Need For Speed 2 ikon

Need For Speed 2


Need For Speed serisi, araba yarışı sevenlerin hemen hemen tümünün bildiği bir yarış oyunudur. Serinin ilk oyunlarında yer alan sadece yarış ve rekabet durumu, ilerleyen oyunlarda hikaye modu ve simülasyona dönüşmüştür.

Electronic Arts’ın 2000’li yıllar önce en çok güvendiği oyunlardan biri olan Need For Speed’te seçebileceğiniz toplamda 9 araç ve 7 farklı pist var. Araçların içlerinde 2000’li yıllara girerken herkesin hayalini süsleyen Ferrari F50, Mclaren F1 gibi araçlar bulunuyor. Pistlerin özellikleri de ilginç. Nepal, Yunanistan, Kanada, Hollywood yollarında farklı tatlar yaşamanız için tasarlanmış yollar bulunuyor.

Ayrıca yollarda gizlenen çeşitli Easter Eggler bulunmakta, tanıdık binaları görürseniz bu oyun için şaşırmayın. Oynanışa baktığımızda, bilgisayara karşı ya da arkadaşınızla yarışabileceğiniz modlar bulunmakta.

Tek Yarış bölümünde, ilk oyundaki yapı korunmuş, araç seçerek, pist seçerek yarışma sağlanıyor. Burada herhangi bir puanlama, devam etme yapısı bulunmuyor. Giriyor, yarışarak heyecanınızı atıyor ve çıkıyorsunuz.

Turnuva modunda, oyunun başında pasif durumda gelen araçların açılması için bitirmeniz gereken yarışlar gösterilir. Her yarış sonrasında da araçlar yavaş yavaş açılmakta ve seçilebilir hale gelmektedir.

Knockout modu ise rakiplerinizin elenmesi üzerine dayalı. Yine standart pist ve yarış kuralları geçerli bir yarışma modudur. Nostalji olarak ele alırsak, giriş bölümündeki araçların kapalı yolda çekilmiş introsu hala hatıralarımızda yer kaplamakta. Oyunun girişinden müziklerine kadar sizi içinde tutabilecek bir yapıya sahip.

Grafik anlamında, günümüzden bakıldığında çamur gibi görüntüler ile oynadığınızı düşünebilirsiniz fakat oyunun yer aldığı 97-98 yıllarında oyuncular çevrenin ve farklı şehirlerin keyfini sürebiliyorlardı.

Yine de yolların tekdüzeliği, herhangi bir viraj, geçiş yollarının ya da renklerin farklılaşmaması ise o dönemde de oyuncuların dert ettiği noktalardan biriydi. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, simülasyondan öte bir yarış oyunu Need For Speed II. Eğer araç modifiye etmekten hoşlanıyorsanız, sizi tatmin etmeyecek bir oyun. Çünkü böyle bir özelliği yok. Sadece aracınızı ve pistinizi seçip yarış yapıyorsunuz. Modifiyeli araç deneyimini serinin sonraki oyunlarında bulabilirsiniz.

Zamanın getirdiği bütün eksiklere rağmen, eğlenceli yapısı sayesinde yıllara meydan okuyan bir oyun olması yadsınamaz. Hatta şuan bile yükleyip oynayanların sayısı hiç de az değil.
Sonuç olarak, zamanında intro etkisiyle, iki kişilik oyun modu ile, seçilebilir araçların güzelliği ile birlikte sizi saatlerce başına oturtabilen bir oyun Need For Speed II. Dönemden kaynaklanan grafiksel yetersizlikleri, neredeyse diskete sığacak kadar düşük boyutu ile kapatan ve dönemin efsane olmuş oyunlarından biri.

Öyle ki hala ilk turdaki Nascar yarışlarındaki piste benzer pist, Nepal pistinin virajları, her pistin başında çalan ayrı müzikler, hangi aracı seçelim sorunu ve arkadaşların bir araya toplanarak, heyecanla oyunun açılması beklemesi nedeniyle, bir çok alanda sizi duygulandırmaya yetecek oyun olarak belleklerde kalıyor.

En son Nis 12, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Need For Speed 2 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 95/98/2000/XP
İşlemci : 90MHz Pentium
Ram : 16 MB
Harddisk Alanı : 70 MB
Ekran Kartı : 32 MB
DirectX : DirectX 3.0
Artıları
 • Türünün ilk örneklerinden
 • Değişik oyun modları
 • Araç çeşitliliği
Eksileri
 • Eski moda grafikler

Need For Speed 2 Tanıtım Videosu

Need For Speed 2 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Need For Speed 2 YAPILAN YORUMLAR
 • UMUT
  2 sene önce

  bu ne biçim bişey böyle hiç birşey yapamadın anlatırsanız seviniriz

 • e.emre
  3 sene önce

  windows8,1 yüklü bende. uyumluluk sorununu gıder dediğim halde çalışmıyor

 • eray
  4 sene önce

  windows 10 yüklü bende bu oyun pc nizde çalışmıyor diyor

  • Uğur YURT
   4 sene önce

   Uyumluluk sorunu gidericiyi çalıştırıp tekrar deneyebilir misiniz.

 • alper
  6 sene önce

  oyun nasıl guzelmı yenı yükluyorum

 • Mustafa YÜCE
  6 sene önce

  Çocukluğumuzun vazgeçilmez oyunu.
  Hala zevkle oynuyorum.
  dikkat ederseniz zamane oyunları oynayan çocuklar 1 defa oynasın bağımlısı oluyorlar…