Pes 2012 Efsane Olun Modu ipuçları

Pes 2012 Efsane Olun Modu ipuçları

Pes 2012 Efsane Olun Modu ipuçları

Pro Evolution Soccer oyunları arasında en başarılı olarak hala Pes 2011’i görsem de, yine de Pes 2012’nin hakkını yemek olmaz. Oyun yine sıradışı özellikleri ile oyuncuyu pc başına bağlıyor. Tabi ki artık BAL ( Become A Legend ) ismi ile oynamaya alıştık ve artık Pes oyunlarının Türkçe yayınlanması ile birlikte Efsane Olun modu olarak karşımıza çıkan oyun seçimi Ana Lig’i ( Master League ) sollayarak en çok oynanan mod oldu. Biz de indiroyunu.com ekibi olarak bu duruma duyarsız kalmayıp Efsane Olun modu ile ilgili oyuncularla bilgilerimizi paylaşalım istedik.

Nasıl bir oyuncu profili yaratmalı

Oyuncu profilinizi seçerken gireceğiniz veriler, direk olarak sizin yetenek kartlarınızı özelliklerinizi belirleyeceği için çok önemli. İsterseniz yeni bir oyun açanlar için adım adım gidelim. İlk önce karşımıza isim bilgilerinizi girdikten sonra ülke seçimi geliyor. Ülkenizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta bulunuyor. Bunlardan en önemlisi seçeceğiniz ülkede forma şansı bulup bulamayacağınız. Eğer kolay modlarda oynuyorsanız bütün milli takımlarda her mevkide forma şansı yakalamanız kolay. Fakat en zor seviyede oynamayı seviyorsanız ( oyunun zevki gerçekten böyle çıkıyor ) oynayacağınız mevkide çok kaliteli oyuncusu bulunmayan fakat genel güçleri bakımından güçlü bir milli takımda oynamak size avantaj sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse; Portekiz takımı 4 – 3 – 3 taktiği ile oynamakta, kanat forvetleri C. Ronaldo ve Nani. Santrafor mevkinde ise hiç kaliteli forvetler çıkartamadığı için siz de benim gibi santrafor oynuyorsanız seçilebilecek en iyi milliyet Portekiz. Hem C. Ronalde ve Nani’nin asist ve ortalarından faydalanıyorsunuz, hem de Manuel Fernandes ve Fabio Coentrao gibi ilerleyen yıllarda oyunun en iyi oyuncuları haline gelen oyuncularla aynı takımda oynuyorsunuz. Tabi ki katıldığınız turnuvalarda ( siz çok gol atamasanız bile ) en az çeyrek final oynamanız kaçınılmaz.

Milliyeti seçtikten sonraki ekranda güçlü ayak ve forma ismini seçeceğiniz ekrana geliyorsunuz. Forma ismi önemli değil fakat, güçlü ayağı seçmek önemli bir konu. Ben normalde halı saha maçlarında sağ ayakla oynamama rağmen, oyunda solak oyuncuları seçiyorum. Tam emin olamasam da Pes 2012 oyununda solak oyuncular kariyerlerine daha yüksek özelliklerle başlıyorlar. Ve oyundaki karşınıza çıkacak rakip oyuncuların %70 i sağ ayaklı oyuncular olduğu için çalım atmanız da kolaylaşacak. Daha sonra karşınıza çıkan fiziki görünümleri ayarladığınız bölümde vücut yapısı kısmı ile hareketler kısmı oldukça önemli. Örnek vermek gerekirse, boyunuzu çok uzun girerseniz hava topları hakimiyeti ile ilgili özellikleriniz yüksek olacaktır. Ama boyunuzu uzun girdikçe hızınızın artma şansı düşebilir. Dayanıklı ve sağlam fizikli bir oyuncu oldukça çevikliğiniz azalacaktır. Çoğu oyuncu forvet olarak oynamak istediği için ben ideal bir santrafor için benim girdiğim özellikleri göstereyim ;

