Mario Forever 4 ikon

Mario Forever 4

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 123 / 4,56
Loading...

O hepimizin yakın akrabası. İtalyan tesisat ustası Mario’dan bahsediyorum. Tüm dünyanın gönlünü fetheden Nintendo’nun Mario oyununun PC versiyonu Mario Forever 4, genç yaşlı tüm oynayanların gönlünü fethetmeye devam ediyor. Süper Mario versiyonlarından biri olarak gördüğümüz ve çalışma alanını bilgisayara taşımış bu oyun unutulmaz bir Mario deneyimi yaşatıyor. Zaten Mario oyununu anlatmaya gerek yok, her zaman bilgisayara ilk indirilecek oyunlardan olmuştur.

Oyuna ilk başladığımızda World 1 den Mario dünyasına giriyoruz. Mario’nun bu versiyonunda yine klasik versiyonunda olduğu gibi 8 bölüm var ve her 8 bölümün altında 4 bölüm var. PC için yapıldığından oyun ayarları da mevcut. Klavye veya oyun kolu ayarları yapmak mümkün. Görselliği geliştirilmiş, gölgelendirmeler verilmiş olsa da 3D bir deneyim olduğu söylenemez. En çok dikkat çeken unsur ise oyun müzikleri ve mekan ile yan karakterlerdeki görsel değişiklikler diyebiliriz.

İlk bölüm yine en basit bölüm olarak öne çıksa da klavyeyle Mario oynamak her babayiğidin harcı değil. Klasik Mario oyunundaki gibi gizli yerlerde can mantarları ve gizli boruların içine girip altın toplayabildiğimiz yerler mevcut. Bölüm sonlarında uzun atlama çubuğu tarzı bir çubuktan atlayarak çubuğu devirdiğimizde ise 2000 puan kazanıyoruz. Klasik Mario oyunundaki gibi oyun süresi 300 saniye olarak kalmış. İlk dünyanın ikinci bölümüne geçtiğimizde yine bir küçük kalenin içine giriyoruz ve çıkıyoruz. Bölümler klasik Mario ile benzerlik gösterse de zorlaştırılmış.

Grafik yeniliği derken kast ettiklerimizden biri bölüm sonu canavarı olan dikenli kaplumbağa daha güçlenmiş ve kafasına zıplayarak 4 hamlede öldürmemiz gerekiyor. Diğer bölüme yani ikinci dünyaya geçerken de her geçtiğimiz kale patlayarak kendini yok ediyor. Bu sefer her kalede bir prenses kurtarmıyoruz.

Oyunu zevkli kılan şeylerden birinin müzikler olduğunu söylemiştik. Müzikler ve ses efektlerinin güncellenmesinin ise bize farklı bir Mario deneyimi yaşattığı kesin. Oyunun son bölümüne kadar gelenler ise oyun sonu canavarı dediğimiz Bowser karakteriyle savaşıyor. Çok daha güçlü olan Bowser’i yendikten sonra zincirlere vurulmuş prenses aşağı iniyor ve mutlu son. Tüm Mario oyun alanının patladığı sahne ise Mario oyununun bittiğinin göstergesi. Sadece bu versiyona özel bir bitiş introsu konulmuş ve intronun sonu yeni bir Mario oyunun geleceğinin haberi niteliğinde olmuş. Sistem gereksinimleri ise hemen hemen her bilgisayara uygun olan Mario’yu Windows Xp/Vista/7/8 sistemlerden rahatlıkla oynayabilirsiniz. İyi oyunlar dileriz.

En son Nis 21, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Mario Forever 4 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows Xp,7,Vista,8
İşlemci : 500Mhz
Ram : 64 MB
Harddisk Alanı : 100 MB
Ekran Kartı : 16 MB
DirectX : DirectX
Artıları
  • Sevilen kahraman
  • Tanıdık Mario ortamı
  • Eğlenceli bölümler
Eksileri
  • Bazı bölümler çok zor

Mario Forever 4 Tanıtım Videosu

Mario Forever 4 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Mario Forever 4 YAPILAN YORUMLAR