NBA Live 08 ikon

NBA Live 08

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 27 / 3,86
Loading...

Smaç, Ribaund ve Daha Fazlası

Basketbol severlerin çok çok yakından takip ettikleri NBA, 2008 sürümünü serin bir sonbahar ayında piyasaya sürmüştü. Bu oyun ilk açtığınızda görsellik açısından önceki sürümlerinden farklı değilmiş gibi gözükse de aslında oynanış açısından sıkı değişiklikler getirilmiş. Tam olarak 17 Haziran 2008’de tamamlanan oyun, biraz gecikmeli olarak sonbahar başlarında görücüye çıktı. Oyunun fanları zaten oyunu tereddüt etmeden alırken yeni bir oyun simülasyonu denemek isteyenler içinse iyi bir seçenek olmuştu.

Oyunun yapay zekasında yer yer ufak tefek de olsa problemler gözükebiliyor. Rakip hem size faul yapıp hem de serbest atış hakkı kazanabiliyor. Başıma ilk geldiğinde ben de şaşırmıştım ama daha sonra bunun yapay zeka hatası mı yoksa oyunu kızıştırmak için yapılan bir yöntem mi çelişkide kalmıştım. NBA Live’de her şey olabilir. Oyunun fizik mücadeleleri oldukça geliştirilmiş. Omuz omuza mücadelelerde, perdelemelerde ve baskılarda oldukça gerçekçi bir deneyim yaşıyorsunuz. Oyuna getirilen “Replay” özelliği ise oldukça sağlam bir görsellik katmış. Attığınız basketten sonra ağır çekimde bunu değişik açılardan tekrar tekrar görmek sizi basket atmaya daha çok teşvik ediyor. Asıl mest eden kısmı ise oyunun direkt olarak canlı gidişatının içerisinde potaya giden topun ağır çekimde gösterilmesi yani seyir zevkini arttırmak için bir slow motion tekniği geliştirilmiş durumda. Tabi topun basket mi olacağı yoksa potadan mı döneceği ise size heyecanlı bekleyişler sunuyor. Hele de ağır çekimde giden top birden normal hızına dönüp potadan sekince şaşkınlıktan mest oluyorsunuz. Bu oyunu çok zevkli ve dinamik kılmış. Oyuna getirilen artistik basket atma şekilleri ise oldukça güzel olmuş. Dönerek basket atmalar, zıplayarak potaya asılı kalmalar oyun zevkine zevk katıyor. Ama oyunun zorluk seviyesinin arttırılmış olduğunu söylemekte fayda var. Oyunu zorlaştırarak zevkli hale getirebileceğini düşünen NBA Live bu kez yanılmış. Aslında bu bir noktadan sonra oyuncuyu sıkmaya başlıyor.

NBA Live 08’i öne çıkaran şey ise tabi ki bolca seçenekli oyun modları. Oyun modlarını hemen şöyle sıralayabiliriz; bire bir mücadele sergileyeceğimiz 1 on 1 modu. Seçtiğiniz bir ülke ile dünya şampiyonasına katılabileceğiniz ve oldukça uzun süren bir mod olan FIBA World Championship modu. Futboldaki klasik lig mantığının basketboldaki hali olan Season modu. Pratik yaparak kendinizi geliştirebileceğiniz antrenman çalışması olan Individual Practice modu. Efsane takımlardan oluşan NBA All-Star Weekend modu.

Oyun bizi sunduğu çeşitlilikler ile kendisine çekse de iyi bir performans sunmak için çok fazla donanım istemesi bir yan etki olmuş. Grafiklerine bakıldığı zaman orta düzeyde bir bilgisayar ile performans sunması beklenen oyun, donanımsal uyarlama başarısızlıklarından olacak ki orta segment bir bilgisayarda istenilen performansı kullanıcıya veremiyor. Bu sorun güncelleme ve ya yama paketleri ile düzeltilebilir miydi bilinmez ama es geçildi. Daha sonraki sürümler farklı bir oyun mantığı ve oyun motoru ile geliştirildi. Oyunun sesleri bizce iyi bir düzeyde gözüküyor. Hatta üzerinde epeyce çalışmış. Hacimli bir ses bankası kullanılmış fakat altyapıdaki sesler arasında kulak tırmalayıcı sertlikte bir geçiş yok. Taraftarların durumsal tezahüratları ise oyunun en güzel yanı olabilir. Siz baskete yaklaştıkça taraftarlarınız heyecanlanıyor. Hatta bazı basketlere o kadar çok seviniyorlar ki siz de kendinizi sahanın içindeymiş de seyircisinden alkış almış bir basketbolcuymuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Spiker abimiz ise önceki sürümlerde olduğu gibi bize heyecan dolu anlar yaşatmaya devam ediyor.

Oyun performans olarak -eğer yeterli donanıma sahip bir bilgisayar ya da konsol kullanıyorsanız- iyi bir durumda. Aksi halde donanımınızı biraz zorlayabilir. Sizin kontrolünüz dışındaki oyuncularda pozisyondan bağımsız bölük bir oyun anlayışının yerine iyi ve tutarlı bir performans sergiliyor. Sesler açısından ise başarılı olan NBA Live 08 bizce oynanabilir bir oyun. Hatta iyi bir donanıma sahipseniz hemen deneyebilirsiniz. Keyifli oyunlar.

En son Nis 23, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

NBA Live 08 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP / 7 / 8 / Vista
İşlemci : 1.3 GHz Intel Pentium 4
Ram : 256 MB
Harddisk Alanı : 3.8 GB
Ekran Kartı : ATI Radeon 8500+ / NVIDIA GeForce 3Ti+ / Intel 915+
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
 • Başarılı oyun içi kontroller
 • Efsaneleşmiş NBA oyuncuları ile oynayabilme
 • Hızlı tempolu olmasına rağmen gerçekçi hissettiriyor
 • 2007 versiyonuna göre oldukça fazla geliştirilmiş
Eksileri
 • Basit atışlar çok fazla kaçıyor
 • Ara animasyonlar hala geliştirilebilir

NBA Live 08 Tanıtım Videosu

NBA Live 08 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

NBA Live 08 YAPILAN YORUMLAR
 • ELSEN
  2 sene önce

  Oyun turkcemi?

  • Uğur YURT
   2 sene önce

   Türkçe dil paketini internetten indirip yükleyebilirsiniz.