Mario Forever 4 ikon

Mario Forever 4


Hepimizin tanıdığı İtalyan tesisatçı usta Mario’dan bahsediyoruz. Nintendo’nun Mario oyunu dünya genelinde çok sevildi ve PC versiyonu Mario Forever 4, genç ve yaşlı tüm oynayanların kalbini çalmaya devam ediyor. Süper Mario versiyonlarından biri olan bu oyun, bilgisayarlarımıza taşıdığı klasik Mario deneyimini unutulmaz kılıyor. Zaten Mario oyununu anlatmaya gerek yok, her zaman ilk indirilecek oyunlardan biri olmuştur.

Oyuna başladığımızda, World 1’den Mario’nun dünyasına giriyoruz. Mario’nun bu versiyonunda da klasik versiyonunda olduğu gibi 8 bölüm var ve her 8 bölümün altında 4 bölüm daha bulunuyor. PC için yapıldığından oyun ayarları da mevcut. Klavye veya oyun kolu ayarları yapmak mümkün. Görselliği iyileştirilmiş, gölgelendirmeler eklenmiş olsa da 3D bir deneyim olduğunu söylemek yanıltıcı olabilir. En çok dikkat çeken şey, oyun müzikleri ve mekan ile yan karakterlerdeki görsel değişiklikler.

İlk bölüm yine en basit bölüm olarak öne çıkıyor ama klavyeyle Mario oynamak herkesin harcı değil. Klasik Mario oyunundaki gibi gizli yerlerde can mantarları ve gizli boruların içine girip altın toplayabileceğimiz yerler mevcut. Bölüm sonlarında uzun atlama çubuğu tarzı bir çubuktan atlayarak çubuğu devirdiğimizde 2000 puan kazanıyoruz. Klasik Mario oyunundaki gibi oyun süresi 300 saniye olarak kalmış. İlk dünyanın ikinci bölümüne geçtiğimizde, yine küçük bir kaleye giriyor ve çıkıyoruz. Bölümler klasik Mario ile benzerlik gösteriyor ama daha zorlaştırılmışlar.

Grafik yeniliği ile kastettiğimiz özelliklerden biri, bölüm sonu canavarı olan dikenli kaplumbağanın daha güçlenmiş olmasıdır ve artık kafasına zıplayarak 4 kez öldürmemiz gerekiyor. İkinci dünyaya geçerken de her geçtiğimiz kale patlayarak kendini yok ediyor, ancak bu sefer her kalede bir prenses kurtarmıyoruz.

Oyunu zevkli kılan şeylerden biri de müzikleridir ve müziklerin ve ses efektlerinin güncellenmesi, bize farklı bir Mario deneyimi yaşatıyor. Oyunun son bölümüne kadar gelen oyuncular, oyun sonu canavarı olarak tanımlanan Bowser karakteriyle savaşıyor. Çok daha güçlü olan Bowser’i yendikten sonra, zincirlere vurulmuş prenses aşağı iniyor ve mutlu sona ulaşıyoruz. Tüm Mario oyun alanının patladığı sahne, Mario oyununun bittiğinin göstergesidir. Sadece bu versiyona özel bir bitiş introsu da eklenmiş ve introsun sonunda yeni bir Mario oyununun geleceği haber verilmiştir.

Sistem gereksinimleri, neredeyse her bilgisayarda çalışabilecek kadar düşüktür ve Mario Forever 4’ü Windows XP/Vista/7/8 gibi işletim sistemlerinde rahatlıkla oynayabilirsiniz. Her yaş ve her seviyeden oyuncuya hitap eden bu oyun, milyonlarca insanın kalbinde özel bir yere sahiptir. İyi oyunlar dileriz!

En son Şub 15, 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Mario Forever 4 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows Xp,7,Vista,8
İşlemci : 500Mhz
Ram : 64 MB
Harddisk Alanı : 100 MB
Ekran Kartı : 16 MB
DirectX : DirectX
Artıları
  • Sevilen kahraman
  • Tanıdık Mario ortamı
  • Eğlenceli bölümler
Eksileri
  • Bazı bölümler çok zor

Mario Forever 4 Tanıtım Videosu

Mario Forever 4 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Mario Forever 4 YAPILAN YORUMLAR