Need For Speed Carbon ikon

Need For Speed Carbon


Need For Speed Carbon, Electronic Arts firmasının 2007 yılının son çeyreğinde piyasaya çıkarttığı yeni araba yarışı oyunudur ve NFS serisinin 10. oyunudur. Oyunun yapımında Electronic Arts firması bünyesinde çalışan EA Black Box görev almıştır. Oyunda o yıllarda çok popüler olan Hızlı ve Öfkeli Tokyo Drift filmini anımsatan detaylar yer almaktadır.

Oyun daha önce çıkarılmış olan Need For Speed Most Wanted oyununun devamı niteliğinde. Sokakları ele geçirmeye çalışan yarış çeteleri ile takımlar halinde sokak yarışları yapacaksınız. Most Wanted oyununda eksikliğini çektiğimiz modifiye seçenekleri ve araç kişiselleştirmeleri bu oyunda eski tadına geri dönmüş. Zira seçtiğimiz lastiklerin performans mı yoksa drift için mi olacağını biz karar veriyoruz. Ve daha bunun gibi birçok şeyin ayarını yapmak bizim tercihlerimize bırakılmış. AutoSculpt özelliği sayesinde sadece parça seçmiyor aynı zamanda parçaların boyut ve şekillerini de seçerek aracınızı dilediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz.

Oyundaki bir diğer yenilik ise kendi garaj ekibinizi ve yarış takımınızı kurup yönetmeniz. Kurduğumuz bu ekip aynı anda 3 uzmana sahip olabiliyor. Her uzmanın kendi profesyonel olduğu yarış dışı ve yarış içi yetenekleri bulunuyor. Takipçi, izci ve engelleyici gibi yarış içi özel yeteneklerin yanında her birinin fabrikatör, mekanik ustası ve gezgin gibi diğer özellikleri var. Örneğin birisi yarışlarda daha fazla para kazanabilmemiz için uğraşırken diğeri bize yarışlarda %25’e kadar fazladan nitro verecek olan nitro tankı ile uğraşabilir.

Bu zevkli yarış oyununda kendi takımınız ile diğer bölgeleri elinde tutan takımlarla ve onların patronları ile yarışarak bölgeleri ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Yarıştığınız ve kazandığınız takımların üyeleri sizin dostunuz ve takım arkadaşınız haline gelebiliyor. Bunlar daha sonra yarışlarda size yardımcı da oluyorlar. Circuit ( tur tabanlı yarışlar ), Sprint ( bir noktadan diğer noktaya olan yarışlar ),  Canyon Duel ( İki yarışçı arasındaki farka göre kazanılan yarışlar ), Speedtrap ( hız odaklı sprint yarışları ), Checkpoint Race ( zamana karşı belli noktalara ulaşmaya çalıştığınız yarışlar ), Canyon Drift ( drift odaklı sprint yarışları ), Pursuit ( açık dünyada polislerden kaçtığınız yarışlar ), Free Roam Challange ( karşılaştığınız kişilerle rastgele yarışlar ) ve Drift yarışlarına katılıyorsunuz. NFS Most Wanted oyunundan alışık olduğunuz Drag yarışları ise bu oyunda yer almıyor. Bu yarışlarda kullanabileceğiniz çabuk hızlanan American Muscle ( kaslı Amerikan araçları ), keskin virajları başarı ile alan Tuners ( modifiyeye açık araçlar ) ve yüksek hız ve devire çıkabilen Egzotik araçlar bulunuyor. Oyundaki pistler ise diğer takımlarla yarış savaşı yaptığınız sokaklar ve caddeler. Rockport şehrinden kaçıp geldiğiniz Palmont şehrinde yeni meydan okumalar sizleri bekliyor ve Komiser Cross’un ekibinin nefesi hala ensenizde. Most Wanted oyunundan daha fazla polis NFS Carbon oyununda sizleri bekliyor. Hem de artık daha akıllılar ve serbest sürüş esnasında bile sizi enseleyebiliyorlar. Palmont şehri 4’e bölünmüş ve her bir bölge farklı çetelerin elinde. Bu çetelerin Kenji, Angie ve Wolf gibi liderleri bulunuyor.

Oyundaki grafik açısından tek değişiklik ise önceki NFS oyunlarına oranla araçların daha parlak ve gerçekçi olması. Bunun dışında oyun eski yarış atmosferini korur nitelikte. Oyunda mutlaka değinilmesi gereken bir diğer konu da bizi adeta sinema filmi izliyormuşuz hissi veren film kesitleri. Bu kesitler oyunun kariyerinde belli noktalara gelindiğinde ya da oyuna ilk başladığımızda ortaya çıkıyor. Gerçek kişiler tarafından stüdyo ortamında kaydı yapılan bu kesitler oyuna da çok kaliteli bir şekilde entegre edilmiş. Bu sayede kendinizi az önce de değindiğimiz Hızlı ve Öfkeli filminin içinde bir figüran gibi hissedebilirsiniz. Kesitlerdeki bayanlar son derece çekici ve güzeller. Fakat oyun derinliği çok fazla değil. Senaryoyu gerçek bir bilgisayar oyuncusu en geç 3 gün içerisinde bitirebilir.

En son Nis 21, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Need For Speed Carbon Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 2000/XP/7/8
İşlemci : 1.7 GHz veya üstü
Ram : 512 MB
Harddisk Alanı : 4.7 GB
Ekran Kartı : 64 MB
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
  • Önceki oyunlara oranla daha parlak grafiklere sahip araçlar
  • Gerçeğine daha çok benzeyen araçlar
  • Hızı hissettiren oynanış
Eksileri
  • Günümüze göre eski grafiklere sahip bir oyun

Need For Speed Carbon Tanıtım Videosu

Need For Speed Carbon oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Need For Speed Carbon YAPILAN YORUMLAR