Midtown Madness 2 ikon

Midtown Madness 2

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 10 / 5,00
Loading...

2000 yılında Microsoft tarafından piyasaya sürülen ve multiplayer desteği de olan Midtown Madness 2, aslında Microsoft’un 1998 – 1999 yılında piyasaya sürdüğü Motocross Madness, Hard Truck Madness ve Midtown Madness’in ikinci sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft üçlemesinin kutsal ruhu olarak kabul edebileceğimiz Midtown Madness, çok tutulmuş olacak ki 2. sürümü ile tekrar bizler ile.

Bir önceki sürümünde olduğu gibi sokaklarda çeşitli araçlar ile gezinti yapıp, kırıp dökme eylemlerinde bulunduğumuz Midtown Madness’in ikinci sürümünde de aynı mantık geçerli. Her türlü aracı kullan ve şehri bir birine sok.

Midtown Madness 2’de klasikleşmiş olarak dört adet oyun seçeneğimiz bulunuyor. Bunlar sırası ile Cruise, Blitz, Checkpoint ve Circut. Bunları kısaca açıklayacak olursak;

Cruise Modu: “Allah ne verdi ise” modu olarak da düşünebilirsiniz. Çünkü Cruise modu, oyunun mantık temelini oluşturuyor yani aracınıza atlayıp şehri birbirine sokabiliyorsunuz. Kırmızı ışıkta geçiyor, vasıtalara çarpıyor ve yayaları ürkütüyorsunuz. Şunu da ekleyelim ki oyunda yayalar dışında her şeye çarpa biliyorsunuz. Microsoft, yayalara çarpmanın etik olmayacağını düşünecek olmuş ki oyunda böyle bir serbestliğe izin vermemiş. Bu sebeple isteseniz de yayaları ezemiyorsunuz.

Blitz Modu: Bu seçenek ile zamana karşı bir yarış söz konusu. Belli noktalara yerleştirilmiş checkpointler mevcut ve siz de size verilen sürelerde bu checkpointleri geçerek bitişe ulaşmaya çalışıyorsunuz.

Checkpoint Modu: “Demin ki checkpoint yarışı ise şimdi ki ne?” diye soracağınızdan hiç şüphem yok. Evet, demin ki de checkpoint yarışıydı ama Blitz modunda tek başınıza zamana karşı yarışıyordunuz. Şimdi ise hem zamana karşı hem de diğer araçlar ile yarışmak zorundasınız. Anlayacağınız zorluk seviyesi biraz daha fazla, eğlencesi de öyle.

Circuit Modu: Bir yarış oyununun olmazsa olmaz modu olan Circuit modu da temel de checkpoint mantığına dayanıyor. “Bu da mı checkpoint?” diyeceksiniz ama hemen farkı açıklayalım; hem zamana, hem rakiplere hem de yol şartlarına karşı mücadele ediyorsunuz. Yollar barikatlar ile sınırlandırılmış olduğundan işiniz epeyce zorlaşıyor.

Oyunun bir de Multiplayer desteği olduğunu söylemiştik. Bir de şunu ekleyelim; yediden yetmişe Midtown Madness 2 oynayan herkes oyunun Multiplayerine bayılıyor. Gerçekten o kadar eğlenceli tasarlamış ki, oyunun ilk etapta Multiplayer bir oyun olarak tasarlandığını daha sonra tekli oyuncu modlarının eklendiğini bile hissedebilirsiniz. Oyunun orijinal çıkış noktası bu olmasa da bunu hissediyorsunuz.

Peki, Windows işletim sistemindeki başarısını piyasaya sürdüğü Midtown Madness 2’de de gösterebilmiş mi? Aslında evet. Başarısı işletim sistemlerindeki kadar. Stabil olarak çalışsa da yer yer bazı hatalar gözükebiliyor. Örneğin bir birinin içinden geçen arabalara şahit olabilirsiniz. Bu elbette çok sık gözüken bir hata değil ama buna rastlanılması bile oyunun şanına gölge düşürüyor. Sadece grafik motorunda değil, yapay zekada da çeşitli hatalar ile karşılaşabiliyorsunuz. Normal araçlarınız ile yokuş aşağı iken vitesi boşa alırsanız, aracınız aşağıya doğru kayar gider. Çünkü yer çekimi ve yer çekimine karşı koymayan araç bu eylemin gerçekleşmesini sağlar. Ama oyun içerisinde boş vites hariç diğer tüm viteslerde araç yokuş aşağı kayıp gidiyor. Sadece boş viteste yokuş aşağı hareket etmeyen araç mantalitesi bizi bizden alıyor diyebiliriz. Ama bunun dışında oyun başarılı. Adamlar üşenmemişler, hava yağmurlu olduğu zaman yayalara yağmurluk giydirmişler. Karakter tasarımındaki bu küçük ayrıntılar aslında oyunlar için çok özel ayrıntılar. Zaten oyun, genel itibari ile grafik açısından başarılı.

Oyunda çalan müzikler gerçekten çok hoş ama ses efektleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Keşke ses efektleri üzerinde biraz daha çok durulsaymış çok daha iyi olurmuş. Sürekli aynı şekilde bağıran aynı yayaların sesleri, arabanın her viteste aynı ses ile ilerlemesi pek hoş olmamış. Tabi ki, bunlar oyunun güzelliğine gölge düşürmüyor. Sürüş severlerin kesinlikle denemesi gerektiğini düşündüğümüz Midtown Madness 2’yi tüm oyun severlere tavsiye ediyoruz. Keyifli oyunlar.

En son Ara 3, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Sokak haritaları
  • 4 değişik etkinlik
  • Çarpışma kursu modu
  • Single ve Mulitplayer modları
Eksileri
  • Sadece tek şehir var
  • Grafikler eski moda

Midtown Madness 2 Tanıtım Videosu

Midtown Madness 2 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Midtown Madness 2 YAPILAN YORUMLAR