Microsoft Flight Simulator X ikon

Microsoft Flight Simulator X


Bir çok oyunun simülasyon oyunu olduğu söylenir. Simülasyon gerçek anlamda öğretilen olgu anlamına geliyor. Yani aslında bir çok oyun eğlence yönüne hizmet ederken bir yandan da gerçeğe yaklaşma çabası içine giriyor. Microsoft Flight Simulator X de bu tanımın resmen ruh bulduğu hal olarak özetleyebiliriz. Başlı başına bir simülasyon klasiği.

10. sürüm olarak bizimle buluşan Flight Simulator, 2004 senesinde serinin en iyi sürümü olarak lanse edilmiştir. Oyunda 20’ye yakın uçak, 30’a yakın şehir ve dudak uçuklatacak sayıda hava alanı yer alıyor. İki sürümü bulunan oyunda Deluxe sürümünde ise bu sayılar neredeyse iki katına çıkmaktadır.

Oyunun en büyük özelliği gerçeğe çok yakın oluşu. Pilotların ve uçuş deneyimi olan kişilerin bile başarılı bulduğu simülasyon oyununda her şey gerçeğe çok yakın. Free Flight kısmı tamamen sizi pilot gibi hissettirecek, yapacağınız her seçim, ya da her kontrol uçuşunuzun güvenli geçip geçmeyeceğini ya da rotanızdaki değişiklikleri belirlemenizde etkin rol oynayacaktır.

Oyunda haşır neşir olacağınız en büyük konu ise terimler. Çok fazla İngilizce terim ile karşılaşacaksınız. Hepsinin ayrı özellikleri olsa da temelden başlamak en iyisi. Flap, navigation, heading, Gps, Vor gibi kısaltmalara alışık olmanız gerekmekte.

Kule ile olan iletişiminiz sonrasında (kalkış ve inişlerde gerekli) , oto pilot ayarlarınızı, hız ayarını (knot) ve routing (rota ayarı) yaparak kalkış sağlıyoruz. Gps ile birlikte rota planlamanızı yapabiliyorsunuz. Bazen talimatlar gelecektir, bunları uygulamayı unutmayın. Eğer bir talimatı yapamazsanız, ya da sorun yaşarsanız oto-pilot imdadınıza yetişiyor. Her zaman olmasa da çoğu zaman size zaman kazandırıyor.

Oyunda kalkış ve inişler çok keyifli. Tekerleklerin açıldığı ve inişin gerçekleştiği anda gerçek bir rahatlama hissiyle doluyorsunuz. Grafik konusuna gelirsek, bir simülasyona göre başarılı. Bir çok simülatöre göre çevre detayları da güzel gözüküyor.

Oynanış anlamında belli başlı zorluklar var, fakat uçuş deneyiminizi saatlerce ve defalarca denedikten sonra geliştirebiliyorsunuz. Sonrası ise çok keyifli olmaya başlıyor. Acı çekmeden hiçbir keyif yaşanmıyor ve oyun size bunu fazlasıyla yaşatıyor. Pilotluk sevdanız varsa, uçmayı seviyorsanız, edinmeniz gereken oyunların en başında Microsoft Flight Simulator geliyor.

Zaten pilotların bile kabul ettiği, bir oyundan daha fazlası olduğu iddia edilen, bazı eğitimlerde başlangıçta bile kullanılan bir oyundan bahsederken çok fazla detaya girmeden anlatmamız gerekiyor. Çünkü oyunu kendiniz deneyimlemeniz lazım.

Bir süre sonra alıştığınızda hava trafiği de değiştirebileceğiniz, kendinize yeni heyecanlar yaratabileceğinizi de belirtelim. Bir süre sonra ise size yeni ekranlar aldırması, 3-4 ekranı bağlayıp, kokpitte oynama hissini isteğinize enjekte etmesi çok normal. Her indiğiniz hava alanında, bir yenisine ulaşabilmek için can atacağınızdan emin olabilirsiniz. Öncelikle bol pratik, dikkatli antrenman gerçekleştirme gerekiyor. Birazcık da sağlam bir grafik bilgisayarı tabii ki.

En son Kas 6, 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Microsoft Flight Simulator X Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows Xp / 7 / 8 / Vista
İşlemci : 1 GHz
Ram : 256 MB
Harddisk Alanı : 14 GB
Ekran Kartı : 32 MB
DirectX : DirectX 9
Artıları
  • Çok sayıda içerik içeriyor
  • Tüm dünya detaylı bir şekilde simule edilmiş
  • Gerçek dünyaya yeterince benzeyen gerçekçilik
  • Her türde oyuncuya meydan okuyan zorluk seviyesi
Eksileri
  • Günümüz oyunlarına göre frame rate düşük

Microsoft Flight Simulator X Tanıtım Videosu

Microsoft Flight Simulator X oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Microsoft Flight Simulator X YAPILAN YORUMLAR