz o Witch’tir. Hatta ve hatta o tam bir –neyse yayın politikamız nedeniyle argo kullanamıyoruz- En iyisi onu ürkütmeden sessizce yanından geçip gitmek. Onu kızdırdığınız an Usain Bolt’tan bile hızlı koşarak saçını boynunuza dolayıp sizi boğuyor eğer bir arkadaşınız koşup imdadınıza yetişemez ise son nefesinizi bir cadının kolları arasında vermiş oluyorsunuz.

Çok meşhur olan bir diğer zombi ise Boomer. Şişman ve göbekli olan bu zombi ağabeyimiz içerisinde size zarar verecek bir kimyasal ile dolaşıyor. Onu vurduğunuz an patlayarak bu asitli kusmuğunu size bulaştırıyor ve canınızı oldukça azaltıyor. Onu vurduğunuz an yanında olmamaya çalışın. Dikkat etmeniz gereken diğer bir karakter ise Smoker. Eğer oyunun bir yerinde Smoker Smoker diye bir çığlık duyarsanız hemen koşun. Çünkü muhtemelen on metrelik diliyle bir arkadaşınızı yakalayıp ıssıza götürüyordur. Arkadaşınızı kurtarmak için oldukça az bir vaktiniz olacak.
Gördüğünüz gibi oyunda çok çeşitli karakterler ve silahlar var ki düşünün daha birçoğundan bahsedemedik bile. Siz keşfedin istiyoruz, öylesi daha zevkli oluyor. Genel itibariyle takım halinde oynarken en çok zevk alacağınız oyunlardan bir tanesi. Gerek akıcılığı gerek grafik ve sesleriyle birlikte keşfedilmeye açık ve sürükleyici bir oyun. Ama dikkat etmeniz gereken nokta ise bir süreden sonra oyunun bağımlılık yapıyor olmasıdır. Oyun sizi Frodo’nun yüzüğü gibi kendisine çekiyor. Her an kıymetlimiss, efendimiss diye kendinizi oyunun başında bulabilirsiniz. Diğer bir husus ise oyunu iki saatten fazla oynayınca beyninizin zombi öldürmeye yönelik çalıştığı göreceksiniz. Hatta bir süre sonra halüsünasyonlar görüp ürkmeye bile başlayabilirsiniz, dikkatli olmakta ve abartmamakta fayda var. Oyun tarihinin en zevkli oyunlarından biri olan Life 4 Dead için hayırlı avlar diliyoruz, iyi oyunlar.

LEFT 4 DEAD İçin Gerekli Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

İşlemci: Intel 3.0 ghz işlemci

Ekran Kartı: 128 Mb ekran kartı

Ram: 1 Gb Ram performanslı oynamak için gerekli

Boş Alan: Sabit diskinizde en az – gb boş alan olmalıdır