Motorhead ikon

Motorhead

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 5 / 5,00
Loading...

Yarış oyunları denildiği zaman işin içerisine pek çok etmen giriyor. İyi bir oyun öyküsünün yanı sıra iyi bir yapay zeka, iyi grafikler, iyi kaplamalar, iyi sesler ve güçlü oyun motorları da bir yarış oyununu başarılı kılan etmenler. Bunlardan her hangi birinin yokluğu bile oyunu kinci sınıf bir oyun konumuna düşürebiliyor. Oysa bu kadar geniş bir hayran kitlesi olan bu oyun türünün ikinci sınıf olması herkesin burun kıvırmasına yol açacaktır. Çünkü bir yarış oyunu yapmak çok ciddi bir iş. İkinci sınıf oyunların da ismi dahi bu sektörde anılmaz ve hatırlanmaz bile.

Motorhead, PlayStation ve Microsoft Windows platformları için Digital Illusions Creative Entertainment tarafından tasarlanmış bir otomobil yarışı oyunu. Oyunun dünya genelinde dağıtımını Fox Interactive üstlense de Avrupa’da ki dağıtımını Gremlin Interactive üstleniyor. Oyun ilk olarak 1998 yılının Nisan ayında Avrupa’da gözükmeye başlamıştı, oradan da tüm dünyaya yayıldı. İlk olarak PlayStation için tasarlanan oyunun Microsoft Windows’a entegre edilmesi bir seneyi bulmuştu ve Motorhead yayınlandıktan tam bir yıl sonra 1999’da PC Platformu ile buluştu. Oyunun Singleplayer/Tekli Oyuncu modunun yanı sıra bir de Multiplayer/Çoklu oyunculu yarış modu bulunuyor. Yani dilerseniz bilgisayara karşı dilerseniz de ağ üzerinden LAN bağlantısı ile arkadaşlarınıza karşı bir mücadele verebiliyorsunuz.

Her ne kadar bazı oyun severler oyunu günümüz teknoloji şartlarına göre değerlendirip eleştirmek gibi bir hataya düşseler de biz 1998 yılında çıkmış olan bir oyunu 2016 yılı teknolojisine değil 1998 teknolojisine göre değerlendirerek daha objektif ve mantıklı bir inceleme yapmış olacağız.

Motorhead, 1998 yılı için oldukça gelişmiş grafiklere sahip bir oyun. Hani bırakın 1998’i şu an bile oynayabileceğiniz kalitede olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Pist tasarımlarından tutun da araç kaplamalarına kadar her şey oldukça başarılı tasarlanmış. Hatta metalik aracınızın gövdesindeki ışık geçişleri “helal olsun” dedirtecek derecede başarılı olmuş. Zaten oyun oldukça şık bir menüye ve göstergeye sahip. Yarış ekranının hemen sol üst köşesinde hızınızı ve hız limitinizi görebiliyorsunuz. Yeşilden kırmızıya doğru geçen bir gösterge hızınız arttıkça kırmızıya yaklaşıyor ve kırmızı da sizin maksimum hızınız olmuş oluyor. Hemen sağ üst köşe de ise yarıştığınız araçların sıralamasını ve aranızda kaçar saniye fark bulunduğunu görebiliyorsunuz. Ayrıca “R” tuşuna basarak pratik olarak arkanızdan gelen araçların konumunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Sağ alt köşede ise yarıştığınız pistin haritası var. Gerçi bu harita oldukça küçük tasarlanmış ama yine de iş görüyor. Bir de yarış sırasında arada bir üzerinizde sizi izleyen refakatçi jet uçaklarını görebilirsiniz. Böylece uçaklarla bile yarışabilecek hızlarda olduğunuzu görüyorsunuz. Yine de çok abartılı değil ortalama 250-300 km/saat arasında değişen hızlar ile yarışıyorsunuz. Tabi daha fazla hız yapmanız da mümkün. Bir de Olof Gustafsson tarafından yapılmış bir müzik var ki ne desek az kalıyor. Gerçi müzikler eski ses teknolojisi ile üretildiği için biraz basit midi melodileri andırsa da Hard Rock tarzı ve özgün melodisi ile sizi sizden almaya yetiyor. 10 adet soundtracktan oluşan oyun elektro müzikleri de bir dönemler CD halinde satışta idi. Yani müzikler oldukça başarılı, keza ses efektleri de öyle. Motor sesleri, çarpma sesleri ve hatta aracı duvara sürttüğünüzde çıkan sürtünme sesleri bile çok özgün olmuş. Yani anlaşılan adamlar çalışmış. Ben oyunu oldukça eğlenceli buldum. Tabi, bu biraz da zevk meselesi. Ayrıca böylesi bir oyunun neden birden bire piyasadan çekilip gittiğini de anlayamadım doğrusu. Devam etselerdi belki de şu an zirveye oynuyor olabilirlerdi. Sağlık olsun diyoruz.

Tüm yarış sever ve hız tutkunlarına Motorhead oyununu öneriyoruz. Bizce deneyin, pişman olmayacaksınız. Keyifli yarışlar.

En son Nis 12, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Fazla sistem gereksinimi gerektirmiyor
Eksileri
  • Çok basit oynanış
  • Fazla içerik yok
  • Müzik olmamış

Motorhead Tanıtım Videosu

Motorhead oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

TAVSİYE İÇERİKLER
Motorhead YAPILAN YORUMLAR