MotoGP 13 ikon

MotoGP 13


Modern Zaman Atları, Motosikletler

Eski zamanlarda olsaydık eğer, özgürlük denince aklımıza ilk olarak, atlar gelecekti. Atların o asil duruşları ve alabildiğine özgür ve dahi hızlı bir şekilde oradan oraya koşturmaları, bir nevi özgürlük hissinin yeniden keşfi olarak karşımıza çıkacaktı. Modernleşme, insanları doğadan olduğu gibi birçok arkadaşından da vazgeçmek zorunda bıraktı. Artık Atlar, sadece çiftliklerde veya Western filmlerinde gördüğümüz hayvanlar haline geldi. Ancak gelişen teknoloji ile özgürlük anlayışımızın da değiştiğini söylememiz gerekir. Artık hız ve özgürlük denildiğinde aklımıza motosikletler ve doğal olarak motosiklet yarışları geliyor. Dünyanın en prestijli motosiklet yarışı hepimizin bildiği gibi MotoGP’dir. Bu yarış, Dünyanın farklı yerlerindeki pistlerde gerçekleşir ve izleyicileri heyecana boğar. Formula 1 kadar çok hayranı olmasa da Dünya çapında yoğun ilgi gören bu yarışların en tanınmış ve başarılı yarışçısı Valentino Rossi’dir. Bu incelemede fark ettiğiniz üzere MotoGP 2013’ü anlatacağım. Rossi ile kozlarımızı paylaşmanın vakti geldi çünkü. MotoGP tarihinin en hızlı yarışçısı biz olacağız. MotoGP serisine 2012 yılında ara verilmişti.

Bu yıl ise içerisinde PC’nin de bulunduğu 4 ayrı platforma yönelik yeni bir oyun piyasaya sunuldu. Milestone tarafından geliştirilen bu motor yarışı simülasyonunu single player ve multi player olarak oynanabilen modlara sahip. Single player bölümünde, elbette çoğu yarış oyununda olduğu gibi Kariyer kısmı, en çok zaman geçirilen bölümlerin başında geliyor. Diğer alt modlarda ise; Dünya Şampiyonası, Zamana Karşı Yarış, Grand Prix gibi farklı özellikte yarışlar var. Multiplayer modu oyunun en eğlenceli kısmını oluşturuyor. Çünkü insanlara karşı oynamak bilgisayarlara karşı oynamaktan her zaman daha iyidir. Oyunun kariyer moduna biraz daha yakından bakalım. Kariyerimizle ilgili ne varsa bir kendimize ait karavanın içerisinde bulunuyor tıpkı Dirt oyunlarında olduğu gibi. Katılacağımız yarışlar ne zaman veya nerede gibi bilgiler bu karavanın içerisindeki dizüstü bilgisayarımızda ya da panoda bulunuyor. Motor yarışları konusunda yeni bir başlangıç yapmak için bu bölüm oldukça ideal, çünkü yarış mantığı kolaydan zora şeklinde ayarlanmış durumda. Yani çaylak bir yarışçı olarak başladığınızdan, rakipleriniz de buna seviyeye göre karşınıza geliyor.

Kazanılan yarışlar sonrası ise rakiplerin kalitesi gitgide artıyor. Oyunda tecrübe puanı uygulaması var. Kazanılan yarışlar size tecrübe puanı olarak dönüyor ve karşılığında yeni motorlar ya da ekipmanlar alınabiliyor. Son olarak oynanışla ve grafiklere değinelim. Öncelikle motor yarışlarının biraz daha dikkat isteyen ve oyuncuyu sürekli diken üzerinde tutan bir yapısı olduğunu bilmemiz gerekli. Yapılacak en küçük hata bile, yarışta geriye düşmemizi sağlayacak kazalara sebep olabilir. Elbette zorluk dereceleri tecrübeye göre ayarlanabilir durumda. Başlangıç için hasar mekanizmasını ve zorluk derecesini biraz daha alt seviyelerde tutmak yararlı olacaktır. Oyuna alıştıkça yapay zekâ seviyesi başta olmak üzere birçok ayarı değiştirebilir ve daha zorlu yarışları tercih edebilirsiniz. Grafik konusunda da oyun oldukça akıcı olmayı başarmış durumda. Pistler ve motorların modellemeleri son derece kaliteli. Oyun, grafik kalitesi açısından da ortalama üstü kabul edilebilir. Kısacası, 2012’de ara verilmiş MotoGP serisi kaldığı yerden gelişerek devam ediyor. Eğer motor yarışlarındaki heyecana, sürücü gözünden tanık olmak isterseniz bu oyun tam size göre.

En son Kas 28, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

MotoGP 13 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP SP2 ve üzeri, / Vista / 7 / 8
İşlemci : Intel Dual Core 2 veya daha iyi
Ram : 4 GB
Harddisk Alanı : 7 GB
Ekran Kartı : AMD Radeon HD4000 veya daha iyi, Nvidia GeForce 9000 veya daha iyi
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
 • Çok gerçekçi
 • Çok çeşitli oyun modları
 • Hızlı ve öfkeli yarış ortamı
Eksileri
 • Teknik sorunlar var
 • Kariyer modu yeterli değil

MotoGP 13 Tanıtım Videosu

MotoGP 13 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

MotoGP 13 YAPILAN YORUMLAR
 • memo
  4 sene önce

  ücretlimi

  • Uğur YURT
   4 sene önce

   Hayır, ücretsiz deneme sürümüdür.

 • duran
  5 sene önce

  super bir oyun kardeşler bence indirin

 • aytekin
  6 sene önce

  sasaaaaaad d asf oyun