Operation Flashpoint Resistance ikon

Operation Flashpoint Resistance

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 7 / 3,50
Loading...

Gerçekçi Savaş Deneyimi Sizi Bekliyor

Oyun dünyasından pek çok savaş ve silah oyunu geldi geçti. Kimisini çok sevdik, kimisini düşmanımıza bile tavsiye etmedik. Bazen uzayda savaştık, bazen orta çağda savaştık. Mekan ne olursa olsun, senaryo ne olursa olsun bir şeye hep dikkat ettik; iç tutarlılık. Bir oyunu eleştirirken ilk bu yönüne baktık hep. Söz konusu bir savaş oyunu ise oyuna en çok zevk katacak şeyin yapay zeka ve dolayısı ile oyun iç tutarlılığı olduğunu biliyoruz. İster elektrik tabancası ile savaşın ister kurmalı yay ile ne olursa olsun savaş, kendi iç dinamiklerinde tutarlı ilerlemeli. İşte tam bu noktada devreye Operation Flashpoint: Resistance giriyor.

Bohemia Interactive imzası taşıyan Operation Flashpoint: Resistance, Haziran 2002’de Codemasters tarafından piyasaya sürüldü.

1980’lerde geçen oyunun konusu ise şöyle;

Yer, Nogova Cumhuriyeti. Rusya yakınlarında bir ada olan Nogova Rus tehdidi altındadır. Ve Ruslar atağını ilerleterek Nogova’ya çıkarma yapar. Haberi radyodan dinleyen eski özel tim askeri Victor Troska, vatanını Rus esaretinden kurtarmak için silah başına geçer.

Taktik ekranın bulunduğu oyun zaten taktik üzerine kurulu. Emrinizdeki askerlere doğru taktikleri verdiğiniz zaman başarıya ulaşabiliyorsunuz. Anlayacağınız, elime silahı alayım taraya taraya gideyim devri çoktan geride kaldı. Karakterimizi hem birinci şahıs hem de üçüncü şahıs görüş açısından kontrol edebiliyoruz. Oyunda oldukça geniş bir silah yelpazesi var ayrıca jip, motosiklet, tekne gibi pek çok vasıtayı da kullanabiliyoruz. Bu da oyunu oldukça eğlenceli kılıyor. Zaten en geniş haritalara sahip olan oyunlardan olan Operation Flashpoint: Resistance, en fazla serbestlik sunan oyunların başını çekiyor. 100 kilometre kareden fazla alana sahip olan oyunda pek çok farklı şekilde ilerlemeniz mümkün. Hatta ve hatta oyun içerisinde saf değiştirip düşman tarafına geçerek kendi adamlarınızı ve ülkenizi satabilirsiniz. İşte o kadar serbestsiniz.

Oyunda Campaign, Single Player ve Multiplayer seçenekleri mevcut. Oyunda bir birinden güzel yirmi bölüm var ve tadına doyamayacağınız oyuna on adet ekstra bölüm eklenmiş durumda. Oyunun Multiplayer modu da oldukça kaliteli. Daha önceki Operation Flashpoint’e göre oldukça geliştirilmiş. Multiplayer oynamak için Gamespy’a kaydolmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Bir önceki oyun motorunu kullanmaya devam eden Operation Flashpoint, grafik kalitesinde iyileştirmeler yapmış. Demek ki aynı grafik motorundan daha iyi grafikler çıkartılabiliyormuş. Animasyonlar da aynı şekilde geliştirilmiş. Örneğin artık binaları havaya uçurabiliyorsunuz. Patlama efektleri artık daha da başarılı.

Oyun, oynanış bakımından bir önceki sürümü ile birebir aynı. Aynı kontroller, aynı arayüz ve aynı mantık. Tuşları kendi keyfiniz doğrultusunda atayabilirsiniz. Oyun boyunca ekrandaki bilgileri ve haritayı çok dikkatli takip etmeniz önemli. Çok kullanışlı olan harita neredeyse hayati önem taşıyor.

Bende mi bir şey var bilmiyorum ama Operation Flashpoint: Resistance’ın de Multiplayerını, Single Playerından daha çok sevdim. Belki de Multiplayer seçeneği ile karşınızda kanlı-canlı ve sizin gibi düşünebilen bir insan ile mücadele etmek daha zevkli geliyor olabilir. Her şeye rağmen hem Single Player hem de Multiplayer seçeneklerinin oldukça zevkli olduğunu söyleyebilirim. Oyunda bir asker olduğunuzu ciddi anlamda hissediyorsunuz. Oyunun daha önceki versiyonundan daha zor olduğunu da ekleyelim. Yapay zeka birkaç adım ileriye götürülmüş. Düşmanlarınız harbiden çok sağlam. Zorda kaldıklarında erkekliğin onda dokuzu kaçmaktır felsefesini uygulayabiliyorlar. Hatta gidip yardım toplayarak geri gelebiliyorlar. Yani işiniz oldukça zor olacak.

Oyunun seslerini de çok beğendik. Özellikle anlaşılmayan telsiz konuşmaları çok gerçekçi olmuş. Zaten normali de anlaşılmıyor. Silah sesleri, patlama sesleri ve karakter sesleri oldukça başarı. Hele o rüzgar sesleri, ayak sesleri yok mu; fevkalade.

Oyun severlere, özellikle stratejik FPS severlere şiddetle önerdiğimiz Operation Flashpoint’i oynayan hiç kimse pişman olmayacaktır. Keyifli oyunlar.

En son Nis 5, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Gerilla savaşları çok iyi
  • Ekstra silahlar ve araçlar
Eksileri
  • Günü geçmiş grafikler

Operation Flashpoint Resistance Tanıtım Videosu

Operation Flashpoint Resistance oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Operation Flashpoint Resistance YAPILAN YORUMLAR