Boy : 1,84 Kilo : 78 Basen Ölçüsü : +3 Baldır Ölçüsü : +3 Bacak Boyu : +3 Krampon : Umbro Geometra

Hareketlerden ise Top Sürme : 4 Frikik : 9 Penaltı Vuruşu : 6 seçtikten sonra en iyi pozisyon olarak santrafor seçiyoruz. Kanat forveti seçmek isteyen arkadaşlar için şunu söyleyelim, bir santrafor değiştirdiği takımlardan illa birinde kanat forvet oynatmak isteyen bir teknik direktöre denk geliyor. O zaman bir iki maç 7.0 ve üzeri not alında hemen özelliklerinize Kanat Forveti de ekleniyor. Ofansif orta saha oynamak isteyenler ikinci forvet de seçebilirler. Buradan sonra karşımıza oyuncu türü seçme menüsü geliyor. Buradan oyuncuya verilecek odak noktalarını da ayarlayabiliyoruz. Ben şimdi sizin için hepsini birer kere seçip önceden seçmiş olduğum özelliklerle Overall Rating, yani genel derecelerini ve kazandıkları kartı aşağıda belirteceğim.

Şut yıldızı seçerseniz ; karşınıza hızlı ve genellikle bileklerine hakim oyuncular çıkıyor. Şut çekme düzeyleri orta noktada olsa da fena sayılmaz. Ama en zayıf noktaları ise fiziki özellikleri. Maçlarda özellikle de genç yaşlarda, adeta yanından geçen oyuncunun rüzgarı ile devriliyorlar. Ama hızla ilgili yetenek kartlarının da çoğunlukla bu oyuncularda çıktığını hatırlatalım ki bu gerçekten de çok büyük bir avantaj. İşte aşağıdaki resimde de oluşturulmuş bir şut yıldızının genel derecesi ve kartlarını görebilirsiniz.

PES 2012 Efsane Ol Modu Şut Yıldızı

PES 2012 Efsane Ol Modu Şut Yıldızı

Panzer seçerseniz ; karşınıza defansif açıdan yetenekli oyuncular çıkıyor. Özellikle panzer stoper oynamak isteyenler için oldukça ideal. Yine güç ve kondisyonla ilgili yetenek kartları, bu oyuncularda daha sık açılmakta. Panzer bir oyuncunun özelliklerini denemek için menüden geri gidip, önce stoper seçtim sonra da Panzer tipi oyuncuyu seçtim. Karşıma gelen özellikler aşağıdaki resimde ; Gördüğünüz gibi genel derecesi 69 olan bir oyuncu ortaya çıktı. Daha önceki şut yıldızında bu sayı 51’di. Yani seçeceğiniz oyuncunun mevkisi ve karakteristiğine ve biraz da şansa göre genel dereceniz çok değişkenlik gösterebilmekte.

PES 2012 Efsane Ol Modu Panzer

PES 2012 Efsane Ol Modu Panzer

Dinamo seçerseniz ; oyunda gerçek anlamda fiziki ve kondisyon özellikleri gelişmiş ve bunların yanı sıra paslarda da ortanın üstü derecede yetenekli bir oyuncuya sahip olursunuz. Özellikle dinamo oyuncularını kanat beki olarak oynattığınızda iyi yetenek kartları açılıyor ve kanadı ileri geri kullanan bir oyuncu oluyorsunuz. Aşağıdaki resimde sol bek oynayan bir libero görebilirsiniz : Gördüğünüz gibi 3 adet yetenek kartı açık. Özellikle bilek hareketi becerileri ve de tam donanımlı kartları kariyerinizde çok işinize yarayabilir.

PES 2012 Efsane Ol Modu Dinamo

PES 2012 Efsane Ol Modu Dinamo

Dört Dörtlük seçerseniz ; oyuncunuz her mevkide rahatlıkla oynayabilir ve oynattığınız mevkiye göre de özel yetenek kartı kazanabilir. Fakat size önereceğimiz eğer dört dörtlük seçecekseniz ikinci forvet olarak oynamanızdır. Böylece daha .ok şuta ve asiste yönelik bir forvet oyuncusu olacaksınız. Yine aşağıda ikinci forvet olarak seçtiğimiz bir dört dörtlük tip oyuncunun özelliklerini görebilirsiniz : Özellikle aşağıda açılan Uzun Mesafe Füzesi kartı her Become A Legend oyuncusunun hayallerini süslemekte çünkü uzaktan jeneriklik goller atmanızı kolaylaştırmaktadır.

PES 2012 Efsane Ol Modu Dört Dörtlük

PES 2012 Efsane Ol Modu Dört Dörtlük

Golcü seçerseniz ; ofansla ilgili hemen hemen her bölgede oynatabilirsiniz. Mutlaka oyuncuda hız veya şut kartlarından bir tanesi açılacaktır. Ama biz size santrafor oynatmanızı öneririz. Gittiğiniz kulüplerde de zaten ofansın her bölgesinde görev veren teknik direktörler olacaktır. Kaliteli bir menajeriniz olduktan sonra da bu yeni mevkileri kazanmış olacaksınız verilerinize eklenecek.

PES 2012 Efsane Ol Modu Golcü

PES 2012 Efsane Ol Modu Golcü

Direk olarak kariyere başlangıç

17 yaşında kariyerimize başlıyoruz ve Pes 2011 oyunundaki gibi antremanlarda kendimizi gösterip PAF takımdan A takıma çıkmak yerine direk olarak maçlara başlıyoruz. Menajerimizin bize bulduğu kulüple kariyerimize başlayıp formayı kapma mücadelesi veriyoruz. Size önerimiz her ne kadar güzel oynasanız ve ünlü kulüplerden transfer teklifleri gelse de, kariyerinize başladığınız takımda 1,5 -2 sene devam etmeniz. Çünkü oyunda özelliklerinizin en hızlı arttığı yer ilk takımınız. Daha sonra zaten iyi bir takımdan transfer teklifi gelecektir.

Pes 2012 ile birlikte artık kulüplerin kendine has antreman odak puanları bulunmakta. Yani Vitesse takımı size 8 odak puanı veriyorsa Arsenal 15 odak puanı verebilir. Bunun için kulüp sıralaması da önem kazanıyor. Kulüp sıralamasında ne kadar yüksek bir takıma giderseniz, o kadar iyi gelişen bir genç yıldız olacaksınız. Tabi transfer olurken, gideceğiniz takımın Avrupa kupalarında oynayıp oynamadığına da dikkat edin. Avrupada çıkacağınız maçlar, lig ve kupa maçlarına oranla daha hızlı gelişmenizi sağlayacaktır.

İleride özellikleri çok iyi ve her kulübün transfer etmek istediği bir futbolcu olmak istiyorsanız, antreman ve milli takımınızla çıkacağınız dostluk maçları dahil tüm maçlarda oynayın. Eğer maç atlarsanız hem ilk 11 e girmekte zorlanırsınız hem de özellikleriniz yerinizde sayar. Özellikle 21 yaşına gelene kadar kendinizi ne kadar geliştirirseniz kar. Yine gençken menajerinizi değiştirmek yerine, 1-2 sene bekleyip para biriktirmek daha sonra iyi bir kulube transfer olmak için daha iyi bir menajer seçmek daha akıllıca olacaktır.

Nasıl bir menajer seçmeli

Menajerinizi seçmek için oyunda çok acele etmeyin. Çünkü ilk 2 menajerin aralarında maaş harici pek fark yok. İlk 1-2 sene kendi takımınızda oynayacağınız için menajerinizi değiştirmek size daha fazla maaş ödemekten başka pek avantaj sağlamaz. Daha sonra ilk transferinizi imzaladığınızda yükselen maaşınız ile kendinize uygun bir menajer seçebilirsiniz. Menajerler arada size kulüp antrenöründen gelen talimatları verecektir. Bu talimatlara uymak sizin için iyi yönde katkı sağlar. Bazı görevler taraftar kitlenizi genişletirken bazıları ise, lk 11 deki yerinizi garantilemenize yardım edecek.

Ayrıca oyunda menajerimize gitmek istediğimiz kulüpleri bildirebiliyoruz. Bu sayede menajerimiz kulüp gözlemcileri ile kontak kurup sizi maçlarda izlemelerini sağlıyorlar. Eğer menajerinize oynamak istediğiniz kulüpleri belirtecekseniz, mutlaka kadroda ilk 11 in değişmez bir oyuncusu olduktan sonra isteyin. Çünkü gözlemciler 5-6 maç sizi izlemek için tribünde olacaklar. Eğer o maçlarda kadroda yoksanız çağırdığınız gözlemciler olumsuz rapor vereceklerdir.

Gol atamıyorum ne yapmalıyım ?

Oyunu oynamaya yeni başlayıp gol atmakta sıkıntı çeken oyunculara da bir kaç tane tavsiyemiz olacak. İlk önce sabırlı olun. Gerçek dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü düşünecek olursanız, çoğu futbolcu 17 yaşında gol kralı olup her maç ilk 11 oynamıyor. Tevez, Agüero, Benzema gibi dünya yıldızlarını 17 yaşındalarken muhtemelen tanımıyordunuz. Oyunda herşey yavaş yavaş olacak. Siz de yavaş yavaş oyuna alıştıkça golleri sıralamaya başlayacaksınız.

Oyunda genç yaşlarda daha fazla gol atmak istiyorsanız ilk tercihiniz ceza sahasının hemen dışından çekeceğiniz uzak şutlar olmalı. Takım arkadaşlarınız atakta iken ceza sahası dışında demarke olup, klavye için “C” , oyun kolu için R2 tuşları ile pas isterseniz muhtemelen size topu atacaklardır. Pozisyonunuza göre isterseniz direk olarak isterseniz topu sağ veya sola çekip şut pozisyonlarına girebilirsiniz.

Diğer bir gol atma yöntemi ise, kornerlerde ve serbest vuruşlarda ön direkte pozisyon almak. Pes 2012de genellikle ortalar ön direğe gelmekte. Ön direkte rakibinizin önüne geçip beklerseniz, orta geldiği anda bir an öne fırlayıp kafa vurma şansı bulabilirsiniz. Bir diğer korner taktiği ise orta yapılmadan ceza sahası dışına çıkıp, defansın topu kafa ile uzaklaştırıp önünüze düşürmesini beklemek. Eğer kanatları iyi çalışan bir takımda oynuyorsanız. Orta saha civarında topla buluşup, kanatlara derin arapasları attıktan sonra ceza sahasına doğru koşun. Bu tip ortalar hem isabetli oluyor, hem de kale önünde gol atmakta zorlanmıyorsunuz.

Oyunda ofsayttan sıyrılıp, defansın arkasına yapacağınız koşularda gol atma ihtimaliniz de çok yüksek. Bunun için geniş kamerada oynayabilirsiniz ve sürekli defans çizgisi ile bekleyebilirsiniz. Boşluk bulduğunuzda ve pas verecek durumda bir takım arkadaşı olduğunda yavaştan ceza sahasına hareketlenin. Kaleci ile karşı karşıya kalırsanız kaleci açıyı çok kapatmadan şutunuzu çekin veya şuta bastıktan sonra pas tuşuna hemen basarak kaleciye feyk atın. Kaleci yere yatınca da golünüzü kaleye gönderirsiniz.

Not : Bu yazı indiroyunu sitesinin editörleri tarafından hazırlanmıştır. Kaynak belirtilmeden kopyalanması veya link verilmeden izinsiz kullanılması halinde gerekli hukuki işlemler uygulanacaktır.

En son Mar 1, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Pes 2012 Efsane Olun Modu ipuçları YAPILAN YORUMLAR