NBA Live 2000 ikon

NBA Live 2000


Üçlük atmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı

Bilgisayarda futbol oyunları görmeye alıştığımız günden bu yana peş peşe diğer spor oyunlarını da görmeye başladık. Teknolojinin hızlı gelişimi peşine oyun sektörünü de takarak yenilikler ile birlikte geldi. Futboldan sonra belki de en popüler spor dallarından biri olan basketbolun bazı ülkelerde hayran sayısı, futbol hayran sayısından daha fazla. Bu da o halde futbol oyunu var neden basketbol oyunu olmasın fikrini beraberinde getirdi. Ve böylece basketbol oyunları da piyasadaki yerlerini almayı başardı. Hatta NBA Live 2000, Amerika’da 1 milyon 285 bin kopya satarak büyük bir başarıya imza atmıştı.

EA Games aşırı özelleştirilebilir NBA 2000 menüsü ile klasikliğini koruyor. Aslında EA Games’in tüm özellikleri çok fazla modifiye edilebilir olduğu için kendi içerisinde bir özerklik ve karmaşa sunuyor. Belki Konami basketbol sektörü için de bir oyun çıkarmış olsa idi EA Games ve NBA’in durumu bugün daha farklı olabilirdi. Neyse diyoruz ve yavaş yavaş oyunun ayrıntılarına doğru sızmaya başlıyoruz. Öncelikle oyunun belki de en can alıcı yanı hemen oyun girişinde bize sunulan basketbol şovları. Oldukça güzel tasarlanmış ve heyecan verici. Sizi oyunun içerisine sürüklüyor. Oyunun yapay zekasının yetersiz olduğunu en başta söyleyelim. En azından kariyer modu için böyle. Yetersiz ve biraz saçma tasarlanmış. En iyi oyuncular ile çömezleri takas edebiliyor olmak pek makul bir şey değil doğrusu. Bu da oyuna olan heyecanımızı kırıyor. Tabi oyunda sezon sonu gelirleri dışında para kazanmanız da mümkün değil. Hal böyle olunca da pek fazla transfer yapma seçeneğiniz olmuyor. EA Games, FIFA’da yaptığı hatayı NBA Live serisi için de sürdürüyor. Sanırım bu vurdumduymazlık kuvvetli bir rekabet ortamı oluşuncaya kadar devam edecek. Hani en başta söylemiştik ya “keşke KONAMI şirketi basketbol sektörüne de el atsa”.

Oyunun yapay zekasındaki başarısızlığı grafik renderlerinde de kendisini hissettiriyor. Karakter tasarımlarında genel anlamı ile pek başar sağlanamamış. Jason Kidd, Jason Kidd’e değil de daha çok Sabri Sarıoğlu’na benzemiş. Tabi üst versiyonlarında bu sorun çözülmüş, oyun geliştirilmiş olsa da NBA Live 2000 için bu durum grafik kalitesinin yerlerde sürüklenmesine sebep olmuş. Tabi bunun da belli sebepleri olduğu aşikar. Çıktığı dönemdeki orta ve düşük segment bilgisayarlara da hitap etmek için oyun simülasyon değil arcade ağırlıklı tasarlanmış. Bu da haliyle grafik kalitesindeki düşüşlere sebep olmuş. Bu iyi bir yöntem midir yoksa kötü bir yöntem midir karar vermek size kalmış.

Oyunun bu versiyonunda Michael Jordan’a da yer verilmiş. Hatta Jordan’s One-on-One diye bir oyun modu da eklenmiş. Yani Michael Jordan’a karşı tüm yeteneklerinizi bire birde sergilemeniz gerekiyor. Bu da oyuna güzel bir tat katmış. Ayrıca oyunda efsane takımlar da yer alıyor. Belirli seneler için oyunda All-Stars takımlar yer alıyor. Wilt Chamberlain’dan Larry Bird’e kadar hemen hemen tüm efsane basketbolcuları burada görmeniz mümkün. Tabi bu efsane oyuncularında her attığının basket olması biraz abartı olmuş ve oyunu zevksiz hale getirmiş. Halbuki takım sporlarının özü kaliteli oyuncularla değil mevcut oyuncular ile koordineli ve stratejik oynamaktır gerçeğini unutmasalarmış daha etkileyici olurmuş. Ama her şeye rağmen oyun oldukça güzel. Oynarken zevkli vakit geçireceğinizden şüphemiz yok. Keyifli oyunlar.

En son Nis 10, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

NBA Live 2000 Tanıtım Videosu

NBA Live 2000 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

NBA Live 2000 YAPILAN YORUMLAR