Left Behind : Eternal Forces ikon

Left Behind : Eternal Forces

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 / 2,00
Loading...

Oyun dünyasının belki de en bereketli yıllarındandır 2006-2007 yılları. Bu yıllarda peş peşe birçok oyun, oyun severlerin beğenisine sunuldu. Bu dönemde hemen hemen her türden oyun yayınlanırken en çok talebin olduğu alanlardan biri strateji oyunlarıydı. İşte tam da bu dönemde Inspired Media Entertainment tarafından Microsoft Windows platformu için gerçek zamanlı strateji oyunu olan Left Behind: Eternal Forces piyasaya sürüldü. (Kasım 2006)

Oyunu tekli oyuncu olarak oynayabileceğiniz gibi çoklu oyuncu seçeneğinde ve çevrim içi olarak oynayabilirsiniz. Oyunun hikayesi de oldukça ilgi çekici.

Aslında 2006 yılında hem film hem de edebiyat dünyasında, insanlığın sonu temalı hikayeler alıp başını gidiyordu. Dünya kaosa sürüklenmiş, insanlar uyuşturucu ve seks batağına düşmüştü. Dinden uzaklaşan insanlar lanetlenerek acınası bir duruma düşürülüyordu. İşte tam da bu dönemde kurtuluş için gereken şey Hristiyan kurtuluş elçilerine uymaktı. Mehdi dünyaya gelerek Deccal’e karşı bir savaş açacak ve inananlar, inanmayanlara galip gelecekti. İşte oyun da dayanak noktası olarak bu hikayeyi işliyor. İyilik safında olan bizler insanları kurtuluşa davet ederken Deccal’in adamlarını yok etmeye çalışacağız. Ama bunu vurdulu kırdılı bir şekilde değil diplomatik yollar ile gerçekleştireceğiz. Gerçek zamanlı bir strateji oyunu olan Left Behind’de New York’ta kendimizi dünyayı kurtarmaya adamış olarak bulacağız.

Öncelikle bizim gibi müminlerden oluşan birimler kuracağız ve eylemlerimiz için kaynak sağlamaya çalışacağız. Müminlerin ve misyoner faaliyetlerin parası da bizim cebimizden çıkacağı için bir yandan da kaynak sağlamak zorunda kalacağız. Kötülere karşı yürüttüğümüz bu çalışmada kendi safımıza çekmeye çalıştığımız nötr gruplar da olacak. Biz onları kendi safımıza çekemez isek kötüler kendi safına çekerek bize karşı kullanmaya başlayacaklar. Bu sebeple stratejik davranmakta fayda olacaktır.

Oyun içerisinde insanlar farklı ruhani sıralamaya tabiler. Ruhların seviyesini yükseltmek için bolca dua ederek erdemli hareketlerde bulunmamız gerekecek. Her ne kadar insanların konut, beslenme ve diğer harcamalarını karşılıyor olsak bile asıl oyun ruhların etrafında dönüyor.

Oyunda ayrıca insanları meslek gruplarına göre safımıza çekmek oldukça faydalı olacaktır. Öncelikle işçiler ile kendimize yeni birimler ve alt yapılar inşa ederken, doktorlar ve askerler de mücadelemizde bize güç ve sağlık açısından faydalı olacaktır. Ayrıca yetiştirdiğimiz misyonerleri de insanları kendi safımıza çekmek için kullanmak durumundayız. Nötr insanları kendi safımıza çekmenin oldukça zor olduğunu da ekleyelim.

Oyun kontrolleri genel olarak fare ve klavye kombinasyonları ile yapılıyor ama büyük bir çoğunlukla fare kullanarak ilerleyeceksiniz. Grafik kalitesi orta seviyelerde. Bina modellemeleri yeterli fakat araç modellemeleri oldukça saçma olmuş. Ayrıca araç davranışları da aynı derecede saçma ya da yetersiz. Çünkü bir aracın oyun boyunca aynı caddede ileri geri gittiğini göreceksiniz. Yapay zeka birazcık kısıtlı tutulmuş. Seslendirmeler ise iyi. En azından oyun, seslendirmeler konusunda başarılı olmuş.

Oyun genel olarak bir misyonerlik oyunu. Misyonerliğin de oyunu mu olur demeyin, oluyormuş. Ama oyun sırf bu sebeple birçok yerden eleştiri bombardımanına tutuldu. Oyunun dünya çapında pek tutulduğunu söylemek mümkün değil. Zira Metacritic üzerindeki son 20 değerlendirmenin 15 tanesinin olumsuz, 5 tanesinin ise kararsız olduğunu düşünürsek oyunun başarısı hakkında daha iyi bilgi edinmiş oluruz. Metacritic üzerinde yapılan kullanıcı oylamasında ise oyunun aldığı not 3.7 / 10 yani daha fazla bir şey söylememize gerek bile yok.

Eğer siz de bol sansasyonel bir strateji oyununu denemek istiyorsanız Left Behind’i deneyebilirsiniz. Keyifli oyunlar.

En son Nis 26, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • İyi yönü yok denecek gibi
Eksileri
  • Çok fazla ilgilenmeniz gereken ayrıntı mevcut
  • Kötü kontroller
  • Kötü yapay zeka
  • Yavaş multiplayer

Left Behind : Eternal Forces Tanıtım Videosu

Left Behind : Eternal Forces oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Left Behind : Eternal Forces YAPILAN YORUMLAR