NBA Live 99 ikon

NBA Live 99

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 8 / 4,00
Loading...

NBA Live video oyunları serisi hız kesmeden devam ediyor. EA Sports’un ellerinden çıkan NBA Live 99; PC, PS ve Nintendo 64 kullanıcıları ile 1998 yılında buluştu. Tekli oyuncu ve çoklu oyuncu desteği sunan NBA Live, hepimizin de yakından tanıdığı gibi bir spor-basketbol oyunu.

Oyun hakkında yorum yapmaya başlamadan önce GameSpot’da PC puanının 8.9/10 olduğunu belirtelim. Yani oyun, piyasaya çıktığı dönemin teknolojisi ile oldukça başarılı.

Futbol oyunlarını alışkanlık haline getirmiş, okuldan sonra bir iki el oynayıp eve öyle geçelim diyen bizler bile NBA Live sayesinde basketbol tutkunu olup çıkmıştık. NBA Live’in en başarılı sürümlerinden bir tanesi hiç kuşkusuz NBA Live 99’du. Sadece ABD’de 1 milyondan fazla satan oyun, en çok satan oyunlardan biri olma özelliğini de koruyor.

NBA Live 99 amaç olarak her zevke hitap etmeyi amaç edinmiş. Hemen hemen her sürümünde olduğu gibi NBA Live 99’da da özelleştirilebilir bir yapıya sahip olması. Oyunda kendinize takım oluşturabilir, takımları ve mekanları, müzikleri ve spiker ses yüksekliğine kadar hemen hemen her şeyi kendi keyfinize göre modifiye edebilirsiniz. Hatta oyunda yapacağınız yenilikçi modifiyeler ile kendinize has bir sürüme bile imza atmış olabilirsiniz. Tabi biraz programlama bilgisi öğrendikten sonra kendi veri tabanınız ile kendi kurulum dosyanızı oluşturup diğer oyun severlere sunabilirsiniz. Neyse, o kadar da abartmamak lazım. Nitekim hemen hemen her sene zaten yeni versiyonlar ve güncelleştirmeleri edinebiliyoruz.

Büyük bir heyecan ile NBA Live 99’u bilgisayarımıza kurduk ve çalıştırdık. Bizi erişimi kolaylaştırmak için tasarlanmış sade ve basit bir arayüz karşılıyor. Tabi, bir de oyuna girişlerden önce ve periyot aralarında sunulan basketbol şovları ve gösterileri var ki oyundan aldığımız keyfi katlıyor.

Öncelikle en çok merak ettiğiniz şeyin grafik kalitesi olduğunu biliyoruz. Tanıtım videolarından da görebileceğiniz üzere oyunun grafikleri 1998 yılı için ortanın üzerinde. Karakter modellemeleri bir önceki versiyona göre çok daha iyi. Ayrıca NBA Live 98’de bizi sık sık rahatsız eden, oyuncuların bir birinin içerisinden geçmesi gibi hatalara NBA Live 99’da pek rastlamıyoruz. Oyunun olumlu yönde birkaç adım attığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. NBA Live’in sosyolojik bir taktiği midir yoksa cidden öyle mi denk geliyor bilmiyoruz ama NBA Live, bir sene iyi bir sene kötü oyun piyasaya sürerek ilerliyor. 98’de gördüğümüz birçok aksaklık 99’da çözülmüş ama bir sonraki oyun olan NBA Live 2000, NBA Live 99 kadar başarılı değil. Neyse, zaten konumuz bu değil.

Oyunun grafiklerinden bahsediyorduk, evet dediğimiz gibi grafik konusunda bir iyileştirilmeye gidilmiş ve oldukça da faydalı bir sonuç alınmış. Karakter yüz tasarımında kullanılan üç boyut motoru oldukça güzel çalışıyor, karakterlerin yüz modellemesi artık gerçeğe daha yakın. Ayrıca animasyon geçişlerinin yumuşatıldığını da söylemek mümkün. Animasyonlar artık takılmadan ve göze batmadan, istikrarlı bir şekilde çalışıyor. Bu da oyunu öne çıkaran özelliklerden bir tanesi. Fakat oyunun en güzel yanı müzikleri ve ses efektleri. Oyunda çalan müzikler oldukça keyifli. Seyircilerin ses efektleri de oyun atmosferine girmemize oldukça yardımcı oluyor. Potaya yaklaştıkça artan heyecanlı sesler ya da pozisyonu kaçırınca duyulan o tarifi zor düş kırıklığı sesleri bizi oyuna çok iyi adapte ediyor. Grafik ve ses açısından başarılı bulduğumuz oyunun keşke yapay zekası da o kadar başarılı olsaymış. Potayı gören her yerden oyuncuların çatır çatır üçlük atmaları pek hoş bir durum değil. Ayrıca her oyuncunun fiziksel özelliklerinin farklı olmasına rağmen oyunda aynı performansı göstermeleri pek hoş olmamış. Bunların dışında NBA Live 99 oynanamayacak bir oyun değil, aksine basketbol severlere gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğimiz bir oyun. Hatta ilk kez basketbol oynayacakların da NBA Live 99’u denemelerini tavsiye ediyoruz. İyi başlangıçlar yapmak şart. Daha ne diyelim, iyi oyunlar.

En son Eyl 16, 2020 tarihinde güncellenmiştir.

NBA Live 99 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 95/98
İşlemci : 166 MHz Intel Pentium/Cyrix 6x86/AMD K6 İşlemci
Ram : 32 MB
Harddisk Alanı : 90 MB
Ekran Kartı : 2 MB PCI veya AGP video kartı
DirectX : DirectX 7
Artıları
 • Çok iyi ayarlanmış kamera açıları
 • Gerçekçi spiker sistemi
Eksileri
 • Kontrollere alışması zor

NBA Live 99 Tanıtım Videosu

NBA Live 99 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

NBA Live 99 YAPILAN YORUMLAR
 • nba
  3 sene önce

  Admin DrectX Sürümü Kaç Acba?

  • Uğur YURT
   3 sene önce

   DirectX sürüm 7 ve üzeri ile çalıştırabilirsiniz.

 • mert
  3 sene önce

  harddisk alanı ne kadar istiyor

  • Admin
   3 sene önce

   50 MB yeterli olacaktır.