New Star Soccer 5 ikon

New Star Soccer 5

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 44 / 4,00
Loading...

New Star Soccer (NSS), futbol video oyunu olarak 2003 yılında çıkmıştır. Simon Read oyunun yaratıcısıdır. NSS son olarak 2011 yılında beşinci versiyonu ile karşımıza çıktı. 2 boyutlu başladığı serüvenine versiyon 4’teki 3 boyut denemesinden sonra versiyon 5 ile geri dönüş yaptı. 2D ve 40 MB boyutunda basit ama güzel bir oyun olması kilit özelliğidir. Bu yüzden 3D versiyon olan 4, NSS severler tarafından pek ilgi görmedi.

NSS 5 ile 2D’ye geri dönüldüğünü söylemiştim. NSS 5’ten ayrıntılı şekilde bahsetmeden önce en büyük artılarından biri olan mobil uyumundan bahsetmeden edemeyeceğim. NSS’nin mobil versiyonu 2013 yılında BAFTA En İyi Spor/Fitness Oyunu ödülünü kazanmıştır.

NSS 5, küçük boyutlu olduğundan kolaylıkla bilgisayarınıza indirip kurabileceğiniz bir oyun. Oyuna ilk başladığımızda 16 yaşında kariyerine yeni başlayan bir sporcunun profilini oluşturuyorsunuz. Ona bir isim, milliyet ve takım belirleyip kariyerine başlıyoruz. Eğer seçtiğiniz isim oyunun veri tabanında var ise başka bir isim seçmek zorundasınız. Oyundaki amacımız sporcumuza kariyer basamaklarını teker teker tırmandırmak.

Oyuncumuzun profilini hazırladıktan sonra kariyerine başlıyoruz. Maçlardaki performansı vb kariyerin gelişmesinde önemli rol oynuyor ama NSS 5, bize (aslında oyuncumuza), maç dışında da interaktif özellikler sunuyor. Bu interaktif özellikler arasında oyuncumuza antrenman yaptırmak, röportaj vermek, başka takımlara transfer olmak, sponsorluk anlaşmaları imzalamak, alışveriş yapmak, arkadaşlar ile eğlenmek gibi özellikler yer alıyor. Ancak unutmayın ki tüm hareketleriniz size puan kazandırıyor. Örneğin, bir sponsorluk anlaşması yapmak için görüştüğünüzde antrenörünüz bunu onaylamayabilir. Bu da size puan kaybettirir.

Oyun, 5 maça kadar ücretsiz. Sonrasında ise her gün 3 ile sınırlandırılıyorsunuz. Eğer daha fazla maç yapmak isterseniz, oyunu yükseltmeniz gerekiyor. Ayrıca bedava kullanıcılar internete bağlanmadan oyunu oynayamıyorlar. Eğer oyunu satın aldıysanız, her 50 maçta bir ve yeni kariyere başlayacağınız zaman internete bağlanmanız gerekli. Aksi takdirde bilgileriniz oyunun veri tabanına işlenemez.

NSS 5 oyununda gerçek futbolcu isimleri kullanılmamaktadır. NSS 3 ile arasındaki en önemli farklılıklardan biri de budur. Ayrıca bu karar oldukça eleştiri de almaktadır. Dünyanın her yerinden oyuna kayıt olanların sistemdeki adları oyunculara verilmektedir. Maç yaptıkça oyuncuları tanımaya başlarsınız. 16 yaşında kariyerine başlayan ve yıllardır bu oyunu oynayıp emekli olan oyuncular bile vardır. Simon Read’i NSS 5’i kodlarken motive eden unsurlardan biri de sanal dünyada yarattığı bu gerçeklik algısı olsa gerek. Fikir güzel ama oyunda her kariyere başlayan kişinin oyuncusuna düzgün isimler vermediğini gördüğünüzde hevesiniz kırılabiliyor. Bu yüzden NSS 5’i eleştirenlerin haksız olduğunu söyleyemeyiz.

İyi oyunlar…

En son Kas 23, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

New Star Soccer 5 Tanıtım Videosu

New Star Soccer 5 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

New Star Soccer 5 YAPILAN YORUMLAR