Medieval II: Total War ikon

Medieval II: Total War

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 11 / 3,67
Loading...

Medieval II: Total War oyunu The Creative Assembly tarafından 2006 yılında geliştirilen sıra tabanlı strateji oyunudur. Oyun Total War serisinin 4. oyunudur ve oyun motoru olarak kendinden önce gelen serideki 3 oyunda da kullanılan motor kullanıldığı için oynanışta çok büyük farklılıklar görülmüyor.

Oyun 11. yüzyıl ve 16. yüzyıl arasındaki Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki din yapıları, siyaset ilişkileri ve orta çağ savaşlarını konu alır. Oyunun sıra tabanlı ilerlemesi nedeni ile sıra sizdeyken yapacağınız tüm geliştirmeleri ve yenilikleri yapmalısınız. Sıra sizden gittikten sonra bilgisayar tarafından kontrol edilen diğer ülkelerde sıra dahilinde değişiklikler ve yenilikler uygulanır.

Oyunda görevler alarak ilerliyorsunuz. Bu görevler arasında istenilen stratejik bir bina inşa etmeye çalışmak, bir dini bir bölgede yaymaya çalışmak veya belli ülkeler arasında istenilen diplomatik ilişkileri kurmak gibi görevler olabiliyor. Verilen görevler de orta çağ dönemindeki ülkelerin ve siyasetin emelleri ile çok güzel bağdaşıyor. Oyun hazırlanırken orta çağ tarihi çok iyi incelenmiş ve dönemin koşulları oyunda çok iyi işlenmiş.

Haçlı seferleri olmayan bir orta çağ tabi ki düşünülemez. Haçlı seferleri demek ise Osmanlı Devleti’nin oyuna dahil olması demek. Türklerin de oyunda var olması oyunculara farklı duygular yaşatacaktır. Sahip olduğunuz devlet ile gerçeğine uygun olarak yerleştirilmiş kaleleri fethedip savaşları kazanarak topraklarınızı genişletebiliyorsunuz.

Oyunda  devletlerin türüne göre farklılık gösterebilmekle birlikte genel olarak şu görevliler yer alır; diplomat, prenses gibi elçiler, tüccarlar, imam ve rahip gibi din adamları, suikastçiler ve ajanlar. Her ulusun kendine göre farklılaştığı iyi olduğu alanlar vardır. Bazı devletler teknolojide iyi iken bazıları savaş alanında çok daha iyi olabilir. Ayrıca oyunda Baybars, Kral Richard ve Selahaddin gibi gerçek dünyada yaşamış siyasi liderler de yer almaktadır.

İlk başta seçilebilecek devletler Fransa, İngiltere, Roma-Cermen İmparatorluğu, İspanya ve Venedik olmak üzere 5 tane iken bu devletlere ait görevleri bitirdikçe diğer oynanabilen devletlerin de kilitleri açılıyor. Bu uluslar ise; Türkler, Aztekler, İskoçya, Danimarka, Rusya, Polonya, Portekiz, Papalık, Emeviler, Sicilya, Mısır, Milan, İngiltere, Macaristan, Bizans, Timur İmparatorluğu ve Moğollar.

En son Eyl 16, 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Çok iyi single-player görevleri var
  • Başarılı grafikler
  • Eğlenceli yeni üniteler
Eksileri
  • Takviye birliklerinde yapay zeka eksikliği

Medieval II: Total War Tanıtım Videosu

Medieval II: Total War oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Medieval II: Total War YAPILAN YORUMLAR