Limbo ikon

Limbo

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 28 / 3,11
Loading...

Adventure oyunları arasında bağımlılık yaratan LIMBO oyunu nihayet Playstation ve XBOX tan sonra Pc için de çıktı. Platform tarzı oyunlardan hoşlanan pc oyuncularının merakla beklediği LIMBO oyununun yayıncılığını ve yapımcılığını Playdead firması üstlenmiş.

LIMBO oyununu ilk incelediğimizde gözümüze çarpan ilk şey, oyunun sanki bir karakalemle hazırlanmış çizimler şeklinde olması. Bu ilk başta şöyle bir soru sordurabilir size : “Bu renksiz dünyada nasıl bir oyun bizi eğlendirebilir ki”. Aslında böyle diyenler, ve bu oyunu başkasından duymayanlar, ağızları en çok açık kalacak olanlar. Tasarımsal sanatı içerisinde bulunduran bir oyun oynamayalı uzun zaman olmuştur eminiz. En son Abe’s World ve Grim Fandango tarzı oyunlarda bizi etkileyen bu dizayn biçimi bu oyunda en çok beğendiğimiz olay. Oyunda yönettiğimiz karakterin sizlere söyleyebileceğimiz herhangi bir ismi yok.

Oyunun hiçbir yerinde çocuğun adına dair herhangi bir veri geçmiyor. Oyunda bu isimsiz çocuk, LIMBO adı verilen karanlık dünyada kız kardeşini arıyor. Bu isimsiz çocuğu siz yönlendiriyorsunuz ve tamamı karanlık olan bu çocuğun sadece gözlerini görebilmektesiniz. LIMBO ise sıradan bir dünya değil. Tamamen amacı sizi öldürmek olan bu dünyada, sağa doğru ilerleyerek platformları geçmeye çalışıyorsunuz. Bu platformlardaki tuzaklar ise sanki Tomb Raider oyunlarındaki tuzakların 2 boyutlu versiyonu. Tomb Raider oyununda 3D olarak gördüğümüz, yerden çıkan çiviler ve tuzaklar, yuvarlanıp sizi ezmeye çalışan kayalar, dönen bıçaklar gibi 2D ye çevrilmiş bir sürü obje bulunmakta. Limbo oyunundaki isimsiz kahramanınızı yönetmek için yön tuşları ve CTRL tuşunu kullanmanız yeterli olacak. Oyundaki her şey sadelik üzerine tasarlandığı için karışık tuş kombinasyonları gerektirmiyor. Evet asıl oyunun can alıcı noktası ise platformlardaki tuzaklardan kurtulmaktan çok, bölüm bölüm karşınıza çıkan bulmacaları çözmek.

Aslında ilerlediğiniz her platform, bir bulmacaya dönüşmeye başlayacak yavaş yavaş. Ve siz ilerledikçe bu puzzlelar zorlaşarak karşınıza çıkmaya devam edecek. Bu açıdan incelediğimizde oyunun bir zeka oyunu olmasına şaşırmamak gerekir. Oyundaki her şey sanatsal bir şekilde hazırlandığı için, ölürken bile yakalandığınız tuzağa ait animasyonlar bile süper. Yani oyunda her şey sizi eğlendirmek için hazırlanmış sanki. Sıkılmamanız için öldüğünüz yerden tekrar başlayabilmeniz ise gerçekten muhteşem. Oyunu oynamak için tahmin edebileceğiniz gibi çok zayıf bir sisteme sahip olan bir bilgisayar bile yeterli oluyor.

En son Nis 15, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Limbo Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP, Vista, 7
İşlemci : 2 GHz
Ram : 512 MB
Harddisk Alanı : 150 MB
Ekran Kartı : NVIDIA GeForce 6500 / ATI Radeon X1550 / Intel GMA 4500
DirectX : DirectX 9
Artıları
  • Siyah ve beyazın muhteşem uyumu
  • Muhteşem ses dizaynı
  • Zorlayıcı ve düşündürücü puzzle lar
  • Göz alıcı sanat tarzı
Eksileri
  • Birdenbire bitiyor

Limbo Tanıtım Videosu

Limbo oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu