Original War ikon

Original War

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 5 / 5,00
Loading...

Aslında her şey Amerikan Jeoloji Kurulu üyesi bir gurup jeoloğun dağları arşın arşın tarayarak ham madde ararken bilinmedik bir minerali keşfetmeleri ile başladı. Tüm seçkin mineralog ve malzeme bilimciler bir araya gelerek yeni bulunan bu minerali araştırmaya başladılar. Buldukları sonuç inanılmazdı. Bu mineral dünya dışı bir aracı hareket ettiren bir enerji kaynağıydı.

Amerikan-Rus çekişmeleri klişesi tabanlı Original War, 2001 yılında dağıtımı Virgin Interactive tarafından yapılan bir gerçek zamanlı taktik-strateji oyunu. Oyunun yapımcısı Altar Interactive ve oyunun dijital tasarımcısı oyun severlerin çok yakından tanıdığı Vlademir Chvatil. Vlademir Chvatil, bir çok başarılı oyuna imza atmış bir tasarımcı olması yanı sıra imzası bulunan tüm oyunların da istisnasız kalbur üstü olması Orginal War’a duyduğumuz güveni de arttırmıştı.

Original War’da Amerikan ve Rus saflarından herhangi birini seçmemiz mümkün. Bu iki campaignde toplamda otuz dokuz bölüm mevcut. Girişte anlattığımız öyküden de yola çıkarak oyun boyunca Siberite adı verilen minerali toplamaya çalışıyoruz. Oyun içerisindeki görevler ve müttefikler değişiklik gösteriyor. Oyun boyunca bir ulusu hem dost hem düşman olarak görmeniz mümkün. Yani bugün size yardım ediyorsa yarın düşmanınız olarak da karşınıza çıkabilir. Çünkü işin ucunda Siberite minerali var ve bu minerale sahip olan devlet, diğer devletlere fark atarak öne geçmiş oluyor. Hani dünyada bu kadar mineral var, bor bile var, bir halt olmuyor da bir Siberite ile mi dünya karışıyor demeyin işte aynen öyle. Bir Siberite için dünya karışıyor. Bor’un pabucu da dama atılmış oluyor.

Oyun temelde bu öykü üzerinden devam ediyor. Bu sizin oyunun görevlerinin tekdüze olacağı konusunda ön yargıya kapılmanıza sebep olabilir. Aslında işte oyunu güzel kılan noktalardan birisi de bu. Oyun bir öyküye bağlı gidiyor ve görevler birbirinin tekrarı olmak yerine çeşitlilik gösteriyor. İşte ancak bunu başarabilen adamlar piyasaya güzel oyunlar sürebiliyorlar. Oyunun diğer bir ilginç yanı ise “ne verirsen elinle o gelir seninle” felsefesinin işliyor olması. Yani oyunda birine iyilik yapıyorsanız dönüp dolaşıp bir kaç el sonra o iyilik tekrar sizi buluyor. Yok eğer birine kötülük yapmışsanız inat ediyor bir kaç bölüm sonunda illa ki gelip intikamını almaya çalışıyor. Bu da oyunu dinamik ve hesaplı kılıyor. Yani hesaplarınızı iyi yapmalı ve hafızanızı diri tutmalısınız.

Oyunda ana görevlerin yanı sıra bir de yan görevler bulunuyor. Ayrıca oyun klasik olarak bina ve asker üret şeklinde bir ilerleyişe sahip. Sonuç olarak kimin minerali çoksa onun borusu ötüyor. Oyunun oldukça ilgi çekici bir konusu var. Oyunun grafikleri de en az konusu kadar başarılı. Bir strateji oyunu oldukça güzel tasarlanmış olan oyun yapay zeka açısından da oldukça başarılı. Gerisi ise tamamen sizin yeteneklerinize kalmış bir durum. Eğer dünyaya kafa tutma cüretini gösterebiliyorsanız Original War tam size göre. Gerçekten de ismi gibi orijinal bir oyun. Keyifli oyunlar.Siberite

NOT: Siberite, kırmızı-mor bir turmalin cinsi. Değerli taşlar sınıfından olan bu mineral kesimi ile de elmasa benziyor. Buraya bir tane de fotoğraf ekliyoruz.

En son Kas 28, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • İsmi duyulmamış mücevher kıvamında oyunlardan
  • Diğer GZS oyunlarından farklı hissettiriyor
  • Yeni asker oluşturamadığınız için var olanların kıymetini biliyorsunuz
Eksileri
  • Yapay zeka daha iyi olabilirdi

Original War Tanıtım Videosu

Original War oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

TAVSİYE İÇERİKLER
Original War YAPILAN YORUMLAR