Kayıt Ol veya Giriş Yap
Kullanıcı Adı Şifre Şifremi Unuttum
NBA Live 2000

NBA Live 2000

LisansDeneme Sürümü 0TL
Dilİngilizce
Dosya Boyutu32.9 MB
İşletim SistemiWindows XP / 7 / 8 / Vista
EklenmeKasım 29th, 2015 by
Hemen indir (32.9 MB)
2584 kez indirildi

Puanlama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

Üçlük atmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı

Bilgisayarda futbol oyunları görmeye alıştığımız günden bu yana peş peşe diğer spor oyunlarını da görmeye başladık. Teknolojinin hızlı gelişimi peşine oyun sektörünü de takarak yenilikler ile birlikte geldi. Futboldan sonra belki de en popüler spor dallarından biri olan basketbolun bazı ülkelerde hayran sayısı, futbol hayran sayısından daha fazla. Bu da o halde futbol oyunu var neden basketbol oyunu olmasın fikrini beraberinde getirdi. Ve böylece basketbol oyunları da piyasadaki yerlerini almayı başardı. Hatta NBA Live 2000, Amerika’da 1 milyon 285 bin kopya satarak büyük bir başarıya imza atmıştı. Tabi oyunun Türkiye başarısının o kadar yüksek olmamasının sebebi internet kafelerde 5 tl ye kopyalanan oyun disklerinin bulunması olabilir. Tabi o kadar kötü niyetli olmasak daha iyi olur, biz basketbol değil futbol seviyoruz diyelim ve kendimizi aklayalım.

EA Games aşırı özelleştirilebilir NBA 2000 menüsü ile klasikliğini koruyor. Aslında EA Games’in tüm özellikleri çok fazla modifiye edilebilir olduğu için kendi içerisinde bir özerklik ve karmaşa sunuyor. Belki Konami basketbol sektörü için de bir oyun çıkarmış olsa idi EA Games ve NBA’in durumu bugün daha farklı olabilirdi. Neyse diyoruz ve yavaş yavaş oyunun ayrıntılarına doğru sızmaya başlıyoruz. Öncelikle oyunun belki de en can alıcı yanı hemen oyun girişinde bize sunulan basketbol şovları. Oldukça güzel tasarlanmış ve heyecan verici. Sizi oyunun içerisine sürüklüyor. Oyunun yapay zekâsının yetersiz olduğunu en başta söyleyelim. En azından kariyer modu için böyle. Yetersiz ve biraz saçma tasarlanmış. En iyi oyuncular ile çömezleri takas edebiliyor olmak pek makul bir şey değil doğrusu. Bu da oyuna olan heyecanımızı kırıyor. Tabi oyunda sezon sonu gelirleri dışında para kazanmanız da mümkün değil. Hal böyle olunca da pek fazla transfer yapma seçeneğiniz olmuyor. EA Games, FIFA’da yaptığı hatayı NBA Live serisi için de sürdürüyor. Sanırım bu vurdumduymazlık kuvvetli bir rekabet ortamı oluşuncaya kadar devam edecek. Hani en başta söylemiştik ya “ keşke KONAMI şirketi basketbol sektörüne de el atsa”

Oyunun yapay zekâsındaki başarısızlığı grafik renderlerinde de kendisini hissettiriyor. Karakter tasarımlarında genel anlamı ile pek başar sağlanamamış. Jason Kidd, Jason Kidd’e değil de daha çok Sabri Sarıoğlu’na benzemiş. Tabi üst versiyonlarında bu sorun çözülmüş, oyun geliştirilmiş olsa da NBA Live 2000 için bu durum grafik kalitesinin yerlerde sürüklenmesine sebep olmuş. Tabi bunun da belli sebepleri olduğu aşikar. Çıktığı dönemdeki orta ve düşük segment bilgisayarlara da hitap etmek için oyun simülasyon değil arcade ağırlıklı tasarlanmış. Bu da haliyle grafik kalitesindeki düşüşlere sebep olmuş. Bu iyi bir yöntem midir yoksa kötü bir yöntem midir karar vermek size kalmış.

Oyunun bu versiyonunda Michael Jordan’a da yer verilmiş. Hatta Jordan’s One-on-One diye bir oyun modu da eklenmiş. Yani Michael Jordan’a karşı tüm yeteneklerinizi bire birde sergilemeniz gerekiyor. Bu da oyuna güzel bir tat katmış. Ayrıca oyunda efsane takımlar da yer alıyor. Belirli seneler için oyunda All-Stars takımlar yer alıyor. Wilt Chamberlain dan Larry Bird’e kadar hemen hemen tüm efsane basketbolcuları burada görmeniz mümkün. Tabi bu efsane oyuncularında her attığının basket olması biraz abartı olmuş ve oyunu zevksiz hale getirmiş. Hâlbuki takım sporlarının özü kaliteli oyuncularla değil mevcut oyuncular ile koordineli ve stratejik oynamaktır gerçeğini unutmasalar imiş daha etkileyici olurmuş. Ama her şeye rağmen oyun oldukça güzel. Oynarken zevkli vakit geçireceğinizden şüphemiz yok. Keyifli oyunlar.

Tanıtım Videosu

Youtube
2584 kez indirildi
Etiketler: , ,


YORUM YAZIN

İsim : E-Mail :