Medal Of Honor Allied Assault ikon

Medal Of Honor Allied Assault

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 42 / 4,20
Loading...

Daha oyunun ismini görünce gözlerinizin maziye dalıp gittiğini biliyorum. Nasıl dalıp gitmesin, bir efsane geldi ve geçti.

2012 yılında Electronic Arts tarafından beğeniye sunulan Medal of Honor: Allied Assult bir FPS ve aksiyon oyunu. Aslında MOH (Medal of Honor) kökleri PlayStation konsolunda olan oyunlardan biri, her başarılı oyun gibi daha sonra PC için de uyarlandı. Allied Assult ise MOH’un üçüncü oyunu.

Oyunumuz ikinci dünya savaşı bir öyküyü işliyor. Şöyle ki; Lieutenant Powell (başrol karakterimiz) 1940’lı yıllarda Amerikan ordusunda görevli bir asker. Biz de Lieutenant Powell olarak Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinde kritik görevlerde bulunuyoruz. Otuz alt görevin bulunduğu oyunda altı adet de ana görev bulunuyor. Ortalama bir oyuncunun aşağı yukarı sekiz saatte tamamlayabileceği bir oyun. Aslında sekiz saatin nasıl da geçtiğini anlamayacağınız akıcılıkta ve güzellikte de bir oyun. Zaten adam kaçırmadan tutun da casusluğa, yakın temas harbe kadar ne kadar adrenalin içeren görevler varsa size veriyorlar. Oyunun büyük bir kısmında ise Alman askerleri ile savaşıyorsunuz.

Oyunun en dikkat çekici özelliği hiç kuşkusuz yapay zekası. Ta 2002’de öyle stabil bir yapay zeka inşa etmişler ki hayran kalmamak mümkün değil. MOH çağdaşı oyunlarda askerler duvara karşı takılıp koşmaya çalışırken MOH yapay zekayı almış yukarı çıkarmış. Bir kere takım desteği çok iyi. Takım arkadaşlarınızın yardımını ciddi anlamda hissediyorsunuz. Düşman sizi görünce bir birine haber veriyor, panikliyor ve kaçıyorlar. Yer yer ufak tefek hatalar gözükse de can sıkıcı boyutta hatalar değiller.

MOH oynamaya başladığınız andan itibaren kendinizi ciddi bir savaş atmosferinin içresinde buluyorsunuz. MOH savaş atmosferinin cidden hakkını veriyor ve savaşı size iliklerinize kadar hissettiriyor. Bunu hem yapay zekası hem grafikleri hem de ses ve sinematikleri ile başarıyor. Yani oyun tüm özelliklerin iyi bir kombinasyonundan oluşuyor. Quake 3 motorunun kullanıldığı oyun sanal gerçekçiliği imkanlarının sonuna kadar kullanıyor. Savaş, silah, patlama gibi grafiklerin yanı sıra özellikle yüz modellemesi çok başarılı. Ayrıca yüz modellemeleri de dinamik olarak tasarlanmış. Yani her yerde aynı yüzleri görmüyorsunuz; savaşta endişeli, yaralanınca acı çeken, moral bulunca gülen yüzler ile karşılaşıyorsunuz. Bu da oyunu sanal gerçekçilik adına bir adım daha öteye taşıyor. Yüz modellemesi demişken oyunun grafik başarısı sadece bunun ile sınırlı değil. Diyelim ki gizli bir operasyonda sessiz sessiz ilerliyorsunuz. Birden çalıların kıpırdanmaya başladığını gördünüz o da ne rüzgar. Çalılar rüzgarın etkisi ile kıpırdayıp titriyor. Hele konsantre olmuş bir halde oyunda ilerliyorsanız irkilmeniz için yeterli oluyor. Bu küçük harika grafik ayrıntıları bir araya gelerek size mükemmel bir oyun sunuyor.

Elbette oyunun sadece grafikler üzerine kurulu değil. Oyunun en güzel yanlarından birsi de olağanüstü güzel tasarlanmış olan oyun müzikleri yani soundtrackları. Sizi gerim gerim geren müziklerin yanın sıra yürüme, patlama, silah sesleri ciddi anlamda başarılı. Ayrıca askerler arasında geçen diyaloglar da çok iyi yapılmış. Biraz temeliniz varsa MOH sayesinde Almancanızı bir tık yukarıya taşıyabilirsiniz. Zaten MOH oynayınca insanın ister istemez Almanca öğrenesi geliyor.

Multiplayer desteği ile de eğlenceli anlar vadeden MOH, klasik FPS tuşları ile kontrol edilebiliyor. Her FPS severin muhakkak oynadığı oyunlardan biri olan MOH, FPS dünyasına yeni bir renk ve tat getirmişti. Biz de tüm FPS oyun severlere MOH oynamalarını tavsiye ediyoruz. Oynamanız gereken oyunlardan bir tanesi. Keyifli oyunlar.

En son Nis 5, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
 • Harika sunum
 • Havalı senaryolar
 • Eğlenceli oynanış
 • Çok iyi silah seçimleri
 • Çok iyi ses efektleri
Eksileri
 • Çok doğrusal
 • Rastgele düşmanlar çoğalıyor

Medal Of Honor Allied Assault Tanıtım Videosu

Medal Of Honor Allied Assault oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

TAVSİYE İÇERİKLER
Medal Of Honor Allied Assault YAPILAN YORUMLAR
 • hk
  1 sene önce

  windows 7 ye inermi