Oynamaktan Bıkmadığımız En İyi 10 Atari Oyunu

Oynamaktan Bıkmadığımız En İyi 10 Atari Oyunu

Oynamaktan Bıkmadığımız En İyi 10 Atari Oyunu

Yaşı 25’in üzerindekiler küçüklüklerinde mahallelerinde bulunan atari salonlarını hatırlarlar. O dönemlerde herkesin evinde bilgisayar herkesin cebinde akıllı telefonlar olmadığı için oyun oynamak için ya evdeki kara kutu veua kasetli ataride ya da mahalledeki atari salonunda bilgisayar oyunları oynanırdı. O dönemlerden unutamadığımız ve hala oynamaktan zevk aldığımız fenomen oyunları bu konudan sizinle paylaşmak istedik.

1. Street Fighter 2

Ken, Ryu, Sagat, Guile ve daha bir sürü adını unutamayacağımız kendine has özel hareketleri olan ve ilk defa bir dövüş oyununun bu kadar kusursuz olduğunu bize anımsatan bir oyundu Street Fighter 2 oyunu. Arkadaşlarla karşılıklı kapışmanın ve oyun bitirmeye çalışmanın en zevkli haliydi diyebiliriz.

2. SnowBros

Kar toplarını düşmanlarınızın üzerine yuvarlayarak düşmanlarınızı yok etmeye çalıştığınız bu zevkli oyunu unutmak da mümkün değil. Çeşitli iksirlerle çeşitli güçler kazandığınız oyunda sevimli kardan adamları gören pek çok kişi bu oyunu tekrar oynamak isteyecektir.

3. Cadillac and Dinosaurs

Pek çoğumuzun oyundaki bir karakterin isminin Mustapha olmasından dolayı Mustafa oyunu olarak bildiği Cadillac and Dinosaurs renkli karakterlere sahip ve ilerlemeli bir oyundu. Oyunda karşınıza düşmanlar ve dinozorlar çıkıyordu ve tek hakla oyun bitirmesi gerçekten çok zordu.

4. Double Dragon

İkiz Ejder adı ile çok sevilen bir sinema filmi de çıkan oyunda ikiz kardeşlerin karate sanatının inceliklerini konuşturarak düşmanlarını döverek ilerlemesine şahit olmuştuk. Daha sonra oyunun bir çok versiyonu çıkmış olsa bile bizim ataride oynadığımızın ayrı bir keyfi vardı.

5. Mortal Kombat 2

Filmi ve müziği ile bizi derinden etkileyen bir hikayeye ve fenomen karakterlere sahip bir oyun Mortal Kombat oyunu. Oyun türüne Fatality ve Brutality gibi kavramlar getiren yenilikçi bir oyun olduğunu da söylemek gerekiyor.

6. Final Fight

Nam-ı diğer Hagar olan bu oyunda Türkçe’deki lakabını oyundaki karakterlerden birinden almıştır. İlerlemeli oyunlar olarak cidden herkes tarafından en çok oynanan oyun olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda gelen düşmanlar, ilerlediğiniz mekanlar, bölüm sonunda gelen bosslar, her biri dört dörtlük ayarlanmış ve o günkü rakiplerine fark atan bir oyundu.

7. Captain Commando

Böyle bir liste oluşturulup da Captain Commando oyunu eklenmeden olmazdı. Oyun tıpkı Haggar oyunu gibi ama daha değişik ve daha ilginç mekanlarda geçiyor. Karşınıza gelen düşmanlar da insanlardan ziyade mutasyona uğramış yaratıklar.

8. Samurai Shodown

Street Fighter gibi ezici bir oyun karşısında tutunabilen ve unutulmaz olmayı başarabilmiş oyunlardan birisi de Samurai Shodown. İyi oluşturulmuş karakterleri ve dövüş ortamı ile günümüzde hala oynanabilecek kalitede bir oyun.

9. Metal Slug

Küçük askerlerle kaliteli grafiklerle muhteşem bir savaş ortamı sunan Metal Slug serisi de atari salonlarında en çok jeton harcadığımız oyunlardandı.

10. Street Hoop

Listede bir futbol oyunu olmamasına rağmen bir basketbol oyununun listeye girebilmesi elbette ki oyunun ne kadar efsanevi bir oyun olduğunu gösteriyor. Hala bilgisayarda oynadığım ve oynaması son derece zevkli ve zorlayıcı bir oyun.

En son Nis 23, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Oynamaktan Bıkmadığımız En İyi 10 Atari Oyunu YAPILAN YORUMLAR